Menopauza oznacza moment całkowitego ustania miesiączkowania z przyczyn fizjologicznych. Pojawia się statystycznie między 45. a 55. rokiem życia, ale pewne jest, że zmiany hormonalne u kobiet w czasie przekwitania nie następują nagle. Każda kobieta menopauzę przechodzi w sposób indywidualny, ale większość doświadcza jej objawów. Symptomy poprzedzające menopauzę można zaobserwować już kilka lat wcześniej. Warto więc mówić o tych objawach głośno, rozmawiać o nich z lekarzem, z przyjaciółkami, wiedzieć, na co się przygotować.
Pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy mogą pojawić się jeszcze, kiedy występuje miesiączka. Nawracające uderzenia gorąca, częste zmęczenie lub rozdrażnienie, to symptomy, z którymi warto udać się do lekarza. Wizyta u lekarza ogólnego lub ginekologa pomoże szybciej rozpoznać początek menopauzy i może pomóc wskazać sposób postępowania. Aby ocenić poziom hormonów, może on zlecić wykonanie badań krwi. Zwykle jednak będzie w stanie stwierdzić menopauzę na podstawie zgłoszonych zmian fizycznych. Warto wiedzieć, że test na menopauzę można też zrobić w domu. W aptekach dostępne są testy płytkowe (z moczu), które wykrywają podwyższony poziom FSH, hormonu stymulującego dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych.
Zazwyczaj boimy się zmian, bo nie wiemy, co za sobą niosą. Sprawdź więc, na co się przygotować. Sukcesywne obniżanie się poziomu estrogenów powoduje szereg rozmaitych objawów. Około 85 proc. kobiet w wieku menopauzalnym odczuwa uderzenia gorąca, które pojawiają się zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Zmienia się też przemiana materii, co może wpływać na zwiększone odkładanie tkanki tłuszczowej. Skóra kobiety w tym okresie życia staje się znacznie cieńsza, traci jędrność i elastyczność, a na jej powierzchni mogą pojawić się zmiany barwnikowe. Istnieje też szereg symptomów natury psychicznej, związanych ze zmianami hormonalnymi w organizmie, takich jak wahania nastroju, nadmierna płaczliwość, drażliwość. Inne uciążliwe objawy menopauzy, które mogą, ale nie muszą się pojawić to m.in.:
Shutterstock, fot. Olesya Kuznetsova
W okresie menopauzy i po niej stwierdzenie „jesteś tym co jesz" nabiera jeszcze większego znaczenia. W jadłospisie powinny znaleźć się wówczas produkty zdrowe, lekkie i przede wszystkim nieprzetworzone. Wyeliminować zaś należy cukier. Zaburzenia hormonalne i spowolnienie przemiany materii sprawiają, że kobiety w okresie menopauzy łatwiej przybierają na wadze. Tkanka tłuszczowa gromadzi się szczególnie w obrębie brzucha, co jest niebezpieczne dla zdrowia. Podstawową zasadą w tym czasie jest więc dostarczać więcej ruchu a mniej kalorii. Szacuje się[RB1] , że ciało po menopauzie potrzebuje około 200 kcal mniej niż w poprzednim okresie życia.
Dieta w menopauzie powinna uwzględniać spore dawki wapnia, który ma dobroczynny wpływ na układ kostny i zmniejsza ryzyko osteoporozy. Warto spożywać więc sery, jogurty, mleko. Dietę wzbogacić też należy o cenne źródła białka, które wzmocnią mięśnie. Na talerzu powinny gościć często tłuste ryby i chude gatunki mięs. Produkty bogate w potas pomogą uregulować ciśnienie krwi, warto więc sięgać po pomidory, grapefruity i kiwi. W okresie menopauzy można też włączyć do diety fitoestrogeny roślinne, które częściowo zastępują tracone naturalne estrogeny. Ich źródłem są przede wszystkim rośliny strączkowe, w tym soczewica, bób i fasola, siemię lniane, winogrona, soja, nasiona dyni oraz pełne ziarna zbóż.
Codzienny grafik kobiet przechodzących menopauzę powinien też uwzględniać aktywność fizyczną. Ćwiczenia pozwolą nie tylko wzmocnić układ mięśniowo-ruchowy, ale także pozytywnie wpłyną na samopoczucie. Mogą to być zajęcia fitness, pływanie, joga, rower, nordic walking lub po prostu częstsze spacery.
U kobiet w okresie okołomenopauzalnym oraz w trakcie menopauzy częściej występują problemy ze snem i bezsenność. Sen mogą zakłócać objawy, takie jak uderzenia gorąca i nocne poty, wahania nastroju. Zmiany hormonalne mogą wywoływać też bezdech senny, który prowadzi do trudności w oddychaniu. Sposobów na radzenie sobie z tym problemem jest bardzo wiele. Na pewno należy unikać picia wieczorem napojów zawierających kofeinę oraz alkohol, należy zachowywać stały rytm dnia, unikać popołudniowej drzemki. W walce z bezsennością pomocna może okazać się też aromatoterapia lub ziołolecznictwo. Przy długotrwałych problemach ze snem należy udać się do lekarza.
Shutterstock, fot. ViDI Studio
Aby przejść przez menopauzę spokojnie, trzeba się do niej pozytywnie nastawić. Przede wszystkim, należy zrozumieć, że menopauza jest naturalnym procesem, wejściem w kolejny etap życia. Zdać sobie sprawę, że przechodzą przez nią wszystkie kobiety bez wyjątku, doświadczają w tym samym czasie podobnych problemów i bolączek. Co ważne, każda kobieta to inna historia menopauzy. Nie wszystkie skazane są na uciążliwe objawy menopauzalne, niektóre przechodzą ją łagodnie. Akceptacja tego, co nieuniknione oraz pozytywne nastawienie pozwalają pewnie wstąpić na nową drogę.
Obecnie istnieje wiele metod, które pozwalają na złagodzenie dolegliwości związanych z okresem okołomenopauzalnym. Z leczenia hormonalną terapią zastępczą korzystają najczęściej kobiety, które najciężej przechodzą ten okres. Dolegliwości związane z okresem menopauzy można też jednak łagodzić za pomocą dostępnych powszechnie suplementów diety. Preparatem godnym rozważenia jest mbrace Menopause firmy Orifarm - suplement diety przeznaczony dla kobiet w okresie menopauzy, którym uderzenia gorąca i nocne poty utrudniają codzienne funkcjonowanie. Produkt ten zawiera fitoestrogeny ekstraktu z czerwonej koniczyny, wyciąg z szałwii lekarskiej, kwas foliowy, witaminę B6 oraz chrom.
Menopauza bywa uciążliwa, związana jest z niedogodnościami, niedomaganiem, ale prowadzi do czegoś nowego. Przed kobietami w okresie menopauzy jest jeszcze cała druga połowa życia, czas na osobiste spełnienie, realizowanie pasji. Oswajaj więc temat swojej menopauzy, rozmawiaj o niej z bliskimi, z lekarzem, przejdź przez nią dzielnie i ciesz się kolejnym rozpoczętym etapem[RB2] .
Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.