Wspólne spędzanie czasu rodziców z dziećmi jest konieczne do budowania więzi i poczucia bezpieczeństwa. Dzieci naśladując rodziców, uczą się prawidłowych zachowań i tego, jak w przyszłości być samodzielnym dorosłym. Rodzinny czas jest również dla najmłodszych okazją, aby zrzucić z siebie zmartwienia, rozmawiać, uczyć się, budować charakter oraz odkrywać to, co ma do zaoferowania mu świat. Dzieci uwielbiają poznawać i doświadczać nowe ekscytujące rzeczy czy zjawiska. Dlatego świetnym pomysłem jest zaoferowanie najmłodszym różnorodnych atrakcji, a najlepiej takich, przy których poszerzanie nowych horyzontów przychodzi łatwo i przyjemnie, gdzie zabawę można połączyć z nauką. Dobrym pomysłem na tego typu wspólnie spędzony czas będzie udział w inicjatywie Świat Młodych Badaczy. Jest Świat Młodych Badaczy to program edukacyjny, który dotychczas skierowany był do uczniów klas 2 i 3 szkół podstawowych. Warsztaty miały rozbudzić w uczniach zainteresowanie przedmiotami ścisłymi i nauką. W tym roku jego formuła została poszerzona o bezpłatne materiały dla rodziców z pomysłami na wspólne spędzanie wolnego czasu. Teraz mogą się oni wcielić w przewodników po świecie nauki i wykonać ze swoimi dziećmi ciekawe eksperymenty bez wychodzenia z domu. Przykłady "domowych" doświadczeń, wraz z instrukcją krok po kroku, dostępne są na dedykowanej stronie firmy Henkel (https://www.henkel-swiatmlodychbadaczy.pl/dla-rodzicow).
- Eksperymentowanie to dla dziecka doskonały sposób na poznawanie otaczającego świata. Warto pozwolić mu na przeprowadzanie doświadczeń w domu - zwłaszcza jeśli będzie to okazja do spędzenia czasu z rodzicem, któremu ufa. Dziecko rozwija w ten sposób swoją kreatywność, a dzięki zabawie jest w świetnym nastroju, pozbywa się napięć, jest rozluźnione. To najlepsze warunki do przyswajania nowości, które zapamięta na dłużej. Eksperyment rozwija również umiejętność nawiązywania relacji i budowania więzi, a więc jednocześnie wpływa pozytywnie na rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny – wyjaśnia Ewa Sękowska-Molga, psycholog dzieci i młodzieży.
Świat Młodych Badaczy to autorska, międzynarodowa inicjatywa społeczno-edukacyjna firmy Henkel. Pomaga ona przekonać młodych ludzi, że świat wiedzy jest naprawdę pasjonujący, a najlepiej poznawać go poprzez doświadczenia i obserwacje. Projekt prowadzony jest w kilkunastu krajach na całym świecie, dzięki czemu w rolę naukowców wcieliło się już ponad 91 tysięcy dzieci na całym świecie, w tym ponad 8 tysięcy z Polski. Świat Młodych Badaczy w naszym kraju miał formę warsztatów w szkołach podstawowych znajdujących się w pobliżu lokalizacji oddziałów firmy.
fot. Adobe Stock
W tym roku Henkel wraca ze Światem Młodych Badaczy w nowej odsłonie – projekt został poszerzony o przestrzeń dla rodziców. Właśnie dla nich stworzony został cykl materiałów, z których można dowiedzieć się, jak zachęcić dziecko do eksperymentowania i odkryć jego kreatywność, czy nagradzać za udane doświadczenie i jak tłumaczyć, że porażka to część nauki. To kilkanaście gotowych pomysłów na doświadczenia, które rodzice lub opiekunowie mogą wykonać z dziećmi bez wychodzenia z domu. Jak wytworzyć klej ze skrobi? Jak zrobić tajnopis? Jaką powierzchnię ma skóra? Wszystko to można teraz po prostu sprawdzić, doskonale się przy tym bawiąc!
Jak zrobić tajnopis? Badacze do dzieła!
Potrzebne będą:
No to zaczynamy!
1. Na początku należy zanurzać koniec patyczka w soku z winogron, z rozciętego owocu. Napisać nim litery lub narysować coś na kartce papieru. Poczekać cierpliwie, aż kartka wyschnie. Wówczas litery staną się niewidoczne.
Materiał promocyjny
2. Po wyschnięciu kartkę ostrożnie umieścić nad świecą. Można ją także położyć na płaskiej powierzchni rozgrzanego żelazka – to wersja bezpieczniejsza. Po chwili pod wpływem ciepła na papierze pojawią się niewidoczne wcześniej litery. Napis "KOT BADACZA" nie jest ładny, ale można go przeczytać. UWAGA: tę część eksperymentu należy wykonać w obecności dorosłej osoby.
Materiał promocyjny
Wiesz, dlaczego tak się dzieje? Sok z winogron zawiera substancje, które ciemnieją po podgrzaniu. Podobnie można pisać np. mlekiem czy sokiem z cytryny.
Wszystkie informacje o programie oraz pomysły na domowe eksperymenty można znaleźć na stronie: (https://www.henkel-swiatmlodychbadaczy.pl/dla-rodzicow)
Materiał promocyjny marki Henkel.