Menopauzę, czyli ustanie funkcji jajników, objawiające się między innymi zanikiem miesiączkowania można traktować jako wyraźny sygnał nowego etapu w życiu - dobrego czasu na realizowanie swoich pasji, spełnienia, czerpania pełnymi garściami ze zdobytego życiowego doświadczenia. Niewątpliwie wiele kobiet tak robi, ale całkiem spora część koncentruje się na swoich obawach o przyszłość i nieprzyjemnych dolegliwościach. Niestety, dostrzeganie nieuniknionych zmian zachodzących w organizmie nie idzie często w parze z szukaniem rozwiązań, skutecznej pomocy. Wręcz przeciwnie - kobiety często pozostają same ze swymi problemami i uważają, że tak musi być. Tymczasem fakt, że twoje dolegliwości są jak najbardziej naturalne, nie oznacza, że trzeba się męczyć. Istnieje szereg rozwiązań, które pozwolą łagodzić dolegliwości oraz przejść ten etap lekko i pogodnie.
Każdy etap w życiu ma swoje lepsze i gorsze strony. We wczesnej młodości cieszymy się dobrym zdrowiem, ale często mamy problemy z samoakceptacją. Jako trzydziestolatki może i jesteśmy w fizycznym rozkwicie, ale nie mamy czasu się nim cieszyć, pochłonięte pracą i rodziną. Po czterdziestce czasem ubywa obowiązków, ale czujemy się nieraz zmęczone i ponad miarę wypalone. Gdy na to wszystko nakładają się dolegliwości menopauzalne, niejedną kobietę ogarnia apatia, poczucie bezradności. Hormonalna burza w okresie menopauzy wpływa na niemal wszystkie aspekty życia. Wahania nastroju, drażliwość, smutek, kłopoty z koncentracją, czy niepokój to częste problemy. Do kompletu dochodzą uderzenia gorąca, występuje nadmierna potliwość się bez wyraźnego powodu, spada apetyt na seks, a kilogramów łatwo przybywa, chociaż nawyki żywieniowe pozostały te same. Z czego tu się cieszyć? Oszczędności na zestawach higienicznych to niewystarczające zyski.
Wszystkie powyższe dolegliwości są utożsamiane z menopauzą, a wcale nie muszą wystąpić. Jeśli się pojawią, niektóre z nich mogą nie mieć związku z przekwitaniem. Tak mogą objawiać się choćby problemy z układem krążenia (w tym nadciśnienie tętnicze), tarczycą czy cukrzycą. Kobiety jednak z różnych przyczyn unikają rozmów na ten temat i chociaż zdrowie jest dla nich ważne, zaniedbują najważniejsze - siebie. Nie robimy użytku z życiowego doświadczenia:
Czas zrobić hałas wokół menopauzy. Sprawa jest poważna. Większość kobiet wobec menopauzy i związanych z nią objawów odczuwa bezradność. Prawie 25 proc. Polek nie wierzy, że na objawy menopauzy faktycznie coś można poradzić.
Shutterstock, fot. Dmytro Zinkevych
Jeśli o menopauzie nie rozmawiasz z nikim, a twoja wiedza jest powierzchowna i podszyta lękiem, to kto ma ci powiedzieć, że wiele kobiet w tym okresie czuje się znakomicie i nawet nie wie, kiedy jest po wszystkim? Skoro bagatelizujesz objawy, wierząc, że "samo przyszło, samo przejdzie", niewykluczone, że zmniejszasz swoje szanse na właściwe postępowanie. Nie korzystasz z szansy by sobie pomóc.
Diagnostyka, która pozwala wstępnie ocenić, czy to faktycznie wyłącznie menopauza, zazwyczaj nie jest skomplikowana:
plus badanie ginekologiczne. I lekarz będzie mógł zapewne odpowiedzialnie ocenić, co się z tobą dzieje.
Okazuje się, że jesteś zdrowa, a nieprzyjemne dolegliwości to faktycznie "tylko" menopauza? Niewątpliwie masz powody do radości. Hormony w końcu się uspokoją i nie potrzebujesz leczenia, bo menopauza nie jest chorobą. Nie oznacza to jednak, że masz się teraz męczyć i cierpliwie znosić nieprzyjemne objawy.
Śmiało, powiedz lekarzowi o swoich obawach i wątpliwościach. Poradź się w kwestiach dietetycznych (możliwe, że za twoimi dolegliwościami kryją się niedobory witamin i minerałów), poproś o wskazanie dobrych źródeł informacji. Porozmawiaj o HTZ (hormonalnej terapii zastępczej). Zapytaj o dopochwowe środki z estrogenami, szczególnie jeśli odczuwasz zmiany dotyczące sfery seksualnej czy problemy z kontrolowaniem moczu.
Pamiętaj, że czasem wystarcza zmiana stylu życia - więcej snu, relaks, lżejsza dieta. Jeśli to nie działa, warto pomyśleć o hormonalnym wsparciu. W przypadku kobiet, które nie mogą stosować HTZ lub z różnych powodów nie chcą tego robić, alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie fitoestrogenów. To substancje naturalne, zawarte w wielu preparatach wspomagających łagodzenie objawów menopauzy. Do uznanych źródeł fitoestrogenów należy koniczyna czerwona.
Shutterstock, fot. fizkes
Nagłe i nieznane procesy zachodzące w czasie menopauzy dla każdej kobiety mogą być bardzo stresujące. W łagodzeniu objawów można sięgać po szereg suplementów w postaci syropów, tabletek, a nawet herbatek. Jednym z nich jest suplement diety mbrace firmy Orifarm. Produkty te zawierają optymalnie dobrane kompozycje ekstraktów roślinnych uzupełnione o witaminy i minerały. Każdy suplement z linii mbrace zawiera składniki, dobrane z myślą o symptomach z jakimi zmagają się kobiety w tym czasie. Spożywanie jednej kapsułki lub tabletki dziennie może przyczynić się do zachowania prawidłowego funkcjonowania i złagodzenia dokuczliwych oznak menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, nocne poty czy problemy ze snem.
ZDECYDOWANIE WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ TUTAJ
Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.
Przypisy:
* Dane pochodzą z raportu "Menopauza - piękny wiek średni" z badania przeprowadzonego przez IQS na zlecenie Orifarm (sierpień 2022).