Jak się spakować na rodzinny wyjazd i nie zwariować? O czym musisz pamiętać? Wakacyjny poradnik

Podstawą udanych rodzinnych wakacji jest świetna organizacja i zaplanowanie wyjazdu z troską o potrzeby i bezpieczeństwo każdego uczestnika. Porządnie spakowany bagaż pomoże uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas podróży i przygotuje was na same przyjemne przygody. Stworzyliśmy uniwersalny poradnik, który przyda się każdemu przed wyruszeniem w drogę.

1. Zacznij od listy

Taką listę niezbędnych w podróży przedmiotów wystarczy przygotować raz, a przy kolejnych wyjazdach może być aktualizowana i zmieniać się w zależności od celu podróży, długości pobytu oraz wieku podróżujących. Inne rzeczy zabierzesz na weekend u dziadków, a inne na dłuższy pobyt w egzotycznym kurorcie. Lista bazowa z reguły będzie jednak taka sama. Przed wyjazdem możesz ją uzupełnić o dodatkowe punkty podyktowane specyfiką kierunku podróży, a po powrocie dopisać kolejne - bo np. odczuliście ich brak podczas wakacji - lub wykreślić to, co okazało się niewypałem i było po prostu niepotrzebne. W ten sposób twoja lista stanie się idealna, a ty będziesz mieć pewność, że nie zabierzesz ze sobą zbędnych rzeczy. 

Na liście bazowej z pewnością znajdą się: bielizna, zestawy ubrań, leki, dokumenty itd. Nakrycie głowy, krem z filtrem i ulubioną zabawkę dopisz przed wyjazdem. Rzeczy, które znajdują się na liście zacznij gromadzić w jednym miejscu długo przed podróżą. Dzięki temu szybko zorientujesz się, ile sztuk bagażu, i w jakich rozmiarach, potrzebujesz.

Poza listą przedmiotów do zabrania stwórz też taką ze sprawami do załatwienia, a na niej umieść ładowanie sprzętu elektronicznego, wydrukowanie lub skserowanie potrzebnych dokumentów itd.

2. Pamiętaj o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo jest najważniejsze i nie można o nim zapominać podczas przygotowań do wakacyjnej podróży. Warto zabezpieczyć spakowany bagaż, gotówkę, bilety i potrzebne dokumenty, a przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo dzieci, siebie i starszych członków rodziny, którzy będą nam towarzyszyć podczas wyjazdu. Upewnijcie się, że każdy jest ubezpieczony. Niezależnie od tego, czy jedziecie na wakacje z biurem podróży czy nie, warto zastanowić się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków. Jeśli przemieszczamy się w obrębie Unii Europejskiej, może być konieczne wyrobienie karty EKUZ, która uprawnia do bezpłatnego leczenia w krajach członkowskich. Wyrobienie takiej karty może zająć nawet do dwóch tygodni, więc lepiej zająć się tym wcześniej.

Żeby nie powtórzyć historii rodem z kultowego filmu familijnego, upewnijcie się, że nikt nie oddziela się od grupy, np. na lotnisku lub w zatłoczonych miejscach. Jeśli zdarzyłoby się, że ktoś z towarzyszy podróży się zgubił, nie zna języka ani okolicy, zróbcie wszystko, żeby w takiej sytuacji wiedział, jak ma się zachować. Małym dzieciom można nałożyć na nadgarstek wodoodporną opaskę z jego imieniem i numerem telefonu opiekuna i ustalić miejsce, w którym się spotkacie.

O bezpieczeństwo członków rodziny posiadających telefon pomoże zadbać aplikacja Bezpieczna Rodzina w Play. Funkcja lokalizacji w aplikacji, stosując precyzyjne źródła, takie jak GPS, GSM, Wi-Fi określi położenie telefonu bliskiego, a przy odpowiedniej konfiguracji "stref bezpieczeństwa", będzie wysyłała powiadomienia, jeśli telefon (i jego właściciel) opuszczą strefę, która została ustawiona jako bezpieczna. Strefę określa się o promieniu, który sami uważamy za odpowiedni i nadajemy jej nazwę, np. "lotnisko", "dworzec", "hotel" itd. Aplikacja jest przydatna również na co dzień, poza okresem wakacyjnym - pomaga upewnić się, że dzieci dotarły bezpiecznie np. do szkoły, na zajęcia dodatkowe lub do znajomych. W przypadku seniorów, którym niekiedy trudno odnaleźć się w nowym miejscu i którzy potrafią stracić orientację w terenie, aplikacja pomoże szybko zareagować na sytuacje zagrożenia i łatwo do nich dotrzeć dzięki funkcji "wskaż drogę".

3. Ograniczaj i pakuj z głową

Jeśli chodzi o wagę i rozmiar bagażu, to ograniczają nas nie tylko linie lotnicze czy pojemność bagażnika, ale i nasze możliwości. Pamiętaj, że te walizki, plecaki, torby i siatki ktoś potem będzie dźwigał i prawdopodobnie nie będą to twoje dzieci. Jeśli trafi na ciebie i partnera lub partnerkę, to przed podróżą możecie nawet przetestować, czy lepiej jest spakować się w jedną wielką walizkę czy kilka mniejszych.

Dla wielu osób plecaki podróżne są wygodniejszą formą bagażu. Inni stawiają na walizki z kółkami. Oceń, co sprawdzi się najlepiej podczas waszych rodzinnych wakacji. Wiadomo, że w górach nie pociągniesz walizki po stromym zboczu. Z kolei plecak może być za ciężki do noszenia, jeśli jedziecie gdzieś na długo i macie sporo bagażu.

Natomiast nawet jeśli podróż obejmuje kilka tygodni, pakujcie się tak, jakbyście jechali na tydzień. Siedem zestawów ubrań (tak, pakując myśl zestawami) zdecydowanie wystarczy - zawsze można coś przeprać i założyć więcej niż jeden raz. Nie zabierajcie w podróż przypadkowych rzeczy tylko dlatego, że je lubicie, są ładne. Po wyjęciu ich z walizki może okazać się, że nie ma ich z czym zestawić, nie pasują do spodni, spódnicy, góry - wrócą do domu nienoszone.

Minimalizowanie bagażu dotyczy też kategorii: kosmetyki i gadżety. Wiele kosmetyków jest dostępnych w małych wydaniach. Możesz też poprzekładać i poprzelewać ulubione szampony, kremy, balsamy do mniejszych buteleczek i słoiczków. To zdecydowanie zaoszczędzi ci sporo miejsca. A jeśli chodzi o gadżety, które umilą wam czas, to stawiaj na te sprawdzone. Nie ma sensu wypychać walizki nową planszówką, która z pewnością będzie miłą niespodzianką, ale może okazać się niegrywalna.

4. Unikaj nudy - niespodzianka w walizce

Jest grupa podróżników, którzy potrzebują nowych wrażeń dla zabicia nudy. Podróżowanie z dziećmi to radość pokazywania im świata i czas, w którym rodzice w końcu nie muszą się spieszyć i mogą spędzić jakościowy czas z dziećmi. Natomiast maluchy w podróży nie zawsze tak to widzą. Gdy samolot się opóźnia, gdy stanie na autostradzie zdaje się nie mieć końca, dobrze wtedy sięgnąć po niespodziankę ukrytą w bagażu podręcznym. Jeśli twoje dziecko lubi bawić się autkami, możesz mieć dla niego nowy resorak. Jeśli woli rysować, to nowa kolorowanka z ulubionym motywem lub naklejki będą strzałem w dziesiątkę. Równie dobrze mogą sprawdzić się podróżne gry magnetyczne. Przygotowanie specjalnego zestawu nowych zabawek i smacznych przekąsek może uratować waszą podróż.

5. Stosuj sztuczki mistrzów pakowania

Zabiegów, które pomogą ci zmieścić to, co chcesz i tak, żeby się nie zniszczyło jest od groma. Poniżej przedstawiamy te, które najczęściej pojawiają się wśród opinii podróżników:

- roluj ubrania zamiast je składać - dzięki temu nie będą pogniecione po dotarciu na miejsce,

- spakuj torebki strunowe - przydadzą się do wszystkiego, np. schowasz w nie kanapki na wycieczkę, aparat, żeby nie zalał się w plecaku, mokry strój itd.,

- zważ bagaż przed dotarciem na lotnisko - specjalne ręczne wagi z haczykiem to nieduży wydatek, a dzięki nim nie będziecie musieli zakładać na siebie warstw ubrań lub pozbywać się rzeczy na lotnisku, gdy okaże się, że macie nadbagaż,

- ciężkie przedmioty pakuj na dno walizki lub plecaka,

- miękkie i drobne przedmioty pakuj na końcu, upychając je w wolne przestrzenie,

- pakuj przedmioty wielofunkcyjne - np. jeśli zabierasz kurtkę, niech będzie przy okazji wodoodporna,

- do bagażu podręcznego zabierzcie to, co może wam się przydać pierwszego dnia po przylocie - jedną zmianę ubrań, leki, niektóre kosmetyki - tym samym zabezpieczycie się na wypadek zagubionego bagażu.

Im lepiej będziecie przygotowani, im lepiej będzie spakowany wasz bagaż i im bardziej zadbacie o podstawowe zasady bezpieczeństwa w trakcie podróży, tym większe szanse na udany urlop bez nieprzyjemnych niespodzianek i niewygód.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Jak się spakować na rodzinny wyjazd i nie zwariować? O czym musisz pamiętać? Wakacyjny poradnik
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl