Kiedy powinniśmy zacząć dbać o skórę wokół oczu? I co powinien zawierać dobry krem pod oczy?

Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i delikatna. Często bywa przesuszona, a co za tym idzie jest bardziej skłonna do podrażnień i pojawiania się pierwszych zmarszczek mimicznych. Kiedy powinniśmy zacząć o nią dbać? Zdradzają eksperci - Małgorzata Tomaszewska, ekspert AVEBIO oraz Agnieszka Kowalska, kosmetolog marki Chantarelle.

Co powinien zawierać dobry krem pod oczy?

Ekspert: Małgorzata Tomaszewska kosmetolog i właścicielka AVEBIO: Produkty pod oczy powinny przede wszystkim skutecznie nawilżać np. dzięki zastosowanym w produkcie oligosacharydom roślinnym. Zawartość składników przeciwobrzękowych zapewni szybką redukcję porannych opuchnięć, dlatego szukajmy w składzie wyciągu z kawy czy ruszczyka. W kremie pod oczy powinny znaleźć się także naturalne oleje roślinne, które redukują transepidermalną utratę wody obniżając tzw. współczynnik TEWL. 
Skóra wokół oczu pozbawiona odpowiedniej pielęgnacji staje się matowa, sucha, a nasze spojrzenie “zmęczone”. Nasze oczy narażone są na działanie czynników zewnętrznych np. zanieczyszczone powietrze, a na ich wygląd ma wpływ dieta, tryb życia oraz uwarunkowania genetyczne. Skóra wokół oczu jest najbardziej podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia i alergie ze względu na duże nagromadzenie mastocytów (komórek odpowiedzialnych za reakcje alergiczne).

Kiedy sięgnąć po raz pierwszy po krem pod oczy?

Ekspert: Małgorzata Tomaszewska kosmetolog i właścicielka AVEBIO: O skórę wokół oczu warto zadbać już około 25 roku życia kładąc nacisk głównie na jej nawilżanie. Z wiekiem szukajmy produktów o bogatszym składzie, działających przeciwzmarszczkowo i napinająco.

Jak prawidłowo aplikować krem pod oczy?

Ekspert: Małgorzata Tomaszewska kosmetolog i właścicielka AVEBIO: Niewielką ilość kremu pod oczy delikatnie wklepujemy opuszkami palców do całkowitego wchłonięcia. Krem stosujemy rano i wieczorem lub według potrzeb skóry.
Nie rozciągamy i nie pocieramy mocno skóry wokół oczu.

Jakie zabiegi i kosmetyki są najlepsze w pielęgnacji skóry wokół oczu?

Ekspert: Agnieszka Kowalska, kosmetolog Chantarelle: W bogatej ofercie marki CHANTARELLE znajdziemy wiele preparatów i zabiegów dedykowanych delikatnej skórze wokół oczu. Oczy i ich oprawa to jeden z najważniejszych elementów kobiecej urody. Skóra tych okolic jest przez to bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia spowodowane źle dobranymi preparatami kosmetycznymi, niewłaściwą pielęgnacją domową. Tutaj także szybciej tworzą się pierwsze zmarszczki, nazywane „kurzymi łapkami”. W okresie karnawału, gdy nadużywamy preparatów do makijażu, a bale i imprezy towarzyskie trwają aż do świtu – powinniśmy szczególnie poświęcić więcej skórze wokół oczu.

Co negatywnie wpływa na skórę okolic oczu?

Ekspert: Agnieszka Kowalska, kosmetolog Chantarelle: Najważniejsze czynniki negatywnie wpływające na skórę okolic oczu to:

•    zbyt mało snu;
•    zbyt dużo godzin przed ekranem komputera, nieodpowiednie oświetlenie, klimatyzacja;
•    zanieczyszczenie środowiska, kurz, pyłki;
•    nieprawidłowe odżywianie się (za mało ryb, warzyw, owoców, płynów);
•    palenie papierosów; 
•    nieodpowiednie kosmetyki (zbyt silne, wywołujące alergie);
•    brak demakijażu wieczorem;
•    długookresowe noszenie soczewek kontaktowych.

Z jakimi problemami nasza skóra wokół oczu najczęściej ma do czynienia?

Ekspert: Agnieszka Kowalska, kosmetolog Chantarelle: Najczęstsze problemy skóry wokół oczu to:

•   Opuchnięcia wokół oczu – pojawia się wskutek gromadzenia się wody w tkankach, braku snu, przemęczenia lub zbyt dużej ilości soli w organizmie. Opuchlizna powstaje też wskutek zastojów limfy lub skłonności dziedzicznej do gromadzenia się komórek tłuszczowych w tej części twarzy. Inne, poważniejsze przyczyny wymagające konsultacji z lekarzem to: zaburzenia układu krążenia, schorzenia nerek.
•    Cienie od oczami – powstają z powodu braku snu, zmęczenia i stresu, złej diety, braku żelaza i witamin, problemów z metabolizmem. Powód ich pojawienia się może mieć też podłoże genetyczne i być związana z rodzajem skóry – przy cienkiej i delikatnej naczynia krwionośne są zdecydowanie bardziej widoczne i właśnie one tworzą ciemne obwódki pod dolną powieką oka. 
•    Zmarszczki w zewnętrznych kącikach oczu, tzw. „kurze łapki” mogą być oznaką silnej mimiki (powstają już u dwudziestolatków) lub starzenia się skóry. Często ich przyczyną jest proces fotostarzenia spowodowany brakiem ochrony oczu odpowiednimi okularami przeciwsłonecznymi oraz preparatami z wysokimi filtrami UVA/UVB.

Które zabiegi kosmetyczne mogą nam pomóc?

Ekspert: Agnieszka Kowalska, kosmetolog Chantarelle: Na pewno naszej skórze wokół oczu pomogą zabiegi:

•    intensywnie nawilżające;
•    odżywiające z bogatą formułą składników aktywnych;
•    uelastyczniające i liftingujące skórę;
•    zmniejszające obrzęki wokół oczu i obkurczające naczynia limfatyczne;
•    redukujące cienie i worki pod oczami;
•    przeciwdziałające oznakom stresu i zmęczenia, widocznego na skórze wokół oczu;
•    niwelujące i wygładzające zmarszczki.

Które marki i kosmetyki polecają kosmetolodzy?

Avebio:

Krem liftingująco - drenujący pod oczy z cykorią i komórkami macierzystymi pomarańczy
 
Chantarelle:

REGENEVIA DNA krem pod oczy Regeneracja Komórkowa, przeciw zmarszczkom, cieniom i obrzękom, antyoksydacyjny.

N.A.P. PURE BEAUTY NANO krem wokół oczu liftingujący, redukujący obrzęki i cienie - bez konserwantów

LA AQUA nawilżająco-odmładzający krem pod oczy i wokół ust.

RED STOP zestaw na skórę pod oczy, redukujący cienie

C'MODULAR AGE odmładzająco-rozjaśniający krem na skórę wokół oczu SPF15 UVA/UVB z witaminą C 5%.

FERULASHI lipidowy krem na skórę wokół oczu i ust.

Cosnature:

Naturalny ujędrniający krem pod oczy z owocem granatu

Resibo:

Krem pod oczy