Wakacje dobrze skadrowane

Trasa zaplanowana, bilety kupione. Pozostaje tylko czekać na bezchmurne niebo, piękno natury i letnie przygody. Trzeba jeszcze tak spakować walizkę, żeby zabrać wszystko, co niezbędne - bez ryzyka przekroczenia limitu bagażu. Każdy, kto letnie wspomnienia lubi zachowywać nie tylko w pamięci, lecz także na zdjęciach wie, że dobry sprzęt oznacza kilka kilogramów więcej. Podpowiadamy, co wybrać, żeby w podróży było lekko, kompaktowo, a zdjęcia zachwycały nie tylko amatorów wakacyjnych ujęć.

Wybierając się w podróż, stawiamy na swobodę. W dowolnym momencie chcemy dokumentować to, co przykuje naszą uwagę - bez konieczności sięgania do przepastnych plecaków i składania sprzętu, bez ryzyka, że nasz doskonały kadr przestanie istnieć. Dlatego najlepiej zabrać ze sobą małe, lekkie i solidnie wykonane aparaty systemu mikro 4/3.

Doskonale wyglądają i pracują naprawdę szybko. Olympus OM-D E-M5 Mark II to aparat dla kreatywnych entuzjastów. Zamknięty w solidnej, odpornej na warunki atmosferyczne obudowie wyróżnia się prędkością działania, precyzją i jakością. Dzięki obrotowemu ekranowi LCD i dużemu elektronicznemu wizjerowi mamy czysty i wyraźny podgląd sceny w każdej sytuacji. Model OM-D EM5 Mark II wyposażony jest w rewolucyjną, 5-osiową stabilizację obrazu, która kompensuje wszelkie rozmycia i zapewnia doskonałą jakość zdjęć bez konieczności użycia statywu. I to nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Co więcej, OM-D E-M5 Mark II pozwala kręcić filmy "z ręki" w dowolnych warunkach. Ciężki, niewygodny ekwipunek zostaje w domu, a my wyposażeni w lekki sprzęt ruszamy w teren. Wracamy ze świetnymi zdjęciami i filmami w jakości Full HD.

Kolejnym aparatem, który na pewno nie dociąży naszego wakacyjnego bagażu, jest ważący zaledwie 390 g Olympus OM-D E-M10 Mark II. To najlżejszy aparat w swojej klasie. Ma ergonomiczny design, korpus wykonany ze stopu aluminium oraz niezliczone fotograficzne funkcje, które sprawią, że nie zmarnujemy żadnej okazji do zrobienia doskonałego zdjęcia.

Zaawansowane technologie modelu E-M10 Mark II znajdziemy również w większych i bardziej zaawansowanych modelach: E-M1 oraz E-M5. 3-calowy, dotykowy ekran zamontowany jest na przegubie. Osoby, które zawsze chcą być online, mogą zdalnie kontrolować aparat przez wi-fi oraz zainstalowane na smartfonie oprogramowanie Ol.Share - teraz publikowanie zdjęć w sieci jest niezwykle łatwe. Wystarczy jedno naładowanie baterii i możemy ruszać w teren z gwarancją wykonania aż 450 zdjęć. Aparaty systemu mikro 4/3 mają jeden z najszybszych układów Auto Focus na rynku. OM-D E-M10 Mark II pozwala ustawić ostrość w czasie poniżej 0,5 sekundy.

Aparat spakowany, pozostaje jeszcze wybór obiektywu. Olympus oferuje ponad 40 szkieł M.Zuiko... Walizki mnożą nam się w oczach. Na szczęście, korzystając z kilku podpowiedzi, można skompletować zestaw, który zmieści się w podręcznej torbie i pozwoli sfotografować dosłownie wszystko - od najmniejszych mieszkańców lasu, przez rozbiegane dzieci, po ciekawe obiekty dostrzeżone daleko na horyzoncie.

Ujęcie doskonałe

Ostre zdjęcia w każdych warunkach bez konieczności dźwigania statywu zapewni niezwykle lekki i kompaktowy obiektyw M.ZUIKO DIGITAL 17 mm 1:1.8. Mechanizm Sprzęgła Manualnego Ostrzenia pozwala błyskawicznie zmieniać parametry fotografowania i ustawiać ostrość na pierwszym lub drugim planie. A co jeśli zależy nam na ujęciach z ciekawą głębią ostrości? Świetnych portretach zrobionych podczas naszej wakacyjnej podróży? Wtedy przyda nam się jasny obiektyw portretowy M.ZUIKO DIGITAL 45 mm 1:1.8. Stałoogniskowy obiektyw jest wprost idealny do tworzenia zachwycających zdjęć portretowych, które charakteryzują się pięknie rozmytym tłem i żywymi kontrastami. Obiektyw umożliwia również rejestrowanie najwyższej jakości filmów z niezwykle szybkim ustawianiem ostrości. M.ZUIKO DIGITAL 45 mm stanowi doskonałe uzupełnienie podstawowego zestawu każdego miłośnika fotografii.

Tam, gdzie wzrok nie sięga

Jak sprowadzić w kadr coś, co zobaczymy daleko na horyzoncie? Nie potrzeba magii ani lornetki. Wystarczy superteleobiektyw zoom M.ZUIKO DIGITAL ED 75-300 mm 1:4.8-6.7 II. Jest niezwykle kompaktowy i lekki, oferuje ekwiwalent ogniskowych 150-600 mm aparatu na film małoobrazkowy (35 mm). Wyróżniający się dużą siłą powiększenia obiektyw ma dwie dodatkowe zalety. Zastosowany w nim unikatowy śrubowy mechanizm napędowy jest cichy, czyli doskonały do filmowania. Pozwala on także niezwykle szybko ustawiać ostrość i umożliwia wykonywanie szybkich zdjęć. A ponieważ zwłaszcza na wakacjach nigdy nie wiemy, co ciekawego spotka nas danego dnia, warto być dobrze przygotowanym na wszystko. Z całą pewnością powinniśmy zabrać ze sobą ważący zaledwie 155g ultraszerokokątny M.ZUIKO DIGITAL ED 9-18 mm 1:4.0-5.6. Ma on zadziwiająco kompaktową budowę i gwarantuje doskonałą jakość obrazu. Obiektywem M.ZUIKO DIGITAL ED 9-18 mm można z łatwością tworzyć pełne wyrazu efekty rozległej perspektywy, można go również wykorzystać go do doskonałych zbliżeń i fotografowania z odległości zaledwie 25 cm.

Świat w skali makro

Uchwycenie na zdjęciach szczegółów małych przedmiotów nie jest łatwe. Zwłaszcza jeśli bohater naszej fotografii przemieszcza się i wcale nie zamierza pozować. Każdy, kto chce zobaczyć, jak na skrzydłach ważki skrzy się rosa tuż przed wschodem słońca powinien zabrać ze sobą jeden z dwóch obiektywów makro.

M.ZUIKO DIGITAL ED 30 mm 1:3.5 Makro to stałoogniskowy obiektyw o 1,25-krotnym współczynniku powiększenia. Pozwala on uzyskać wyraźny, szczegółowy obraz, a także piękne rozmycie ostrości. Dodatkową zaletą jest superszybki Auto Focus umożliwiający wykonanie zachwycających, szybkich zbliżeń. Zdjęcia makro z wyjątkowo wysoką rozdzielczością, wspaniałymi kontrastami i doskonałym odwzorowaniem detali zapewni także M.ZUIKO DIGITAL ED 60 mm 1:2.8 Makro. Obiektyw ten pozwala na komponowanie zbliżeń z zachowaniem rzeczywistej skali odwzorowania (1:1).

Wyposażeni w ED 60 mm możemy uzyskać efekty płytkiej głębi ostrości przy w pełni otwartej przysłonie i ukazać w tym samym czasie pełen kontrast między ostrymi jak brzytwa detalami i rozmytym tłem.

Co więcej, dzięki wewnętrznemu systemowi ogniskowania z niezależnym poruszaniem się grup soczewek obiektyw zapewnia równie wysoką jakość obrazu przy makrofotografii, zdjęciach krajobrazowych i portretach. Makrofotografia powstaje często w niełatwych warunkach. Trwała zewnętrzna obudowa obiektywu - z uszczelnieniami zabezpieczającymi tubus przed kurzem i zachlapaniem oraz specjalistycznymi powłokami chroniącymi samo szkło soczewek - pozwala koncentrować się wyłącznie na najlepszych ujęciach bez obaw o sam sprzęt.

Dzięki funkcji Focus Bracketing dostępnej w aparatach serii OM-D zrobimy kilka zdjęć danego obiektu - każde z innym ustawieniem punktu ostrości. Po powrocie z naszej wymarzonej podróży będziemy mogli sami wybrać najlepsze ujęcia i cieszyć się nimi przez kolejne lata.

Plecak podróżnikaPlecak podróżnika Owner: OLYMPUS EUROPA SE & CO. KG / Region: World Usage: all media Expiration: unlimited Owner: OLYMPUS EUROPA SE & CO. KG / Region: World Usage: all media Expiration: unlimited