Przyczyny infekcji dróg moczowych
Najczęstszą przyczyną infekcji dróg moczowych jest zakażenie bakterią Escherichia coli. Bakteria ta, choć występuje naturalnie w przewodzie pokarmowym, wykazuje działanie chorobotwórcze, kiedy przedostanie się do cewki, a dalej do pęcherza. Wywołuje wówczas pieczenie, ból i swędzenie w trakcie oddawania moczu, uczucie częstego parcia na pęcherz, ogólne osłabienie, a w ciężkich przypadkach nawet gorączkę.
Zakażenie układu moczowego występuje dziesięć razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, co wynika w dużej mierze z różnic w budowie anatomicznej cewki moczowej. Szacuje się, że każda kobieta przynajmniej raz w życiu przechodzi zakażenie układu moczowego. Rozwojowi infekcji moczowych sprzyjają między innymi: niewłaściwa higiena miejsc intymnych, częste stosunki płciowe, stosowanie antykoncepcji dopochwowej (np. środków plemnikobójczych), osłabiona flora bakteryjna pochwy i układu moczowego, otyłość, cukrzyca, ciąża.
Dlaczego zapalenie pęcherza ciągle powraca?
O nawracającym zapaleniu pęcherza i dróg moczowych mówi się, gdy infekcja występuje przynajmniej dwukrotnie w ciągu sześciu miesięcy lub trzy razy w roku. Drobnoustroje chorobotwórcze, mimo wyeliminowania ich z dróg moczowych, mogą przetrwać całe lata w jelicie i powodować nawrotowe zakażenia dróg moczowych. Powracające zapalenie układu moczowego rozwija się często u kobiet w okolicach 50. roku życia. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi i menopauzą, a także pogarszającym się ogólnym stanem zdrowia.
Do czynników ryzyka nawracającego zapalenia dróg moczowych należą też nieprawidłowości anatomiczne w budowie układu moczowego, niecałkowite opróżnianie pęcherza moczowego, przebyte operacje dróg moczowych, a także cewnikowanie, kamica nerkowa, stany obniżonej odporności organizmu. Nawracające zapalenie pęcherza moczowego może się także pojawiać w ciąży, co jest konsekwencją zmian fizjologicznych zachodzących w organizmie kobiety.
Zapalenie układu moczowego – jakie badania wykonać?
W przypadku wystąpienia nieprzyjemnych objawów ze strony układu moczowego należy skonsultować się z lekarzem. Zleci on pewnie wykonanie badań. Dwa podstawowe testy wykrywające ZUM to badanie ogólne moczu oraz posiew moczu. Badanie ogólne moczu pozwala stwierdzić liczbę obecnych w nim leukocytów, czyli białych krwinek – zwiększenie ich stężenia wskazuje na stan zapalny. W moczu chorego może się też pojawić krew oraz białko, co jest dodatkową informacją świadczącą o zaburzeniach w funkcjonowaniu układu moczowego. Jeżeli objawy nie są specyficzne, zaleca się dodatkowo wykonanie badania posiewowego moczu. Pozwala ono wykryć i zidentyfikować określone bakterie obecne w moczu. Posiew pomaga też dobrać antybiotykoterapię najodpowiedniejszą dla indywidualnego przypadku.
Leczenie zakażenia układu moczowego
Zapalenie pęcherza moczowego można wyleczyć, stosując środki dostępne bez recepty, czyli chemioterapeutyki, jak furagina (furazyna). Środek ten hamuje syntezę białek i niszczy DNA bakterii. Jeżeli środki dostępne bez recepty nie pomagają, niezbędne jest wykonanie posiewu moczu i zastosowanie antybiotykoterapii dobranej do wykrytych bakterii. W przypadku nawracającego zapalenia pęcherza stosuje się takie antybiotyki jak: trimetoprin lub kotrimoksazol oraz cyprofloksacyna. Leczenie trwa zwykle 3-7 dni. Po zakończeniu kuracji i ustąpieniu objawów warto przez pewien czas stosować probiotyki, by zregenerować naturalną florę bakteryjną.
Profilaktyka w nawracającym zapaleniu układu moczowego
U osób cierpiących na nawracające zakażenie dróg moczowych bardzo ważna jest też profilaktyka. Naturalne, sprawdzone sposoby pozwolą zminimalizować prawdopodobieństwo nawrotu infekcji. Należą do nich:
- stosowanie suplementu odpowiednich składników w codziennej diecie takich jak ekstrakt z mącznicy lekarskiej, ziela skrzypu zwyczajnego, ekstrakt z owoców żurawiny itp.
- spożywanie dużych ilości wody (powyżej 3 l dziennie) w tym przed i po stosunku płciowym;
- dbanie o odpowiednią higienę miejsc intymnych;
- noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny;
- oddawanie moczu od razu, kiedy zajdzie taka potrzeba;
- unikanie środków plemnikobójczych w antykoncepcji;
Suplement diety Incontinox
W profilaktyce zakażeń układu moczowego skuteczny będzie także preparat Incontinox. Ten suplement diety przeznaczony dla kobiet zawiera naturalne substancje, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania pęcherza moczowego i dróg moczowych. Zawiera między innymi ekstrakt z mącznicy lekarskiej o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym, ekstrakt z owoców żurawiny oraz ekstrakt z ziela skrzypu zwyczajnego. Incontinox ma też w składzie witaminę D, która pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni.