Zaproszenie na Festiwal Dwa Brzegi

"Historia powinna mieć początek, rozwiniecie i zakończenie, ale niekoniecznie w tej kolejności". To słynna fraza, którą wypowiedział jeden z najbardziej oryginalnych i szokujących twórców kina Jean-Luc Godard, bohater filmu otwarcia tegorocznej edycji Dwóch Brzegów.

Zgodnie z tą zasadą my dziś zapraszamy na początek 11. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Osiem dni przepełnionych projekcjami, koncertami, wernisażami i przede wszystkim rozmowami o sztuce i tym samym o życiu. Przygotowaliśmy dla Was pokazy najnowszych filmów fabularnych i dokumentalnych. Bardzo ciekawą retrospektywę dwukrotnego zdobywcy Złotej Palmy Michaela Haneke, filmy z udziałem Andrzeja Seweryna w sekcji „I Bóg stworzył aktora” i teatralna ucztę, jaką będzie monodram „Wokół Szekspira”. Sekcja „Muzyka – moja miłość” pozwoli Wam zachwycić się niezwykłą pieśniarką Chavelą Vargas, stylistyką Tangerine Dream, szaleństwem Rolling Stonesów, czy bogactwem tańca La Jota Carlosa Saury. Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych ma w tym roku nowe oblicze, bo z udziałem profesjonalnego jury: Macieja Dejczera, Anny Zameckiej, Marcina Koszałki. Mamy świetne filmy dokumentalne, które pokazują współczesny świat w całej jego różnorodności. „Lekcje kina” będą okazją do spotkania z tak znakomitymi gośćmi jak: Agnieszka Holland, Andrzej Pągowski, Robert Gliński czy Andrzej Seweryn. „Niesfilmowani” to okazja do rozmów ze współczesnymi polskimi pisarkami i pisarzami.

Świetne koncerty na Rynku i koncert otwarcia, dziś wieczorem na Zamku w Kazimierzu „Młynarski plays Młynarski”, a potem w piątek premiera dokumentu o Wojciechu Młynarskim z udziałem znakomitych gości będą niezapomnianym przeżyciem. Na zamknięcie film Andrieja Zwiagincewa „Niemiłość” gwarantuje, że rozwinięcie tego wszystkiego, czego doświadczycie w czasie tych ośmiu dni festiwalu, nastąpi dopiero po jego zakończeniu, zgodnie z tym, co powinno charakteryzować dobrą historię – dobry festiwal.

Zapraszam w imieniu całego naszego Dwubrzegowego zespołu.

Grażyna Torbicka

Dyrektor Artystyczne Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi