Dbasz o włosy, a one nadal nie wyglądają dobrze? Rozwiązanie leży w równowadze PEH

W ostatnich latach coraz częściej możemy usłyszeć, że kluczem do pięknych i zdrowych włosów jest osiągnięcie równowagi PEH w pielęgnacji. Dla wielu z nas brzmi to jak czarna magia. Nie jest to jednak aż tak skomplikowane, jak początkowo się wydaje. Oto nasz przewodnik dla osób, które dopiero zaczynają interesować się tym tematem.

 Piękne i zadbane włosy to marzenie wielu osób. Niestety bardzo często nasze wysiłki nie przynoszą oczekiwanych efektów. Stosujemy różnorodne kosmetyki, poddajemy się licznym zabiegom. Mimo to nie widzimy poprawy. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Naszym zdaniem warto przede wszystkim zgłębić wiedzę na temat  równowagi PEH i wprowadzić ją w życie. Zdarza się, że już niewielkie zmiany w pielęgnacji włosów przynoszą rewelacyjne efekty.  

Równowaga PEH - co to takiego? 

Proteiny, emolienty, humektanty. To od tych wyrazów pochodzi skrót PEH. Z kolei równowaga PEH to trzyetapowy sposób pielęgnacji włosów, który jest oparty o wyżej wymienione grupy składników aktywnych. Każda z nich odpowiada za inny obszar. 

Mimo że nasze włosy są różne pod wieloma względami, wszystkie mają podobną budowę fizjologiczną i w związku z tym zbliżone wymagania. Proteiny, emolienty i humektanty są substancjami odgrywającymi najistotniejszą rolę w ich pielęgnacji. Wszystkie trzy rodzaje substancji aktywnych znajdziecie w kosmetykach do włosów i półproduktach. 

Proteiny 

Proteiny to białka proste zbudowane z tych samych cząsteczek, co nasze kosmyki. W tej grupie znajdują się między innymi: keratyna, kolagen, jedwab. Proteiny wykazują działanie naprawcze. Ich niedobór objawia się między innymi tym, że włosy są oklapnięte i matowe. Włączając proteiny do pielęgnacji możemy wypełnić ubytki w strukturze włosa. Dzięki temu pasma są mocniejsze i mniej łamliwe, a także zyskują zdrową objętość. 

Warto przetestować produkty AnwenWarto przetestować produkty Anwen Materiał promocyjny

Emolienty 

Emolienty, czyli drugi filar równowagi PEH, tworzą warstwę ochronną, której głównym zadaniem jest zapobieganie odparowywaniu wody z kosmyków. Sprawiają, że włosy są gładkie i miękkie. Z kolei ich niedobór prowadzi do szorstkości i suchości pasm. Do tej grupy zaliczamy między innymi olej arganowy, olej kokosowy, masło shea. 

Humektanty 

Włosy, które tracą wodę stają się suche, matowe, szorstkie i łamliwe. Humektanty to silnie higroskopijne substancje, które mają zdolność do trwałego wiązania i zatrzymywania wody z otoczenia, dzięki czemu mogą pełnić rolę naturalnego rezerwuaru wody we włosach. Do grupy humektantów należą między innymi kwas hialuronowy, mocznik, sok z aloesu, gliceryna i d-pantenol. 

Równowaga PEH - pielęgnacja w praktyce 

Równowaga tych trzech elementów jest kluczem do pięknych i zdrowych włosów. Jak to osiągnąć? Na początku łatwo pogubić się w gąszczu nowych informacji. Nie pomaga także ogrom produktów pielęgnacyjnych dostępnych w drogeriach. Dlatego też sporym ułatwieniem jest propozycja Anwen - polskiej marki, która jako pierwsza w Polsce wprowadziła innowacyjne i świadome podejście do pielęgnacji włosów oparte właśnie na równowadze PEH. W Anwen opracowano produkty do włosów, dzięki którym zachowanie balansu staje się łatwiejsze, a pielęgnacja jest znacznie skuteczniejsza. W ofercie Anwen możemy znaleźć: 

  • produkty zawierające proteiny, które są przeznaczone do odbudowy i rekonstrukcji struktury włosów; 
  • produkty zawierające humektanty, które wykazują działanie nawilżające; 
  • produkty zawierające oleje lub silikony (np. maski i odżywki emolientowe, olejki, sera na końcówki). 

Na koniec jeszcze jedna bardzo istotna informacja. Często możemy spotkać się z opinią, że równowaga PEH to kwestia bardzo indywidualna. Dlatego w każdym przypadku zalecana jest metoda prób i błędów. Jeśli więc zaczniemy stosować taką rozbudowaną pielęgnację, obserwujmy swoje włosy i sprawdzajmy, co im służy, a co nie. 

Pamiętajcie o tym, że produkt marki Anwen - Sleeping Beauty - nocna maska do pielęgnacji włosów - jest nominowany w plebiscycie The Best of New Beauty w kategorii Hit do włosów. Zachęcamy do głosowania!

Produkty marki AnwenProdukty marki Anwen Materiał promocyjny

Weź udział w dyskusji:
Dbasz o włosy, a one nadal nie wyglądają dobrze? Rozwiązanie leży w równowadze PEH
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl