Zajęcia pozalekcyjne. Jak wybrać odpowiednie dla swojego dziecka? Podpowiadamy

Dzieci już od najmłodszych lat wykazują pewne zainteresowania. Jedne uwielbiają muzykę, a inne bieganie za piłką. Rodzice powinni dokładnie obserwować swoje pociechy i na tej podstawie znaleźć dla nich interesujące zajęcia pozalekcyjne. Jakie będą odpowiednie dla naszego dziecka?

Młode mamy z pewnością kojarzą zajęcia dla dzieci kryjące się pod nazwą "Gordonki". To właśnie tam niemowlaki mają pierwszą styczność z muzyką i instrumentami. Starsze dzieci jak przedszkolaki, podczas zajęć rytmiki śpiewają, tańczą i grają na instrumentach. Dla przykładu, jeśli nasze dziecko ma poczucie rytmu i podoba mu się gra na cymbałkach to sygnał, że warto poszukać dodatkowych zajęć muzycznych. Tylko jakie wybrać? Dobrym pomysłem jest przetestowanie różnych instrumentów. Doskonałym miejscem do znalezienia tego odpowiedniego jest np. Allegro, bo wybór jest ogromny. Znajdziemy tam m.in. gitarę akustyczną dla początkujących. Uniwersalna konstrukcja pozwala na montaż strun nylonowych jak i metalowych. W związku z tym, że gitara ma zamontowane struny nylonowe, cechuje ją klasyczne, ciepłe brzmienie. Koszt takiej gitary to 189 zł.

GitaraGitara fot. materiały promocyjne

Innym pomysłem może być np. ukulele. Ukulele sopranowe to instrument, który idealnie nadaje się na początek muzycznej przygody. To najmniejszy i najbardziej klasyczny rozmiar ukulele. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów przekłada się na ciepłe i czytelne brzmienie instrumentu. Cena to 199 zł.

UkuleleUkulele fot. materiały promocyjne

A jeśli nie chcemy instrumentów strunowych? Żaden problem. Świetnym pomysłem jest np. keyboard. Dzięki niemu dziecko nauczy się podstaw, które mogą być świetnym wstępem do nauki gry na fortepianie czy pianinie. Wybór keyboardów na Allegro jest naprawdę ogromny i jeśli dopiero nasze dziecko zaczyna przygodę z tym instrumentem, to warto zainwestować w zestaw dla początkujących, który kosztuje około 150 zł. Posiada on np. tryb nauczania grania. Wystarczy włączyć przycisk LESSON, a organy będą podświetlały na czerwono klawisze, które trzeba naciskać. Taki instrument możemy sprezentować dziecku już od 3 roku życia.

KeyboardKeyboard fot. materiały promocyjne

Znajdzie się również coś dla fanów mocniejszych brzmień, czyli perkusja. Perkusja Millenium Youngster to kompletny zestaw perkusyjny dla dzieci. Nie jest to plastikowa zabawka, lecz prawdziwy instrument, który pozwoli na rozwój muzyczny twojej pociechy. Trenując na tym zestawie, dziecko nabierze doświadczenia, które pozwoli mu bez trudu przesiąść się na zestaw perkusyjny standardowych rozmiarów. Cena to 599 zł.

PerkusjaPerkusja fot. materiały promocyjne

Jak widać wybór jest naprawdę ogromny i można znaleźć instrumenty dla dzieci niemalże w każdym budżecie. Jeśli maluch tylko wykazuje zainteresowanie muzyką, to świetnym pomysłem są zajęcia pozalekcyjne właśnie w tym kierunku.

Bieganie, gra w piłkę, a może sztuki walki?

Jeśli chodzi o zajęcia sportowe, to wybór jest naprawdę ogromny. Już niemowlaka możemy zapisać na zajęcia na basenie, które nie tylko mogą dobrze wpłynąć na jego rozwój, ale również wspomóc odporność. Dla kilkulatków spokojnie znajdziemy zajęcia z piłki nożnej, lekkoatletyki czy nawet judo. To właśnie tam najmłodsi mogą nauczyć się odpowiedniej koordynacji ruchowej czy wzorców ruchowych. Takie zajęcia są również dobrym wstępem do przygody ze sportem, która może okazać się w niektórych przypadkach nawet pomysłem na życie. Najważniejsza zasada przy wyborze dyscypliny powinna być taka, że zajęcia mają być dla dziecka przede wszystkim zabawą, a nie przykrym obowiązkiem. Tylko wtedy trenowanie będzie czystą przyjemnością.

A jak nie sport i muzyka to co?

Jeśli nasze dziecko nie interesuje się ani sportem, ani muzyką, możemy dla niego poszukać zajęć plastycznych, teatralnych, czy kulinarnych. W dużych miastach można je znaleźć praktycznie w każdej dzielnicy, a w mniejszych w domach kultury czy szkole. Inną opcją mogą być również zajęcia z robotyki, informatyki czy chociażby programowania – dla nieco starszych dzieci. Świetnym pomysłem są też książki tematyczne, które mogą pomóc naszemu dziecku w znalezieniu odpowiedniej dla niego pasji. Takie pozycje można znaleźć również na Allegro. Pamiętajmy, że warto rozwijać pasje swoich pociech już od najmłodszych lat.

Więcej o: