Co zrobić, żeby zioła nie traciły swoich cennych właściwości? Mamy kilka wskazówek

Nie jest tajemnicą, że zioła to źródło wielu dobrodziejstw. Warto jednak wiedzieć, jak je przechowywać, by nie straciły swoich cennych właściwości i aromatów. Oto kilka przydatnych wskazówek.

Każdy miłośnik dobrej kuchni wie, że zioła to niezastąpiony dodatek do wielu potraw. Poza tym nie od dziś wiadomo, że są one remedium na liczne dolegliwości. Zioła pomagają między innymi na skołatane nerwy (melisa lekarska, waleriana), wspomagają odchudzanie (skrzyp polny), a także wzmacniają odporność (czystek). Nie dziwi więc fakt, że tak chętnie po nie sięgamy.

Nie możemy jednak zapominać o tym, że zioła należy stosować rozsądnie i z umiarem. Najlepiej przyjmowanie każdego roślinnego preparatu skonsultować z lekarzem bądź odwiedzić sprawdzony sklep zielarski. Poza tym bardzo ważny jest sposób ich przechowywania - dzięki temu "skarby natury" nie tracą swoich cennych właściwości. Oto kilka przydatnych wskazówek.

Jak przechowywać wysuszone zioła?

Suszone zioła należy przede wszystkim chronić przed wilgocią, by nie spleśniały. Doskonale więc sprawdzą się szczelne i suche pojemniki, słoiki z ciemnego szkła oraz woreczki z materiału. Zrezygnujmy natomiast z plastikowych torebek, woreczek czy metalowych puszek.

Jak przechowywać świeże zioła?

Radzimy, by po zakupie umyć je w zimnej wodzie. Następnie należy zawinąć je w grubszy papierowy ręcznik. Wybierajmy takie, które nie rozmiękną już w czasie zawijania i się nie rozwiną. Co istotne, wcześniej ręcznik powinien zostać zwilżony wodą. Zwinięte w ten sposób zioła umieszczamy w zwykłej foliowej torebce. W lodówce przechowujemy je na najniższej półce. Zioła dzięki temu sposobowi zachowają świeżość nawet przez kilka tygodni.

Gadżety, które ułatwiają życie

Nie możemy zapominać także o tym, że w ostatnich latach marki prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych produktów, które mają ułatwić nam życie i pomóc zaoszczędzić czas. Czy wśród nowości na rynku znajdziemy także coś, co umożliwi jak najlepsze przechowywanie ziół? Dowiecie się tego, oglądając najnowszy program Zoom TV "Gadżet show".

Program prowadzą blogerka lifestylowa Marta Lech-Maciejewska, której czasami pomaga w testowaniu gadżetów jej mąż Jan Lech, oraz znana z programów telewizyjnych Kinga Zawodnik. W każdym odcinku Marta prezentuje kilkanaście gadżetów z różnych dziedzin życia. Natomiast Kinga testuje produkty, zaczynając od rozpakowania pudełka, którego zawartość jest dla niej niespodzianką. Jej zadaniem jest odkrycie, do czego służy dany produkt i ocenienie jego funkcjonalności.

Dzięki programowi poznacie wiele przydatnych na co dzień trików i eko-rozwiązań, a także dowiecie się, jakie urządzenia mogą przyspieszyć pracę. Kolejny odcinek "Gadżet show" już w najbliższych wtorek o godzinie 20:30 na Zoom TV.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Co zrobić, żeby zioła nie traciły swoich cennych właściwości? Mamy kilka wskazówek
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl