Jak oszczędzają Polacy?

Niestety wciąż zbyt mało. Zaledwie połowa Polaków deklaruje, że posiada oszczędności, co na tle innych krajów europejskich wypada dość blado. Świadomość konieczności oszczędzania rośnie jednak z roku na rok i co istotne, wbrew powszechnej opinii, widać to również wśród młodych klientów.

Tomasz Misiak , Dyrektor Departamentu Marketingu Bankowości Detalicznej w Banku Millennium

Jak oszczędzają Polacy?

Z badania „Pokolenie Millennium w świecie finansów i nowych technologii, na tle generacji X i Z”,  zleconego przez Bank Millennium wynika, iż ponad połowa Polaków w wieku 16-40 lat, czyli pokolenia X, Y i Z oszczędza na większe wydatki. Najczęstszym powodem oszczędzania są podróże, odkłada na nie aż 63 proc. oszczędzających na większe wydatki. Blisko połowa z nich odkłada pieniądze na samochód. Oszczędzający w wieku 16-19 lat częściej zbierają pieniądze na sprzęt komputerowy i telefoniczny (57 proc.) oraz ubrania (61 proc.), a Ci powyżej 25 roku życia, na mieszkanie (aż 55 proc.).

Konsekwencja podstawą oszczędzania

Wiele osób twierdzi, że nie stać ich na oszczędzanie. Tymczasem warto sobie uświadomić, że w podjęciu decyzji o oszczędzaniu przeszkadza najczęściej nie brak pieniędzy, lecz przyzwyczajenia i konsumpcyjna rutyna. Zapominamy, że małe kwoty to też oszczędności i żeby skutecznie odkładać pieniądze, trzeba przede wszystkim zacząć to robić.  Decyzji o oszczędzaniu nie należy odkładać.

Określenie celu  

Oszczędzanie zyskuje na skuteczności, jeżeli wybierzemy konkretny cel, na jaki chcemy przeznaczyć pieniądze. Podkreślali to również badani Millennialsi. Określenie celu znacząco zwiększa efektywność oszczędzania, a zbliżanie się do niego jest dodatkowa motywacją. Można odkładać na drobne przyjemności albo większe wydatki – na smartfona,  samochód czy też mieszkanie, ale też zabezpieczyć się na nieprzewidziane sytuacje w przyszłości.

Wygoda oszczędzania

Jak więc zacząć oszczędzać? Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań jest konto oszczędnościowe, ponieważ nie dość, że pozwala na wpłaty dowolnych kwot, jednorazowo lub regularnie, to dodatkowo daje stały i nieograniczony dostęp do oszczędności - można wypłacać z niego pieniądze w każdym momencie bez utraty dotychczas zarobionych odsetek.

Bank Millennium od lat konsekwentnie promuje zalety oszczędzania i w ramach cyklicznych promocji Konta Oszczędnościowego oferuje atrakcyjne oprocentowanie dla zgromadzonych środków. W obecnej promocji posiadacze Konta 360, wpłacający nowe środki do 100 tys. zł otrzymują oprocentowanie w wysokości 2,70% w skali roku przez trzy miesiące.