Przyszłość Europy leży również w Twoich rękach. Podziel się swoim głosem z innymi

W zglobalizowanym świecie, w europejskiej wiosce wszyscy jesteśmy sąsiadami. To, jak będzie wyglądało nasze życie dzisiaj i w nieodległej przyszłości, zależy nie tylko od rządzących, ale też od naszych decyzji i inicjatyw, które podejmujemy samodzielnie lub wspólnie. Młodzi ludzie wiedzą o tym najlepiej, bo przyszłość należy właśnie do nich.

Wyraźnym znakiem ostatnich lat jest zwrot ku aktywizmowi i to na wielu polach. Młode pokolenie zabiera publicznie głos w sprawach, które je poruszają, na które czuje, że ma wpływ lub chce, by ci, którzy mają ten wpływ podejmowali odpowiednie działania. Troska o środowisko, jakość życia, równość społeczną, prawo do edukacji to tylko nieliczne z wielu wątków, które często wracają w prywatnych rozmowach czy organizowanych debatach. 

Nieprzeceniony jest również wpływ social mediów, które umożliwiają szybki przepływ idei czy informacji. Grupy i interesujące profile zbierają ludzi o podobnych zainteresowaniach i celach. Burzliwe dyskusje, które odbywają się w komentarzach, pozwalają spojrzeć szerzej na świat, który do tej pory był tylko nasz. W końcu każda sprawa ma wiele stron, odcieni i patrzy się na nią z różnych perspektyw. Żyjemy w czasach, kiedy demokracja jest nam dana, a korzystanie z jej możliwości jest i przywilejem i obowiązkiem. 

Jak wyjść z pomysłami w świat?

Sposobów na działanie jest bardzo wiele. Możemy zacząć od łatwo dostępnych social mediów i nie bać się dzielić tam swoimi opiniami. Można też pójść krok dalej i brać aktywny udział w zachodzących zmianach - zasiadanie w samorządzie uczniowskim czy studenckim daje możliwość zdobycia umiejętności prowadzenia rzeczowej debaty czy zdolności przywódczych, a to jedne z kluczowych cech liderów zmian. 

O niepokojących zjawiskach, które widzimy w naszym otoczeniu możemy informować wyższe władze. List otwarty do spółdzielni, w której mieszkamy, do rady dzielnicy, miasta czy władz krajowych pokazuje twoje zaangażowanie i daje odwagę innym młodym ludziom (a nierzadko i dorosłym) do działania i zabierania głosu w ważnych sprawach. 

Zbiórki pieniędzy to konkretny sposób na znalezienie środka prowadzącego do celu. Narzędzi do tworzenia zbiórek w internecie jest masa. Możesz też przenieść ją do świata rzeczywistego i organizując np. wyprzedaż garażową lub aukcję, zebrać potrzebne fundusze. Tym samym zorganizowanie debaty lub przygotowanie materiałów edukacyjnych, plakatów, zmontowanie materiałów wideo nagłaśniających twoje działania może zostać pokryte ze zdobytych środków. Ważne, żeby zarobione pieniądze zużyć dokładnie w ten sposób, jaki był zapowiedziany podczas zbiórki. Uczciwością i jawnością działań zapewnisz sobie zaufanie osób, które zechcą ci pomóc pewnie więcej niż ten jeden raz. 

Niech usłyszy cię cała Europa

Konferencja w sprawie przyszłości Europy to jedyna w swoim rodzaju okazja do zabrania głosu w sprawach, które dotyczą wszystkich obywateli zarówno państw członkowskich, jak i całego świata. W 2018 roku powstała platforma www.youthideas.eu/pl, której celem jest szerzenie wizji europejskiej demokracji wśród młodzieży. To jest również odpowiednie miejsce do wyrażania swoich pomysłów na dalszy rozwój Unii Europejskiej w wielu wymiarach. Poruszane w tym roku tematy to m.in. zmiana klimatu i środowisko, silniejsza gospodarka, sprawiedliwość społeczna, migracje, edukacja i wiele innych - również tych, które wymykają się kategoriom, a chcesz je zaakcentować. 

Na stronie www.youthideas.eu/pl pod każdą kategorią tematyczną znajdziesz formularz. Napisz w nim, jak twoim zdaniem można zmienić Europę, świat czy twoją lokalną społeczność na lepsze. Wszystkie pomysły będą publikowane na stronie i dostępne pod dyskusję dla wszystkich odwiedzających. Na tym nie skończy się twój wkład. Każda propozycja zostanie uwzględniona przez grupę młodych redaktorów, a te, które będą pojawiać się najczęściej lub będą najciekawsze, po głosowaniu podczas Europejskiego Spotkania Młodzieży 8 i 9 października 2021 w Strasbourgu zostaną przekazane komisji składającej się z członków konferencji oraz posłów Parlamentu Europejskiego. 

Jeśli chcesz przedyskutować swoje pomysły, Za pośrednictwem głównego portalu Konferencji http://futureu.eu możesz też założyć wydarzenie pod tematem, który cię interesuje i porozmawiać z chętnymi uczestnikami. Inni też je organizują, więc masz możliwość uczestniczyć w burzy mózgów nad nowymi dla ciebie konceptami. Na stronie są też dostępne szczegółowe analizy i raporty, dzięki którym podeprzesz się faktami i uzbroisz swoje argumenty w twarde dane. 

Przyszłość ma źródło w teraźniejszości. Jeśli wykorzystamy to, co mamy teraz najlepiej jak potrafimy, to możemy z nadzieją patrzeć na to, co przed nami.  

Weź udział w dyskusji:
Przyszłość Europy leży również w Twoich rękach. Podziel się swoim głosem z innymi
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl