"Pejzaż abstrakcyjny" wystawa wybranych prac z Jankilevitsch Collection na 42. pietrze budynku apartamentowego Cosmopolitan Twarda 4

"Pejzaż abstrakcyjny? to druga prezentacja wybranych prac z Kolekcji, przygotowana z okazji Warsaw Gallery Weekend, której inauguracja odbyła się 21 września na 42.piętrze w budynku apartamentowym Cosmopolitan Twarda 4.

Punktem wyjścia dla wystawy były prace Jerzego Nowosielskiego, który w swojej twórczości balansował pomiędzy abstrakcyjnymi kompozycjami a przedstawianiem rzeczywistości. W jego nieprzedstawieniowych obrazach dopatrzeć się można śladów klasycznych pejzaży, z kolei w pracach bardziej realistycznych dążenia do syntetycznego ujęcia tematu. Tytuł wystawy odnosi się jednocześnie do miejsca jej prezentacji, 42. piętra budynku Cosmopolitan, skąd rozciąga się pełna panorama miasta. Warszawa widziana z tej perspektywy staje się abstrakcyjnym pejzażem zbudowanym z powyginanych linii, plam kolorów i niewielkich punktów zmieniających swoje położenie.

Pejzaż abstrakcyjnyPejzaż abstrakcyjny materiały prasowe

Na wystawie zestawione zostały ze sobą abstrakcyjne obrazy z lat 60. i 70. z dziełami współczesnymi. Obie grupy prac cechuje posługiwanie się abstrakcją jako narzędziem opisującymi rzeczywistość, zarówno tą realną jak i wyobrażeniową..

Artyści prezentowani na wystawie:

Bownik, Rafał Bujnowski, Tadeusz Dominik, Wojciech Fangor, André Lanskoy, Jerzy Nowosielski, Kajetan Sosnowski, Teresa Pągowksa, Mateusz Sadowski, Piotr Uklański, Zbigniew Rogalski.

Pejzaż abstrakcyjnyPejzaż abstrakcyjny materiały prasowe

Jankilevitsch Collection to prywatna kolekcja gromadząca znaczące dzieła polskich i międzynarodowych artystów. Polska część Kolekcji, którą opiekuje się Fundacja Zwierciadło, prezentuje sztukę awangardową lat 50., 60. oraz 70., z naciskiem położonym na malarstwo abstrakcyjne. W kolekcji znajdują się dzieła m.in. Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Nowosielskiego, Jana Berdyszaka, Romana Opałki, Teresy Pągowskiej, Kajetana Sosnowskiego, Henryka Stażewskiego. Najszerzej reprezentowanym artystą w kolekcji  jest Wojciech Fangor, polski abstrakcjonista, reprezentant op-artu, przez lata tworzący w Stanach Zjednoczonych. Polska Kolekcja to również prace artystów tworzących w okresie 20-lecia międzywojennego: Roman Kramsztyk, Tadeusz Makowski, Eugeniusz Zak, Wacław Borowski, a przede wszystkim Mela Muter - znakomita portrecistka i pejzażysta, tworząca w Paryżu.

Kolekcja międzynarodowa poświęcona jest malarstwu abstrakcyjnemu zarówno lat 20. jak i okresu powojennego. Znajdują się w niej prace wybitnych artystów takich jak: Jean-Michel Atlan, Hans Hartung, Pierre Soulages, Andre Lanskoy czy też Liubov Popova.

Organizatorzy: Fundacja Zwierciadło,  apartamentowiec Cosmopolitan Twarda 4

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

O Cosmopolitan Twarda 4

Cosmopolitan Twarda 4 reprezentuje kategorię światowej klasy budynków apartamentowych.  Całkowicie sfinansowany przez inwestora Tacit Investment, jest jedynym już funkcjonującym tego typu budynkiem w Warszawie. Realizacja projektu Helmuta Jahna – światowej klasy architekta – wyrosła tuż przy Placu Grzybowskim, w jednym z najbardziej klimatycznych miejsc w Warszawie. W budynku jest 236 wykończonych i wyposażonych apartamentów o powierzchniach od 54 do 194 m2. Całkowicie przeszklona fasada zapewnia niesamowity widok na panoramę Warszawy - przede wszystkim na centrum i Pałac Kultury i Nauki oraz biznesowe city z biurowcami w okolicach Ronda ONZ i ul. Emilii Plater. Z okien budynku można podziwiać również Ogród Saski, warszawską starówkę, Żoliborz czy Stadion Narodowy i zakola Wisły. Unikatową cechą inwestycji są uchylne okna, a także wychodzące poza obrys bryły budynku wykusze, które powiększają pole widzenia mieszkańcom apartamentów.