Recykling szafy, czyli co zrobić by nie wyrzucać ubrań

Ze statystyk wynika, że co roku na wysypiska lub do spalarni trafia 20 z 90 mln ton produkowanych rocznie tekstyliów. Okazuje się, że aż 95 proc. tych wyrzucanych ubrań można byłoby ponownie wykorzystać. Jak to zrobić?

Z danych zebranych przez ruch ekonomiczny OEE, czyli Open Eyes Economy wynika, że z 90 mln ton produkowanych rocznie tekstyliów (czyli ok. 80 mld sztuk ubrań) co roku na wysypiska lub do spalarni odpadów trafia 20 mln ton. Warto zaznaczyć, że to dane jedynie z Unii Europejskiej i USA. Dzieje się tak, pomimo tego, że 95 proc. tych wyrzucanych ubrań nadaje się do przetworzenia*.

Odpowiedzialne nawyki związane z dbaniem o odzież i ograniczanie marnotrawstwa wspierają różnego rodzaju kampanie, jak chociażby #ZadbajOtoCoNosisz, którą w 2020 roku rozpoczęła marka LG.

Według jej założeń "pozbywanie się" wcale nie oznacza, że to co zalega w naszych szafach musi wylądować na śmietniku. Świadome noszenie to nic innego, jak dokonywanie zrównoważonych wyborów dotyczących tego, co nosimy i przedłużaniu żywotności ubrań. Jak to zrobić?

Oto kilka pomysłów, na to, by ubrania posłużyły komuś lub nam i by nie stały się zbyt szybko odpadem, który zalega na wysypisku śmieci.

Zobacz, co masz w szafie

Zanim cokolwiek zrobisz z tym, co masz w szafie, zdecyduj co chcesz zostawić, co oddać a co być może uda się przerobić na nową, oryginalną kreację. Krytycznym okiem oceń, co naprawdę nadaje się do noszenia, a co jest już tak zniszczone, poplamione lub rozciągnięte, że nadaje się jedynie do wykorzystania np. jako ścierki lub naprawdę jest do wyrzucenia. Pamiętaj, by nie oddawać innym tak osobistych rzeczy jak używana bielizna, rajstopy czy skarpetki. Kartonów lub toreb z rzeczami do "oddania" nie chowaj na dnie szafy, bo zostaną tam na lata i zagracą przestrzeń, którą z powodzeniem będzie można wykorzystać w inny sposób.

Zorganizuj wymianę lub sprzedaj

Sposobów na oddanie tego, czego nie chcesz już nosić jest wiele. Możesz zorganizować koleżeńską wymianę, na którą twoi znajomi również przyniosą to, co zalega im w szafach. To będzie nie tylko dobra okazja do pozbycia się niechcianych ubrań, ale i towarzyskiej integracji. Jeśli masz w sobie żyłkę biznesową, możesz sprzedawać używane ubrania. Pamiętaj, że niektóre firmy odzieżowe, a także schroniska czy organizacje non profit, co jakiś czas organizują zbiórki odzieży, koców, pościeli. Tam też może przydać się to, co tobie jest już niepotrzebne.

Modna klasyka i szafa babci

By świadomie korzystać z ubrań warto sięgać po klasyki, które nigdy nie wychodzą z mody. Mała czarna, dżinsy, czy dobrej jakości bawełniany T-shirt to ubrania, które będą służyć ci przez lata i staną się częścią wielu stylizacji. Pamiętaj, że dany trend w modzie często powraca co kilka lat, dlatego warto zajrzeć do second handu czy babcinej szafy. Kupowanie oraz noszenie używanych ubrań to sposób na oszczędność, ale też redukcję tego, co trafia na wysypiska.

Przeróbki

A co, jeśli coś bardzo ci się podoba, masz do tej rzeczy ogromny sentyment, ale nie do końca wiesz, co z nią zrobić i jak nosić? Pomyśl, czy przypadkiem nie da się jej przerobić z pomocą mamy, babci czy zaprzyjaźnionej krawcowej. Czasem wystarczy coś skrócić, dodać ozdobny dodatek czy wszyć kawałek materiału, by ulubione spodnie, sukienka albo bluzka nabrały nowego, niebanalnego charakteru. W podobny sposób możesz wykorzystać też to, co nie będzie nadawało się już do noszenia. Prawie każdy rodzaj ubrania może stać się szmatką przydatną w kuchni czy łazience. W przeciwieństwie do papierowych ręczników, można je wyprać, wysuszyć i ponownie wykorzystać.

Odpowiednie pranie

Prawidłowe pranie to najprostszy sposób na to, by można było przez lata cieszyć się ulubionymi ubraniami. Pierwszy i najważniejszy krok do czystej i zadbanej odzieży to rozszyfrowanie symboli na metkach. Dzięki nim dowiesz się, w jakiej temperaturze je prać i prasować, jaki detergent im posłuży, a jakiego lepiej unikać. Wśród dostępnych na rynku pralek jest coraz więcej tych, które posiadają specjalne funkcje ułatwiające nie tylko pozbywanie się brudu oraz alergenów z odzieży, ale i skupiające się na dbałości o tkaniny, z których zostały wykonane. Jednym z nich jest pralka LG. Została wyposażona w funkcję AI DD™, która wykrywa nie tylko ciężar wsadu, ale również miękkość materiału i dobiera dla niego optymalne ruchy piorące. Gwarantuje to skuteczne pranie, ale też odpowiednią dbałość o tkaniny, dzięki czemu będziemy mogli dłużej cieszyć się naszymi ubraniami. Funkcja TurboWash™360° pozwala na dokładne wypranie ubrań w zaledwie 39 minut i lepiej chroni materiał przed zniszczeniem. Dysze 3D rozpryskujące wodę w czterech kierunkach dokładnie wypiorą każdy centymetr ubrania. Oszczędzamy czas i możemy mieć pewność, że na tkaninach nie pozostaną resztki proszku czy płynu do płukania. Kolejnym przydatnym rozwiązaniem jest technologia parowa LG Steam+™. Usuwa do 99,9 proc. alergenów, takich jak roztocza kurzu domowego mogące wywoływać alergie i problemy z oddychaniem, co w szczególności docenią alergicy i rodzice małych dzieci.  Wykorzystanie pary ma jeszcze jedną zaletę –  na ubraniach powstanie mniej zagnieceń niż po standardowym praniu, co pozwoli nam skrócić czas prasowania. Większa pojemność bębna i funkcja ezDispense™, która automatycznie dozuje odpowiednią ilość detergentu i pozwala używać obu zasobników na detergent i zmiękczacz jednocześnie, aby wykonać do 35 prań bez dolewania środka piorącego, sprawiają, że pranie staje się jeszcze bardziej ekonomiczne i ekologiczne.

materiał promocyjny

*https://oees.pl/magazyny/zaloz-to-jeszcze-raz/

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Recykling szafy, czyli co zrobić by nie wyrzucać ubrań
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl