Koniec z tabu. Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu. Poradnik dla kobiet - wszystko co powinnaś wiedzieć o wysiłkowym nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu dla wielu jest tematem wstydliwym. Najwyższy czas jednak zerwać z tabu, gdyż jest to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku. Często towarzyszy także kobietom w ciąży, ponieważ rosnące w brzuchu matki dziecko uciska na pęcherz, a rozluźnione mięśnie miednicy nie utrzymują moczu. Tego rodzaju problem może trwać jeszcze długo po przyjściu pociechy na świat. Problem nietrzymania moczu często pojawia się również u kobiet po 40. roku życia- tutaj mamy do czynienia ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety, które mocno wpływają na kondycję pęcherza moczowego, mięśni dna miednicy oraz dróg moczowych. Jednak należy pamiętać, że można sobie z tym radzić.

Nietrzymanie moczu w mniejszym lub większym stopniu dotyczy zarówno kobiet dojrzałych, jak i młodych kobiet pracujących fizycznie, sportsmenek oraz tych w ciąży i po porodzie. Popuszczanie moczu najczęściej pojawia się w czasie wysiłku fizycznego, kaszlu, biegu, śmiechu czy podnoszenia zakupów, dlatego jest nazywane przez specjalistów - wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Jest to skutek osłabienia mięśni dna miednicy odpowiedzialnych za prawidłowe ułożenie narządów oraz właściwą reakcję zwieracza. Jeśli zauważasz u siebie ten problem, nie zwlekaj i działaj od razu. Aby utrzymać prawidłową kontrolę oddawania moczu, bardzo ważne jest dbanie o mięśnie pęcherza moczowego, dróg moczowych i dna miednicy, m.in. poprzez odpowiednie ćwiczenia, zdrowe nawyki oraz dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Unikanie i leczenie infekcji układu moczowego oraz dbanie o higienę miejsc intymnych 

Infekcje dróg moczowych to częsty problem, zwłaszcza u kobiet. Wywoływane najczęściej bakteriami nie są trudne do wyleczenia, choć mogą utrudniać codzienne życie. Ze względu na różnice anatomiczne pomiędzy kobietami i mężczyznami, u kobiet infekcje dróg moczowych występują znacznie częściej. Bliskość odbytu i krótsza niż u mężczyzn cewka moczowa sprawiają, że do zakażenia dojść może na przykład przez nieodpowiednią higienę okolic intymnych. Właśnie dlatego każda kobieta powinna przestrzegać higieny miejsc intymnych, a w przypadku pojawienia się infekcji dróg moczowych, bezzwłocznie kontaktować się ze specjalistą w celu wyleczenia. W kwestii codziennej higieny z pomocą przyjdą płyny o odpowiednim pH, z dodatkiem substancji łagodzących, przeciwgrzybiczych oraz przeciwbakteryjnych. Warto również zaopatrzyć się w aptece, sklepie medycznym lub zamówić w sieci specjalne wkładki urologiczne, które zapewnią komfort podczas codziennej aktywności.

Zwróć uwagę na swój styl żywienia

Niestety nadwaga jest jednym z czynników, które sprzyjają pojawieniu się wysiłkowego nietrzymania moczu. Warto zadbać o to, by codzienny jadłospis był zbilansowany, bogaty w składniki odżywcze oraz błonnik, który wraz z odpowiednim nawodnieniem zadba o regularne wypróżnianie. To ważne, gdyż zdarza się, że zaparcia wzmagają nietrzymanie moczu.

Możesz włączyć dobrej jakości suplementy diety

Zdrową dietę można wzbogacić suplementem diety zawierającym substancje, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania pęcherza moczowego, dróg moczowych oraz mięśni. Takim produktem są właśnie kapsułki dla kobiet szwajcarskiej firmy Incontinox, w których składzie znajduje się starannie dobrana kompozycja naturalnych ekstraktów (m.in. z liści mącznicy lekarskiej, z nasion dyni zwyczajnej, czy kolendry siewnej) wzbogaconych witaminą D. Incontinox pozytywnie wpływa na mięśnie odgrywające kluczową rolę w kontrolowaniu oddawania moczu oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych i pęcherza.

Wzmacniaj ćwiczeniami mięśnie dna miednicy

Tak zwane ćwiczenia mięśni Kegla to podstawa zapobiegania oraz leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Trening mięśni dna miednicy oraz pęcherza moczowego jest bardzo prosty i zalecany wszystkim kobietom, również tym, które nie mają żadnych objawów nietrzymania moczu. Profilaktyka potrafi wiele zdziałać! Zanim zaczniesz ćwiczenia pamiętaj, by opróżnić pęcherz. Napnij mięśnie miednicy, ściśnij przez 5 sekund, a następnie zrelaksuj się przez 5 sekund. Powtórz to ćwiczenie 10 do 15 razy. Podczas ćwiczeń oddychaj swobodnie. Staraj się przeprowadzić taki trening co najmniej 3 razy dziennie. Szczegółowo opisane ćwiczenia mięśni Kegla znajdziesz w specjalnym poradniku dla kobiet z dolegliwościami nietrzymania moczu.

Skonsultuj się z lekarzem

Nietrzymanie moczu można leczyć zachowawczo, wspierając się środkami farmakologicznymi i fizjoterapią lub zabiegowo. W wielu przypadkach nietrzymanie moczu w ciąży i porodzie ma właśnie charakter wysiłkowy. Wówczas można uniknąć bardziej inwazyjnych metod, jednak nie można odkładać w nieskończoność wizyty u lekarza. Na wszelkie niepokojące objawy trzeba reagować możliwie jak najszybciej, gdyż lekceważenie nietrzymania moczu może prowadzić do infekcji dróg moczowo-płciowych, nasilenia nietrzymania moczu, dyskomfortu psychicznego, a także obniżenia samooceny.

Więcej o: