W mniejszym lub większym stopniu z objawami nadwrażliwości zębów do czynienia miał w swoim życiu prawie każdy z nas, bez względu na wiek. Spowodowane jest to odsłonięciem kanalików zębinowych, które normalnie są osłonięte szczelną warstwą szkliwa. Przyczyn pojawienia się nadwrażliwości zębów może być wiele. To np. stany zapalne dziąseł, wady zgryzu, nieprawidłowa budowa anatomiczna i skłonność do tworzenia się ubytków przyszyjkowych, a także intensywne wybielanie zębów. Jednak do tych najpopularniejszych zaliczamy mycie zębów przy użyciu twardych szczoteczek, zbyt silne dociskanie szczoteczki oraz nieprawidłową higienę jamy ustnej. Czasem wystarczy jednak kilka prostych zmian, by uporać się z tą nieprzyjemną dolegliwością, redukując ból towarzyszący szczotkowaniu zębów czy spożywaniu zimnych napojów i posiłków.
Spożywanie w nadmiarze owoców i soków cytrusowych może powodować stopniową demineralizację szkliwa. W przypadku nadwrażliwości, dobrze jest ograniczyć je w codziennej diecie. Natomiast po zjedzeniu tego typu produktów warto pamiętać, by przepłukać usta wodą, ale powstrzymać się jednak z myciem zębów przez około godzinę, by nie narazić ich na nadmierne ścieranie szkliwa.
Materiał promocyjny
Nadwrażliwe zęby i delikatne dziąsła nie lubią zbyt mocnego szczotkowania. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się swojej szczoteczce i wymienić ją na taką z miękkim włosiem. Dobrą propozycją będzie kliniczna, ultra miękka szczoteczka ELGYDIUM CLINIC 15/100, która została zaprojektowana specjalnie na potrzeby wrażliwych zębów oraz dziąseł, a także stopniowego powrotu do normalnego sposobu mycia zębów po zabiegach chirurgicznych jamy ustnej.
Pasta o niskim poziomie ścieralności to równie ważny element, co szczoteczka z miękkim włosiem. Taki duet zapobiega nadmiernemu ścieraniu zębiny podczas szczotkowania. Jeśli na opakowaniu nie ma podanego wskaźnika, ścieralność pasty można wyczuć po obecności drobinek. Jeśli takowe występują, lepiej wymienić ją na łagodniejszą. Można również sięgnąć po prostu po taką przeznaczoną specjalnie do zębów nadwrażliwych, jak ELGYDIUM SENSITIVE. To pasta do zębów w formie żelu o niskich właściwościach ściernych z zawartością fluoru, która zapewnia odpowiednią ochronę wrażliwych zębów. Zawiera bowiem rozpuszczalne substancje, które przenikają do przestrzeni międzyzębowych, zagłębień, szczelin i miejsc przy granicy dziąseł. Jej regularne stosowanie zapewnia większą ochronę i pomaga ograniczyć dolegliwości bólowe, dzięki czemu znów można pić i jeść gorące oraz zimne produkty.
Materiał promocyjny
Nie od dziś mówi się o tym, jak ważne jest codzienne czyszczenie zębów nicią dentystyczną. Wiele osób jednak o tym zapomina, a nie da się ukryć, że higiena przestrzeni międzyzębowych jest szczególnie ważna dla osób z odsłoniętymi szyjkami zębów, implantami lub noszących aparaty ortodontyczne. Nić dentystyczna usuwa bowiem cząsteczki jedzenia, które utknęły między zębami, co zapobiega powstawaniu w tych miejscach płytki nazębnej. Nić dentystyczna ELGYDIUM CLINIC z fluorem to nasączona fluorem nić o miętowym smaku, która zapobiega gromadzeniu się płytki nazębnej i jest uzupełnieniem rutyny pielęgnacyjnej w przypadku pojawiania się nadwrażliwości zębów.
Baseny to nieodłączny element sezonu letniego, ale osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów powinny jednak na nie uważać. Wszystko przez chlor, którego wysokie stężenie w wodzie rozmiękcza szkliwo zębów, a w efekcie nasila dolegliwości bólowe. O ile skorzystanie z takiego basenu raz na jakiś czas nie powinno pogłębić problemu, o tyle regularne kąpiele (szczególne z otwartymi ustami) już może.
Mimo nadwrażliwości zębów w sezonie letnim trudno powstrzymać się przed piciem napojów z dodatkiem lodu, szczególnie jeśli za oknem temperatury są naprawdę wysokie. W takich sytuacjach pomóc może… słomka! Zimne napoje spożywane przez słomkę pomogą ograniczyć nieco nieprzyjemne odczucia.
Pamiętaj! Żadnego bólu zębów nie należy ignorować. Jeśli zatem nadwrażliwość zębów bardzo daje ci się we znaki, dobrze jest udać się na konsultację z dentystą, który wykluczy inne choroby stomatologiczne i ewentualnie zaleci odpowiednie leczenie specjalistyczne.
Materiał promocyjny
PFM/94/2022