Zacznijmy od tego, że w czasie upałów nie warto nastawiać się na bicie życiowych rekordów. Przy wysokich temperaturach wydolność organizmu znacznie spada, dlatego takie treningi nie będą najefektywniejsze. Słuchaj więc swojego organizmu i nie wymagaj od siebie za dużo.
Jeśli ćwiczysz, spacerujesz lub biegasz na świeżym powietrzu, pamiętaj o wyborze odpowiedniej pory dnia. Lepiej nie rób tego w południe czy nawet wczesnym popołudniem -– to zdecydowanie najgorsze opcje. Trenowanie o tych porach może szybko doprowadzić do przegrzania się organizmu, które jest bardzo niebezpieczne. Znacznie lepszym wyborem będą poranki i późne wieczory.
materiał promocyjny
Kolejna ważna kwestia to twój ubiór. Wybierz jak najlżejszy strój. W czasie upałów doskonale sprawdzą się luźne, jasne ubrania, wykonane z oddychających tkanin. Jeśli uprawiasz sport na świeżym powietrzu, nie zapomnij także o nakryciu głowy.
Na koniec kwestia najważniejsza. Mowa oczywiście o odpowiednim nawodnieniu organizmu. W czasie treningu należy pić powoli i małymi porcjami, aby utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Poza tym musimy pamiętać o tym, by robić to zawsze przed rozpoczęciem aktywności. Zazwyczaj zalecane jest picie około pół litra płynów przed planowanym treningiem.
W lepszym nawodnieniu może pomóc pita regularnie woda alkaliczna. Jedną z nich jest Alcalia, którą wyróżnia m.in. unikalnie wysoki odczyn pH 9,36 (jest to najwyższe pH na rynku). Woda ta swoje właściwości zawdzięcza temu, że jest wydobywana z głębokości 1200 m pod powierzchnią ziemi. To czyni ją naturalnie alkaliczną.
Działanie wody potwierdzają np. wyniki badania przeprowadzonego przez zespół badawczy Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach*, na osobach trenujących. Uczestników badania podzielono na trzy grupy. Następnie wszyscy zostali poddani wysiłkowi fizycznemu (dwie godziny jazdy na rowerze stacjonarnym). Pierwsza grupa, przed i w trakcie wysiłku, piła wodę placebo. Druga piła wodę alkaliczną Alcalia. Z kolei trzecia nie piła wody w ogóle.
Z raportu podsumowującego badania, dowiadujemy się, że Alcalia skuteczniej kompresowała utratę płynów podczas wysiłku, lepiej nawodniła, szczególnie osoby aktywnie fizyczne oraz zmniejszyła stres metaboliczny. Dzięki tym właściwościom, Alcalia zabezpieczyła organizm ćwiczących przed odwodnieniem, co jest bardzo ważne dla utrzymania homeostazy, czyli idealnego stanu równowagi organizmu zarówno kwasowo-zasadowej jak i wodno-elektrolitowej.
Co istotne, picie wody alkalicznej w czasie aktywności fizycznej powoduje, że organizm czerpie energię z tłuszczy i szybciej zaczynamy spalać tłuszcze niż węglowodany. A to z kolei przekłada się na efektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej. Alcalia zwiększa procentowy udział kwasów tłuszczowych w metabolizmie w trakcie i po wysiłku.
- Pomimo wiedzy o konieczności dbania o stan nawodnienia i regularne picie wody, jej wybór nie zawsze jest racjonalny. W dobie powszechnego stosowania wody filtrowanej spożywamy rekomendowaną dla siebie i swojego stylu życia ilość płynów w ciągu dnia, ale nie wystarcza to do utrzymania optymalnego stanu nawodnienia. Woda alkaliczna o pH> 9,0, wykazuje szczególne właściwości nawadniające w porównaniu z wodą stołową i ta wiedza upowszechnia się. Woda alkaliczna nawadnia szybciej, intensyfikuje metabolizm tłuszczów i skutecznie chroni przed odwodnieniem podczas aktywności fizycznej - podsumował przewodniczący badaniom dr Jakub Chycki.
Dr Jakub Chycki materiał promocyjny
Warto wspomnieć także o wynikach badań konsumenckich z 2022 roku wykonanych przez SW Research**. Dowiadujemy się z nich m.in., że świadomość konsumentów odnośnie wody alkalicznej wzrosła od ubiegłego roku aż o 16 procent, a dla 55 procent badanych pH wody, którą piją ma znaczenie.
Taka woda kojarzy im się głównie ze skutecznym nawadnianiem organizmu (75 procent), wsparciem metabolizmu i trawienia (69 procent), pomocą w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu (68 procent), poprawą nawilżenia i wyglądu skóry (66 procent), pomocą w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej (65 procent), działaniem antyoksydacyjnym oraz sprzyjaniem regeneracji organizmu (64 procent).
- Fakt, że Polacy - jak wskazuje badanie przeprowadzone niedawno przez SW Research - coraz wyraźniej doceniają, jak ważne jest regularne nawadnianie organizmu jest bardzo budujący. Oznacza to, że coraz lepiej rozumiemy, jak istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest dbanie o jego podstawowe potrzeby. Warto pamiętać, że regularne picie wody wspiera dbanie nie tylko o zdrowie fizyczne, ale także psychiczne - pomaga w dbaniu o nastrój oraz wspiera optymalne funkcjonowanie na poziomie koncentracji czy zarządzania stresem - mówi psycholog sportowa Daria Abramowicz.
Daria Abramowicz materiał promocyjny
- Warto, abyśmy coraz lepiej rozumieli także to, jakie korzyści niesie za sobą picie wody alkalicznej, a więc tak zwanej SUPER WODY. To właśnie woda alkaliczna nie tylko skutecznie nawadnia organizm (nie tylko na co dzień, ale także między innymi podczas podejmowania aktywności fizycznej), ale także, jak wskazują dane, wspiera dbanie o cerę, równowagę i metabolizm organizmu, a dzięki temu, po prostu pomaga zadbać o dobre samopoczucie. To szczególnie ważne w kontekście tego, jak wymagający jest nasz współczesny, codzienny świat, w którym często pędzimy. Dzięki rutynom dbania o podstawowe potrzeby, w tym picia wody, łatwiej nam utrzymać balans - zaznacza ekspertka.
***
Mimo że upały nie sprzyjają aktywności fizycznej, wielu z nas nie wyobraża sobie w tym czasie przerwy od sportu. Na szczęście, nie zawsze trzeba z niego rezygnować. Warto jednak zachować ostrożność i pamiętać o najważniejszych zasadach, dzięki którym trening będzie nie tylko bezpieczny, ale i przyjemny.
O odpowiednim nawodnieniu organizmu pamiętaj niezależnie od tego, czy w okresie letnim uprawiasz sporty. W czasie wakacyjnych wyjazdów, gdy sporo zwiedzamy i spędzamy dużo czasu na słońcu, jest to w szczególności ważne. Dobre nawodnienie organizmu to nie tylko szybszy metabolizm i piękna cera, lecz także lepsze samopoczucie.
*Badanie „Wpływ wody alkalicznej na metabolizm tłuszczy podczas długotrwałego wysiłku fizycznego o niskiej intensywności" zostało przeprowadzone pod okiem dr Jakuba Chyckiego.
**Badanie zrealizowane przez SW Research na zlecenie Maspex (Alcalia) metodą CAWI na grupie 1030 dorosłych Polaków.