Akcja społeczna Greenpeace "Adoptuj Pszczołę" jest prowadzona od 2013 roku. Dzięki niej tysiące pszczelich bohaterek i bohaterów angażuje się w pomoc owadom. Umożliwia to wirtualna "adopcja" na stronie adoptujszczole.pl. Dlaczego pomoc pszczołom jest szczególnie ważna i jak kluczowy wpływ mają one dla środowiska?
Nie wszyscy wiedzą, że w dobie trwania kryzysu klimatycznego i ekologicznego to właśnie owady są grupą zwierząt, która najszybciej znika z powierzchni Ziemi. Zagrożone są m.in. motyle, chrząszcze czy owady błonkoskrzydłe, do których należą m.in. pszczoły. Otaczający nas świat opiera się na niewidzialnej pracy tych małych zwierząt. To dzięki ich wysiłkom funkcjonują ekosystemy, a ogromna część roślin lądowych rozmnaża się, zapewniając przetrwanie wielu gatunkom, w tym również nam. Różnorodność biologiczna w dużym stopniu zależy od zapylaczy, z kolei los tych owadów od różnorodności biologicznej. Winni jesteśmy im przyjaźń i opiekę, bez których zginą, a nasz świat już nigdy nie będzie taki sam. Dzięki wirtualnej adopcji możesz je wesprzeć zaledwie kilkoma kliknięciami na stronie adoptujpszczole.pl.
Zapylacze giną, ponieważ tracą swoje naturalne miejsca do życia. Wpływa na to rozwój przemysłowego rolnictwa i urbanizacja. Ich wymieranie przyspieszają także powszechnie stosowane w rolnictwie środki ochrony roślin, zmiany klimatyczne i czynniki biologiczne, takie jak pasożyty, choroby oraz gatunki inwazyjne zmieniające dane siedliska.
Jak wykazali badacze, wyginięcie 23 gatunków roślin w Wielkiej Brytanii w ostatnich dekadach jest bezpośrednio związane ze znacznymi spadkami populacji trzmieli. Z kolei opublikowane w 2017 roku dane z niemieckich obszarów chronionych wykazały, że w ciągu ostatnich trzydziestu lat ubyło prawie 80 proc. biomasy owadów latających.
Jeżeli nie zostaną wprowadzone pilne działania mające na celu ratowanie owadów zapylających, świat, który znamy, drastycznie się zmieni. Znikną kolorowe łąki, pachnące lasy i kwitnące parki, a wraz z nimi całe bogactwo z łąk, pól, lasów, miejskich parków, z całym bogactwem owoców, warzyw, roślin oraz zależnych od nich zwierząt. Możemy to zmienić, ale musimy działać teraz! Nie czekaj, adoptuj pszczołę!
fot. shutterstock
Tegoroczna akcja "Adoptuj Pszczołę" skupia się na życiu leśnych zapylaczy. Niestety, polskie lasy, które powinny stanowić bezpieczną ostoję dla zwierząt, od dziesiątek lat są sprowadzane przez zarządzające nimi Lasy Państwowe jedynie do roli fabryki desek. Zalesianie śródleśnych łąk i nieużytków jednogatunkowymi gęstymi drzewami jak np. sosny, czy świerki, skutkuje zubożeniem runa leśnego, krzewów oraz innych gatunków drzew. Doprowadza to do zmniejszenia się zasobów pokarmu dla zapylaczy, a stosowanie zabójczych oprysków jedynie pogłębia ich trudną sytuację.
Najlepszym, co możemy zrobić dla zapylaczy, jest zagwarantowanie im bezpiecznej przestrzeni do życia, w której będą mogły się rozmnażać, będą miały gdzie mieszkać, co jeść i gdzie nie będą narażone na kontakt z toksycznymi substancjami chemicznymi. Możesz im pomóc bez wychodzenia z domu poprzez wirtualną adopcję!
Adoptując pszczołę przyczynisz się do skutecznej ochrony nie tylko samych owadów, ale także ekosystemów, w których żyją i wykonują swoją pracę. Twoje wsparcie tegorocznej akcji umożliwi przeprowadzenie badań dotyczących sytuacji dzikich zapylaczy w Polsce. Pozwoli przeanalizować dotychczasowy stan wiedzy o wpływie substancji chemicznych na dzikie zapylacze, określić braki i ustalić, co jest potrzebne, by zapewnić im należytą ochronę. Biorąc udział w akcji przyczynisz się do tworzenia kolejnych miejsc bezpiecznych zapylaczom i wspomożesz działania na rzecz zaprzestania szkodliwych oprysków w lasach.
Wirtualna adopcja pszczół jest banalnie prosta. Żeby pomóc owadom, nie musisz wychodzić z domu. Wystarczy, że wejdziesz na stronę adoptujpszczole.pl i będziesz postępowała zgodnie z instrukcją. W poprzednich latach dzięki tysiącom osób uczestniczących w akcji udało się m.in. stworzyć hotele dla dzikich zapylaczy, odbudować pszczelą populację w Przyczynie Dolnej, przeprowadzić badania nad sytuacją owadów zapylających oraz wpływem, jaki mają na nie pestycydy, co pomogło w spisaniu Narodowej Strategii Ochrony Zapylaczy, oraz stworzyć konkretne miejsca, gdzie zapylaczom żyje się dużo lepiej.
Wejdź na stronę adoptujpszczole.pl i zaadoptuj pszczołę. Każda, nawet pojedyncza adopcja się liczy. A w podziękowaniu za regularne wsparcie otrzymasz Pakiet Pszczelej Bohaterki.