Gdy na paznokciach pojawiają się stany zapalne czy grzybica, reagujemy szybko. Kiedy zauważamy błahe, naszym zdaniem, przebarwienia, często bagatelizujemy sprawę. A mogą być to pierwsze oznaki przewlekłych chorób, niedoborów minerałów, witamin czy zmian hormonalnych. Nie chcemy tu straszyć. Większość takich zmian wiąże się z niewłaściwą pielęgnacją i czynnikami zewnętrznymi, które niekorzystnie wpływają na płytkę.
Wpływ na paznokcie ma na pewno używanie silnych detergentów stosowanych do mycia dłoni, zmywania czy podczas sprzątania. Negatywnie oddziałuje na nie także chlorowana i twarda woda. Nie bez znaczenia jest stałe przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych i ogrzewanych. Używanie kosmetyków z dodatkiem alkoholu też nie będzie pomocne. Takie produkty wysuszają bowiem paznokcie i skórki wokół nich.
Wspominaliśmy już o niedoborze witamin i minerałów. Kiedy nasza dieta także pozostawia sporo do życzenia, brakuje w niej witamin z grupy B, witaminy A, cynku czy kwasu foliowego, można pomyśleć o suplementacji. Uzupełnieniem dobrze zbilansowanych posiłków mogą być tabletki na rozdwajające się paznokcie, na przykład suplement diety Merz Spezial Dragees.
Kolejną rzeczą, która nie sprzyja naszym paznokciom, jest lakier hybrydowy. Nałożenie popularnej hybrydy po pewnym czasie bardzo osłabia płytkę. Zdecydowanie lepiej trzyma się paznokci niż zwykły lakier, daje piękny i trwały efekt, ale może sprawić, że paznokcie „będą jak papier". Warto więc robić przerwy w zabiegach i zadbać wówczas o regenerację.
Niekiedy zdarzają nam się niestety też drobne wypadki. Podczas krojenia nożem warzyw czy na siłowni. Na urazy mechaniczne paznokci nie mamy wpływu. Możemy jednak zadbać o prawidłowe obcinane czy piłowanie. Gdy robimy to zbyt blisko opuszka czy pod nietypowym kątem, możemy doprowadzić do wrastania paznokci i wystąpienia stanów zapalnych. Olbrzymim przewinieniem jest także obgryzania paznokci i skórek wokół nich. A gdy mówimy o skórkach, należy także wspomnieć o samych ich wycinaniu. Zamiast wycinać i kaleczyć skórę, lepiej zmiękczać je i odsuwać patyczkiem.
Niektóre z powyższych grzeszków brzmią znajomo? Wasze paznokcie łuszczą się, łamią, rozdwajają? Spokojnie, możecie jeszcze cieszyć się pięknymi i zadbanymi dłońmi. Ale czas na zmianę nawyków.
Zacznijmy od podstaw. Skoro wiemy, że płytkę paznokcia może osłabić niewłaściwe skracanie, czas dowiedzieć się, jak właściwie skracać płytkę. Świadomie wybierzmy akcesoria do obcinania. Nożyczki czy obcinaczka powinny być ostre, aby nie szarpać niepotrzebnie płytki.
Zamiast nożyczek lub obcinaczy lepiej jednak użyć pilniczka. Piłujemy w jednym kierunku. To zapobiega rozdwajaniu. Koniecznie róbmy to na sucho. Paznokcie są wtedy po prostu twardsze i odporniejsze. Pamiętajmy, aby w miarę możliwości obcinać paznokcie na prosto. Można lekko zaokrąglić brzegi. W ten sposób unikniemy wrastania.
W pracy nad płytką paznokcia najważniejsza jest systematyczność. Potrzeba czasu, aby ją wzmocnić. Regularne nawilżanie dłoni i opiłowywanie płytki zamiast jej obcinania na pewno pomoże. Tak jak wspominaliśmy, skórki wokół paznokcia lepiej odsuwać patyczkiem. Wtedy nie naruszymy struktury u nasady. Do celu przybliży nas też bogata w witaminy i minerały dieta. Możemy także stosować odpowiednio dobrane preparaty na paznokcie o bogatym składzie.
Przykładowo, składniki zawarte w drażetkach Merz Spezial zostały dobrane tak, aby dostarczyć organizmowi odpowiednich składników odżywczych, we właściwych proporcjach. Suplement zawiera cynk, kwas foliowy, witaminy z grupy B, biotynę czy żelazo. To kiedy pojawią się, efekty zależy od indywidualnych uwarunkowań organizmu, wyjściowego stanu niedoborów i innych czynników. Ale już po dwóch-trzech miesiącach od rozpoczęcia kuracji powinniśmy zauważyć różnicę. Tu trzeba podkreślić, że tabletki na paznokcie nie zastępują zbilansowanej diety bogatej w witaminy i minerały, a są jej dopełnieniem. Zawsze kierujmy się tą zasadą.
materiał promocyjny
Warto także wykorzystać noc jako czas regeneracji. Wieczorem zróbmy peeling całym dłoniom, oczywiście skupiając się na skórkach wokół paznokci. Można wypróbować maski witaminowe do rąk lub po prostu kremy z mocznikiem. Gdy nałożymy grubą warstwę produktu, włóżmy cienkie bawełniane rękawiczki. Rano różnica będzie widoczna gołym okiem. Przesuszone skórki znikną, a paznokcie będą solidnie odżywione.
Pamiętajmy również o paznokciach podczas sprzątania. Zanim zaczniemy moczyć dłonie w detergentach, pomalujmy paznokcie odżywką, nałóżmy grubszą warstwę kremu i koniecznie włóżmy gumowe rękawiczki.
Woda, w której myjemy ręce, nie może być cieplejsza niż 20 stopni. Naszym codziennym nawykiem powinno stać się smarowanie dłoni kremem nawilżającym tuż po wytarciu rąk. Zacznie się on wchłaniać po około dwóch minutach. Zaczekajmy, aż to się stanie i dopiero przejdźmy do innych czynności.
Dobrze zbilansowana dieta, zabiegi pielęgnacyjne i czas. To najlepsza recepta na zadbane dłonie. Zdrowe paznokcie są gładkie, mają lekko różowy kolor. Odrobinę się błyszczą. I to bez odżywki czy lakieru do paznokci. Pielęgnacja paznokci powinna być regularna tak jak ta, którą stosujemy na twarzy czy całe ciało. Potrzeba czasu i systematyczności, zwłaszcza wtedy gdy skórki są naruszone, a paznokcie stały się łamliwe, cienkie i kruche. Uzbrójmy się więc w cierpliwość i zadbajmy o systematyczność.
Materiał promocyjny marki Merz Spezial.