Zaczyna się od tajemniczego listu... Joanna Kulig bada tajemnicę z czasów Gierka

W szczycie gierkowskiej prosperity Polska rozwijała własny program atomowy. Przedsięwzięcie do dzisiaj wzbudza ogromne emocje i pozostawia wiele niewiadomych. Pod koniec lat 70. PRL-owski program atomowy był już na tak zaawansowanym etapie, że skonstruowanie przez Polskę bomby wodorowej wydawało się jedynie kwestią czasu. I właśnie wtedy w tajemniczych okolicznościach zginął jego twórca - Sylwester Kaliski.

Kaliski zmarł 16 września 1978 roku w Centralnym Szpitalu Klinicznym Wojskowej Akademii Medycznej w następstwie ciężkich obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym. Taka była oficjalna wersja. Informacja o śmierci wybitnego naukowca zrodziła jednak liczne plotki. Nie wszyscy wierzyli w nieszczęśliwy wypadek. Popularna była wówczas między innymi teoria o zamachu na życie 53-latka, którego miało dokonać KGB. Inni naukowcy zaangażowani w projekt Kaliskiego także zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach.

***

32-lata po tych wydarzeniach naukowczyni Kornelia Titko dowiaduje się, że historia jej rodziny powiązana jest z jednym z największych sekretów PRL. Pewnego dnia w jej życiu pojawia się tajemniczy mężczyzna, który twierdzi, że w przeszłości został oskarżony o zabójstwo jej starszej siostry Jagody.

Śmierć siostry nie była jednak jedyną bolesną stratą w życiu Kornelii. Jej mama, fizyczka jądrowa, mocno zaangażowała się w gierkowski program nuklearny. Teraz Titko była prawą ręką jego twórcy. Niestety kobieta zmarła w podejrzanych okolicznościach, osierocając kilkuletnią Kornelię.

Zaczyna się od tajemniczego listu... Joanna Kulig bada tajemnicę z czasów GierkaZaczyna się od tajemniczego listu... Joanna Kulig bada tajemnicę z czasów Gierka PLAYER

Po spotkaniu z tajemniczym mężczyzną Kornelia rozpoczyna swoje prywatne śledztwo. Postanawia rozwikłać tajemnice sprzed lat. Jesteście ciekawi jak potoczy się ta historia? Co odkryje główna bohaterka? Jakie tajemnice skrywa zagadkowy mężczyzna i co tak naprawdę łączy go ze śmiercią dwóch najbliższych Kornelii kobiet? Komu zależało na tym, aby Polska nie dołączyła do grupy państw, liczących się w atomowym wyścigu?

Zaczyna się od tajemniczego listu... Joanna Kulig bada tajemnicę z czasów GierkaZaczyna się od tajemniczego listu... Joanna Kulig bada tajemnicę z czasów Gierka PLAYER

Odpowiedzi na te pytania poznacie już 19 października, gdy zadebiutuje najnowszy serial Player Original - "Pajęczyna" - siedmioodcinkowy thriller szpiegowski, którego akcja rozgrywa się równolegle w latach 70. XX wieku oraz w 2010 roku. Kolejne odcinki będą pojawiać się co tydzień. Fabuła serialu została luźno zainspirowana mało znanymi faktami z historii PRL.

 

***

W serialu "Pajęczyna" w roli Kornelii zobaczymy Joannę Kulig - jedną z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia. Na ekranie partnerować będą jej między innym Eryk Lubos, Edyta Olszówka, Michalina Olszańska, Mateusz Banasiuk, Anna Radwan, Marek Kalita, Rafał Mohr, Andrzej Grabowski, Szymon Bobrowski, Wojciech Wysocki, Liliana Głąbczyńska, Przemysław Sadowski i Hubert Miłkowski.

Więcej o: