Dieta baletnicy. Jak wygląda i jakie daje efekty? Uwaga! Może wyniszczyć organizm

Od lat mówi się o dietetycznym rygorze, który panuje wśród sal tanecznych najsławniejszych baletów na świecie. Czy dieta baletnicy rzeczywiście przyczynia się do szybkiej utraty wagi? Według eskpertów lepiej jest jej unikać.

Wiele z nas marzy o figurze baletnicy. Szczupła, umięśniona i postawna sylwetka to obiekt pożądania wiosennych i letnich miesięcy. Być może kiedyś zastanawialiście się nad tym, czy warto jest spróbować odżywiać się jak baleriny? Podobno można zrzucić nawet 10 kilogramów w mniej niż dwa tygodnie. Ale czy na pewno warto jest ryzykować zdrowie dla szczupłej figury? Sprawdźcie, co jedzą baletnice i jakie konsekwencje wiążą się z tego typu sposobem odżywiania.

Zobacz wideo Doda zdradza, czemu zawdzięcza szczupłą sylwetkę

Dieta baletnicy – czy naprawdę jest taka restrykcyjna?

Dieta baletnicy polega na szybkiej utracie wagi w bardzo krótkim czasie. Szacuje się, że trwa ona około dziesięciu dni i daje efekt minus dziesięciu kilogramów na wadze. Kilogram w jeden dzień? Może brzmieć zatrważająco. Podobno tego typu sposób odżywiania jest najbardziej restrykcyjnym i wyniszczającym odżywianiem spośród wszystkich diet. Nie tylko pozbywa nasz organizm cennych składników odżywczych, ale także może przyczynić się do uszkodzenia niektórych narządów.

Wygłodzenie ludzkiego organizmu prowadzi najczęściej do szybkiego efektu jojo. Kilogramy wracają do nas jak bumerang – często szybciej niż znikały i z większą mocą. Dieta baletnicy tak naprawdę nie przewiduje konkretnego jadłospisu, wielu nazywa ją po prostu głodówką. Nastawiamy się na spożywanie dużej ilości płynów i minimalnej ilości posiłków przy towarzystwie ciężkich i żmudnych ćwiczeń fizycznych.

Ile kalorii przekłada się na kilogram? To warto wiedzieć, zanim zaczniemy przygodę z odchudzaniem Ile kalorii to kilogram? Jak w łatwy sposób przeliczyć spalone kalorie na kilogramy?

Jak wygląda jadłospis w diecie baletnicy?

Na jadłospis diety baletnicy składa się głównie woda, kawa oraz niskokaloryczne pokarmy. Jest monotonna i uboga w witaminy, co doprowadza do znacznego osłabienia organizmu. Jak przedstawia się schemat odżywiania w trakcie dziesięciu dni?

1-2 dzień -  dozwolona jest woda lub czarna, niesłodzona kawa. Obydwa płyny możemy przyjąć w ilościach, nieprzekraczających 1 litra. Tego dnia nic nie jemy.

3-4 dzień -  jemy tylko produkty, składające się z odtłuszczonego nabiału (np. jogurt naturalny, serek wiejski, biały ser). Możemy pić czarną, niesłodzoną kawę lub wodę w ilości nieprzekraczającej 2,5 litra.

5-6 dzień - jemy maksymalnie 11 sztuk gotowanych ziemniaków w mundurkach, bez żadnych dodatków smakowych. Dozwolone jest 3 litry wody i kawa.

7-8 dzień -  możemy zjeść pół kilograma chudego, gotowanego drobiowego mięsa bez żadnych dodatków smakowych. Pijemy czarną, niesłodzoną kawę oraz wodę (do 2.5 litra dziennie).

9-10 dzień -  jemy tylko zielone warzywa, np. brukselka, brokuły, szpinak, ogórek czy sałata. Nie mogą być podawane z dodatkami. W tych dniach możemy wypić 3 litry wody i kawę.

Jak schudnąć w miesiąc? Na pewno z głową - postaw na wartościową dietę i konsekwetne ćwiczenia Jak schudnąć w miesiąc? Jak zrzucać kilogramy szybko i z głową? Garść porad

Czy dieta baletnicy zapewnia wymarzone efekty?

Dieta baletnicy jest bardzo restrykcyjna. Tak, zapewnia szybkie efekty, ale na krótki okres czasu. Wygłodzony organizm zaczyna gromadzić w sobie tkankę tłuszczową, która ma odpowiadać za możliwość przetrwania. Głodówka zazwyczaj przyczynia się głównie do utraty wody, nie tkanki tłuszczowej. Efekt schudnięcia jest krótkotrwały, a konsekwencje, które za sobą niesie, często ciągną się za nami przez wiele miesięcy. Utrata minerałów, skurcze żołądka i nieustanne zmęczenie to tylko początek lawiny efektów ubocznych, które za sobą ciągnie.

Więcej o: