Jeżeli to Twoje pierwsze samodzielne malowanie wybierz raczej farbę, którą można stosować na niezagruntowanych powierzchniach. To oszczędzi Ci czasu i pracy. Pamiętaj jednak, że ściany z pęknięciami czy ubytkami wymagają jednak szpachlowania lub gruntowania. Rozważ skorzystanie z testerów farb. Kolor w konkretnym pomieszczeniu i oświetleniu zawsze wygląda nieco inaczej niż na próbniku. Zdecydowanie lepiej zmienić zdanie po zużyciu testera niż kilku litrów farby.
Niezbędne narzędzia
Kolejny krok to wybór odpowiednich narzędzi. Zaopatrz się w:
. Wałek do malowania płaszczyzn o szer. ok 20 cm, długość runa ok. 1 cm
. Pędzel do odcinania kąta między ścianą z sufitem (czyli do malowania wąskiego paska pomiędzy ścianą a sufitem).
. Mały wałek na wkłady o szerokości ok 10 cm, długość runa ok. 1 cm, do wygładzania smug powstałych przy odcinaniu krawędzi
. Teleskopowy trzonek do wałka lub zestaw z wałkiem na trzonku
. Drabinę
. Kuwetę do odsączania farby, jeśli nie było jej w zestawie z wałkiem
. Folię malarską, papier ochronny, taśmę malarską do zabezpieczenia podłogi, grzejników, okien, kontaktów i gniazdek. W malowanym pomieszczeniu możesz założyć także foliowe drzwi zamykane na zamek błyskawiczny, skutecznie zabezpieczą resztę mieszkania przed zabrudzeniem.
Odpowiednie przygotowanie narzędzi - praktyczne triki
Idealnie pomalowane ściany można uzyskać tylko idealnie przygotowanymi - czystymi - narzędziami. Zacznijmy od wałka. Na runie każdego nowego wałka jest dużo luźnych włosków i pyłków, które w trakcie malowania mogłyby zostać na ścianie. Aby tego uniknąć owiń wałek dokładnie taśmą malarską i mocno ją dociśnij. Podziała na tej samej zasadzie, co rolka do czyszczenia odzieży. Drobne włoski przykleją się do taśmy i bez problemu je usuniesz zrywając taśmę. Przed zanurzeniem wałka w farbie zwilż lekko runo - wystarczy przejechać po nim kilka razy mokrą dłonią. Farba będzie się lepiej trzymała wałka i lepiej rozprowadzała na ścianie.
Utrzymanie kuwety w czystości to także ważna sprawa. W przeciwnym razie drobinki zaschniętej farby z kratki trafią na wałek, a z niego na ścianę. Dokładne mycie kuwety po każdym malowaniu jest uciążliwe, można tego jednak uniknąć stosując wymienne wkłady do kuwety.
Gdy chcesz sobie zrobić przerwę w malowaniu schowaj wałek do torebki foliowej, szczelnie ją zamknij dociskając folię do powierzchni wałka. Dzięki temu farba nie zaschnie i po przerwie będziesz mógł kontynuować malowanie bez potrzeby mycia wałka.
O firmie:
Jula to sieć multimarketów oferująca swoim Klientom unikalny zestaw 13 000 wyselekcjonowanych artykułów do aktywnego spędzania czasu w domu, w ogrodzie oraz w plenerze, a także ułatwiających codzienne zajęcia. Asortyment sklepów oparty jest w większości o marki własne, które cechuje wysoka - taka, jak w Szwecji - jakość. W Polsce firma posiada 12 multimarketów zlokalizowanych w 11 dużych miastach, od maja br. prowadzi także sprzedaż internetową: www.jula.pl
Jula to szwedzka firma rodzinna z siedzibą w Skara, założona w 1979 roku przez Larsa-G?rana Blanka oraz Karla-Johana Blanka. Pierwszy multimarket w naszym kraju spółka otworzyła w 2011 roku. Jula działa w oparciu o szwedzkie wartości biznesowe: rzetelność, staranny dobór produktów oraz wysoką jakość obsługi klienta, za którą w Polskim Programie Jakość Obsługi w latach 2014, 2015, 2016 i 2017 otrzymywała tytuł "Gwiazda Jakości Obsługi".