Kobiety coraz częściej powiększają piersi. Nie tylko za pomocą implantów. Jest na to kilka sposobów

Gabinety chirurgii plastycznej odwiedza średnio około pół miliona kobiet rocznie. Jeszcze do niedawna ten temat był w Polsce wstydliwy i traktowany jako temat tabu. Tymczasem dr Andrzej Krajewski, specjalista w zakresie chirurgii plastycznej z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej w Kołobrzegu z wyjaśnia, że liczba operacji rośnie, a najchętniej wykonywanym zabiegiem chirurgii plastycznej jest powiększanie piersi.

Dlaczego kobiety decydują się na ten zabieg? Powodów jest wiele – z jednej strony są to wyłącznie kwestie estetyczne, z drugiej natomiast taka decyzja bywa podyktowana wskazaniami medycznymi.

"Powiększyłam piersi, bo…"

Potrzeba czucia się atrakcyjną jest u wielu kobiet tak silna, że poprawa jednego z głównych atrybutów kobiecości pozwala im spełnić to silne pragnienie.

– W naszej Klinice na zabiegi poprawiające wygląd piersi decydują się kobiety, które chcą zmienić wygląd biustu z przyczyn estetycznych. Oczywiście zgłaszają się także kobiety z deformacją piersi, z wadami rozwojowymi, a także kobiety po przebytej mastektomii. U większości kobiet decyzja o powiększeniu piersi podyktowana jest jednak przede wszystkim niezadowoleniem ze swojego wyglądu, niskim poczuciem własnej wartości spowodowanym kompleksami czy niesatysfakcjonującym życiem seksualnym – mówi dr Andrzej Krajewski, specjalista w zakresie chirurgii plastycznej i estetycznej z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej w Kołobrzegu.

Kto decyduje się na zabieg?

Badania, które przeprowadzili naukowcy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego pokazały, że około 90% kobiet decydujących się na zabieg powiększenia piersi jest w przedziale wiekowym 20-39 lat.

– Na zabieg powiększania piersi przeważnie decydują się kobiety, których biust jest bardzo mały. Dla pacjentek najważniejsze jest, żeby piersi wyglądały naturalnie, dlatego zadaniem lekarza jest odpowiednio dobrać metodę i zakres powiększenia, tak aby po zabiegu były proporcjonalne i pasowały do sylwetki – wyjaśnia dr Andrzej Krajewski. Kliniki odwiedzają także kobiety, których piersi straciły swój kształt i stały się wiotkie po porodach i karmieniu. Takie pacjentki chciałyby przywrócić wygląd piersi sprzed ciąży. Co ciekawe, badania polskich naukowców pokazały, że dla dużej części badanych kobiet decyzja o korekcji i powiększeniu piersi była najważniejszym wydarzeniem w ich życiu.

Nie tylko implanty

Metod powiększania piersi jest kilka. Biust można powiększyć za pomocą implantów, a także poprzez wstrzyknięcie kwasu hialuronowego oraz wykorzystując własny tłuszcz pacjentki (tzw. lipoiniekcja). Natomiast najbardziej popularną z nich jest wszczepienie implantów piersiowych – silikonowych lub solnych. – Panie, które zdecydowały się na korektę piersi dającą jedynie tymczasowy efekt, wracają do chirurga plastyka i proszą o zastosowanie metody dającej trwały rezultat. W związku z tym zdecydowanie rekomenduję pacjentkom zabieg z wykorzystaniem implantów. Zwłaszcza, że w naszej Klinice korzystamy wyłącznie z najwyższej jakości implantów marek znanych na całym świecie – podsumowuje dr Andrzej Krajewski. 

dr Andrzej Krajewskidr Andrzej Krajewski dr Andrzej Krajewski, fot. materiały prasowe