Nietrzymanie moczu nie jest to przypadłość wyłącznie natury medycznej, ale także społecznej. Zdarzyć się może w każdym wieku i niezależnie od płci. To zaburzenie, które objawia się niekontrolowanym, niezamierzonym i bezwolnym wydalaniem moczu. Osoby nim dotknięte nie mają kontroli nad zwieraczami. Dlatego wycieku moczu nie są w stanie w żaden sposób powstrzymać. Wówczas pęcherz moczowy jest opróżniany całkowicie lub tylko częściowo.
Dawniej to schorzenie było tematem tabu, dziś mówi się o nim głośno. Wiele osób unikało z tego powodu spotkań z przyjaciółmi, rodziną i rezygnowało z ulubionych aktywności fizycznych, ale obecnie znamy sposoby jak poradzić sobie z tym uciążliwym problemem. Zaczynając od wizyty u lekarza i wybraniu odpowiednich środków higienicznych, a także zmianę stylu życia i nawyków, można znów cieszyć się codziennością.
Nietrzymanie moczu zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż mężczyzn. Spowodowane jest to, tym, iż ciało kobiety w ciągu całego życia, poddawane jest wielu obciążeniom. U kobiet za najczęstszą przyczynę nietrzymania moczu przyjmuje się osłabienie mięśni dna miednicy, które odpowiadają między innymi za zaciskanie cewki moczowej i kontrolowanie oddawania moczu. Jest często skutkiem przebytych porodów naturalnych, zabiegów ginekologicznych, anatomii układu moczowego, menopauzy, czy zaawansowanego wieku.
Często towarzyszy także kobietom w ciąży, ponieważ rosnące w brzuchu matki dziecko uciska na pęcherz, a rozluźnione mięśnie miednicy nie utrzymują moczu. Tego rodzaju problem może trwać jeszcze długo po przyjściu pociechy na świat. Problem nietrzymania moczu często pojawia się również u kobiet po 40. roku życia- tutaj mamy do czynienia ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety, które mocno wpływają na kondycję pęcherza moczowego, mięśni dna miednicy oraz dróg moczowych.
fot. Shutterstock
Do nietrzymania moczu mogą się też przyczyniać choroby, takie jak cukrzyca, choroby neurologiczne, częste zaparcia, a także otyłość, nadużywanie alkoholu, brak ruchu i siedzący tryb życia.
W zależności od podłoża problemu wyróżnia się trzy rodzaje nietrzymania moczu:
Nietrzymanie moczu jest zawsze niepokojącym objawem i nie należy go bagatelizować. Już przy pierwszych epizodach warto udać się do specjalisty. Dobór odpowiedniego leczenia w każdym przypadku jest indywidualny i zależny od wielu czynników, takich jak: nasilenie dolegliwości, uwarunkowań anatomicznych, historii wcześniejszych zabiegów. Współczesna medycyna dowodzi, że przy odpowiednim planie działania i leczeniu, nietrzymanie moczu można zdecydowanie zmniejszyć lub całkowicie zniwelować.
Leczenie może być zachowawcze, farmakologiczne lub operacyjne. Popularne metody leczenia zachowawczego to trening mięśni dna miednicy czy elektrostymulacja. U kobiet często wystarcza dobrze dobrana fizjoterapia polegająca na ćwiczeniu mięśni Kegla. Nietrzymanie moczu, można również leczyć poprzez farmakoterapię. Jednak zdecydowanie lepsze efekty przynosi jej połączenie i odpowiednio dobranych ćwiczeń oraz treningów. Osoby cierpiące na to schorzenie powinny też wiedzieć, jak wygląda prawidłowa profilaktyka nietrzymania moczu i jak dodatkowo mogą wspierać układ moczowy.
Ćwiczenia dna miednicy (mięśni Kegla), mogą wzmocnić te podtrzymujące pęcherz i cewkę moczową. Wykonywać je można w dowolnym miejscu i czasie, a polegają one na kurczeniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Trening jest bardzo prosty i zalecany wszystkim kobietom, również tym, które nie mają żadnych objawów nietrzymania moczu. Aby zidentyfikować właściwe mięśnie wystarczy napiąć je w taki sposób, aby strumień moczu się zatrzymał. Zanim zaczniesz ćwiczenia pamiętaj, by opróżnić pęcherz. Napnij mięśnie miednicy, ściśnij przez 5 sekund, a następnie zrelaksuj się przez 5 sekund. Powtórz to ćwiczenie 10 do 15 razy. Podczas ćwiczeń oddychaj swobodnie. Staraj się przeprowadzić taki trening, co najmniej 3 razy dziennie. Profilaktyka potrafi wiele zdziałać!
Wprowadzenie kilku zmian w naszej codzienności, może się okazać istotnym czynnikiem w profilaktyce nietrzymania moczu. Mogą one obejmować między innymi:
Warto zadbać o to, by codzienny jadłospis był zbilansowany, bogaty w składniki odżywcze oraz błonnik, który wraz z odpowiednim nawodnieniem zadba o regularne wypróżnianie. To ważne, gdyż zdarza się, że zaparcia wzmagają nietrzymanie moczu.
Zdrową dietę można wzbogacić suplementem diety zawierającym substancje, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania pęcherza moczowego, dróg moczowych oraz mięśni. Warto zwrócić uwagę na przeznaczony dla kobiet suplement diety INCONTINOX™. Zawiera między innymi ekstrakt z pestek dyni, ekstrakt z liści mącznicy lekarskiej, ekstrakt z owoców żurawiny oraz witaminę D, która przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego oraz do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mięśni. Można go przyjmować także przed i po zabiegach na nietrzymanie moczu.
Leczenie zabiegowe i chirurgiczne stosuje się przede wszystkim w wysiłkowym nietrzymaniu moczu (WNTM). Warto w tym przypadku zaufać nowoczesnej ginekologii oraz doświadczeniu specjalistów, by znacznie poprawić komfort oraz jakość swojego życia. Najczęściej, by pozbyć się WNTM wystarczają tzw. mało inwazyjne zabiegi, które są bezbolesne i komfortowe dla pacjenta. Jednym z nich jest zabieg laserowy, który polega na fototermicznej stymulacji błony śluzowej, co powoduje wzrost napięcia i elastyczności tkanek w okolicy pochwy, pęcherza moczowego i cewki moczowej. Trwa 15-30 minut i u większości kobiet przebiega bezboleśnie.
Zadowalające efekty przynosi również operacja założenia taśmy podcewkowej, która polega na wszczepieniu przezpochwowym taśmy syntetycznej pod cewkę moczową. Po takim zabiegu epizody nietrzymania moczu powinny całkowicie ustać - skuteczność zabiegu ocenia się aż na 95 proc. Jest on wykonywany w znieczuleniu i trwa ok. 40 min. Inne nowoczesne metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu związane z zastosowaniem taśm to TOT, TVT i IVS. Najczęściej stosuje się metodę TOT, która polega na wprowadzeniu taśm podcewkowych poprzez nacięcia w pachwinach. Ten jeden półgodzinny zabieg, choć brzmi nieco niepokojąco, jest również bezbolesny.
U osób, u których nietrzymanie moczu wynika z nadreaktywności pęcherza moczowego wykonuje się zabieg ostrzyknięcia pęcherza toksyną botulinową. Toksyna botulinowa wstrzykiwana jest bezpośrednio do pęcherza moczowego, w pozycji ginekologicznej, a cały zabieg trwa około 15-20 minut. Już bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do domu.
Materiał promocyjny marki INCONTINOX™.