Zespół Jelita Drażliwego (wrażliwego, nadwrażliwego) znany też jako IBS (ang. irritable bowel syndrome) jest przewlekłą chorobą jelita cienkiego i grubego, która wciąż stanowi wyzwanie dla lekarzy na całym świecie. Nie wiemy na pewno, skąd problem się bierze, chociaż wymienia się co najmniej kilka czynników, które mu sprzyjają. Uważa się, że może być związany z zaburzeniami czynnościowymi jelit i ich perystaltyki, nieprawidłowościami mikrobioty jelitowej, ale też zaburzeniami regulacyjnymi na osi mózg-jelito czy stresem, który może wręcz nasilać jego objawy. Znany jest też poinfekcyjny Zespół Jelita Drażliwego – po zwalczeniu drobnoustroju chorobotwórczego (zazwyczaj bakterii), nieprzyjemne objawy nadal się utrzymują.
Jakie to objawy? Za najczęstszy i najbardziej charakterystyczny sygnał choroby uznaje się ból brzucha, zazwyczaj zlokalizowany w jego dolnej części. Prawie nigdy nie występuje w nocy. Bywa jednak ostry, napadowy, przypominający kolkę jelitową. Nawracające, uciążliwe dolegliwości bólowe wiążą się z nieprawidłowościami przy wypróżnieniach: pojawiają się biegunki, zaparcia lub naprzemiennie biegunki i zaparcia.
Trudno na tej podstawie różnicować IBS z innymi chorobami. Ból brzucha o charakterze zmiennym i nieprawidłowe stolce występują w wielu schorzeniach układu pokarmowego. Gastrolodzy apelują więc, by diagnozy nie stawiać samodzielnie. By upewnić się, że to "tylko" IBS, konieczne są badania i na ich podstawie postawiona diagnoza. Ponieważ schorzenie jest przede wszystkim zaburzeniem o charakterze czynnościowym, wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych okazują się prawidłowe. Problem jednak pozostaje.
Osoby, u których zdiagnozowano IBS, często podkreślają, że nie wiążą swoich dolegliwości bezpośrednio z dietą, konkretnymi produktami, które zjedli. Choroba znacząco pogarsza ich jakość życia, bo niektóre objawy trudno ukryć (wzdęcia, gazy), a ich nawroty i długotrwały charakter powodują frustrację, zmęczenie, znaczące pogorszenie samopoczucia, a nawet samooceny.
Wśród licznych dolegliwości związanych z IBS wymienia się jeszcze: nudności, śluz w kale, "przelewanie" w brzuchu, zgagę, a nawet osłabienie czy bóle głowy, wtórne do niedoborów witamin i minerałów, spowodowane najczęściej biegunkami.
Zespołu Jelita Drażliwego nie da się zupełnie wyleczyć, ale można w znaczący sposób osłabić jego objawy.
Leczenie IBS wymaga dobrych relacji między lekarzem, dietetykiem a pacjentem. Generalnie trzeba obserwować swój organizm i unikać wszelkich sytuacji, które sprzyjają zaostrzeniom objawów. Wskazana jest też modyfikacja diety, chociaż wielu pacjentów pierwotnie nie upatruje w niej przyczyny kłopotów. Pacjenci obserwują też poprawę dzięki:
Wskazana jest też pomoc psychologiczna, czasem farmakoterapia w tym zakresie. Uważa się, że przewlekły stres może być odpowiedzialny za zaostrzenia choroby i generalnie sprzyjać jej wystąpieniu.
Wsparcia możesz też szukać w aptece. Doppelherz® med Na drażliwe jelita to wyrób medyczny wskazany do leczenia Zespołu Jelita Drażliwego (IBS), charakteryzującego się bólem, obrzękiem, wzdęciami i dyskomfortem w jamie brzusznej, związanymi lub nie ze zmianą wyglądu stolca oraz zmianą rytmu wypróżnień (zaparcia, biegunki lub ich naprzemienne występowanie). Poprzez mechaniczne działanie ochronne współdziała z błoną śluzową jelit, tworząc mukoadhezyjny film, który chroni błonę śluzową przed kontaktem z substancjami drażniącymi, a jednocześnie pomaga usunąć niebezpieczne substancje, zapobiegając ich wchłanianiu. Poprzez mechanizm typu fizycznego pomaga absorbować gazy jelitowe, zmniejszając tym samym typowe dolegliwości Zespołu Jelita Drażliwego.
Podmiot prowadzący reklamę: Queisser Pharma Poland Sp. z o.o., ul. Domaniewska 39,
02-672 Warszawa, Polska
Producent: Labomar S. p. A., Via N. Sauro, n.35/l, Istrana (TV), Włochy
Materiał promocyjny marki Doppelherz.