Hydrolaty, czyli naturalna kwiatowa pielęgnacja

Hydrolaty, nazywane także hydrozolami albo po prostu wodami kwiatowymi, to naturalne produkty procesu destylacji roślin parą wodną. Zawierają rozpuszczalne w wodzie składniki aktywne roślin, oraz niewielką ilość olejków eterycznych. Mogą być stosowane bezpośrednio na skórę i włosy, a także jako składniki mikstur, kremów czy maseczek, zamiast wody.

Są wspaniałą bazą dla toników, używanych zarówno do przemywania, jak i zwilżania twarzy poprzez zraszanie, oraz mgiełek do włosów. Mają działanie łagodnie antyseptyczne, kojące, nawilżające.

Właściwości kosmetyczne hydrolatu są pochodną właściwości kosmetycznych roślin z których go uzyskano. Do najpopularniejszych należą hydrolat różany, lawendowy, rumiankowy, oczarowy i miętowy, ale możemy spotkać także wiele innych, także bardzo egzotycznych, takich jak hudrolat neroli, czyli kwiatów gorzkiej pomarańczy.

Hydrolat różany polecany jest do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej, dojrzałej.
Hydrolat lawendowy odżywia, odświeża, wzmacnia zaróżowienie naskórka, dlatego będzie znakomity dla cery szarej, matowej, bez wyrazu, która wymaga pobudzenia.
Hydrolat rumiankowy łagodzi stany zapalne, działa antyseptycznie, polecany jest do cery zanieczyszczonej, trądzikowej. Podobne działanie ma hydrolat oczarowy, który ponadto ściąga skórę, oczyszcza z wągrów, wzmacnia naczynia włosowate i hamuje procesy starzenia (działanie antyoksydacyjne).

Hydrolat miętowy daje przyjemne uczucie schłodzenia, odświeżenia, oczyszczenia. Pobudza i usuwa zmęczenie. Z kolei hydrolat neroli delikatnie wyrównuje koloryt, rozjaśnia, ściąga pory, pomaga wyeliminować niedoskonałości, drobne krostki, wypryski.

hydrolat rozanyhydrolat rozany fot. materiały prasowe

Hydrolat różany ORGANIC, Manufaktura Kosmetyczna (100 ml, 16 zł)

Naturalny, niekonserwowany hydrolat szlachetnej róży damasceńskiej. Może być stosowany nie tylko bezpośrednio na skórę, w postaci nierozcieńczonej, ale także bezpośrednio pod oczy i na powieki. Jest szczególnie polecany do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej, naczynkowej, pozbawionej witalności, szarej, dojrzałej.

hydrolat nerolihydrolat neroli fot. materiały prasowe

 Hydrolat neroli ORGANIC, Manufaktura Kosmetyczna (100 ml, 16 zł)

Naturalny hydrolat z kwiatów gorzkiej pomarańczy. Sprawdzi się znakomicie jako podstawa toników i mgiełek do każdego rodzaju skóry. Sprawia, że cera staje się promienna, lekko napięta, nawilżona, rozświetlona. Hydrolat delikatnie wyrównuje koloryt, rozjaśnia, ściąga pory, pomaga wyeliminować niedoskonałości, drobne krostki, wypryski. Może być stosowany bezpośrednio na skórę. Sprawdzi się znakomicie jako podstawa naturalnego toniku lub mgiełki do twarzy i włosów.