Przebarwienia - przykre pamiątki po lecie. Rozjaśnij je kremem z witaminą C!

Przebarwienia to częsty problem, z którymi borykamy się po lecie. Silne promieniowanie słoneczne, nasze rozleniwienie i popełniane przy tej okazji błędy w pielęgnacji mogą spowodować powstawanie nieestetycznych, ciemnych plam na skórze. Rozwiązanie? Krem z witaminą C - antyutleniaczem o właściwościach rozjaśniających.

Słońce to życie – jest niezbędne roślinom, zwierzętom i ludziom. Ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie: to pod jego wpływem nasz organizm produkuje witaminę D3, wzmacniającą układ odpornościowy i kości oraz zwiększa wydzielanie hormonu szczęścia, czyli serotoniny, oraz regulującej cykl dobowy melatoniny. A jednak nie możemy bezkarnie korzystać z uroków letnich dni. Starzenie się skóry, przebarwienia, a nawet zmiany chorobowe – to wysoka cena, jaką możemy zapłacić za nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z kąpieli słonecznych.

Jak się ochronić przed słońcem?

Całkowita rezygnacja ze słońca nie jest ani wskazana, ani możliwa do realizacji. Najważniejszy jest umiar i odpowiednie przygotowanie skóry. Na promieniowanie UV składa się UVA, UVB i UVC – to ostatnie jednak nie dociera do nas dzięki powłoce ozonowej Ziemi. Natomiast zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB mają ogromne znaczenie dla staniu naszej skóry: UVA niszczy DNA komórek i powoduje fotostarzenie skóry, z kolei UVB odpowiada za opaleniznę, oparzenia słoneczne i przebarwienia. Aby zminimalizować ryzyko ich powstawania, wystarczy dobry krem z filtrem. Na co należy zwrócić uwagę przy jego wyborze? Musi on chronić zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB, powinien zawierać w składzie filtry mineralne, które w przeciwieństwie do filtrów chemicznych odbijają promieniowanie słoneczne i nie dopuszczają go do skóry. Kosmetyki z filtrami należy aplikować na skórę obficie i regularnie – zwłaszcza jeśli przebywamy na odkrytych terenach z silnym nasłonecznieniem, jak plaża.

Przebarwienia – kobiecy problem

Opalenizna – dla wielu pożądany efekt słonecznych kąpieli, jest tak naprawdę objawem procesów ochronnych, jakie zachodzą w skórze. Na skutek promieniowania słonecznego organizm wytwarza większą ilość melaniny, nadającej skórze ciemniejszy, brązowy odcień – ma on za zadanie powstrzymanie przenikania niebezpiecznego dla zdrowia promieniowania w głąb skóry. Z biegiem czasu uzyskana w ten sposób opalenizna stopniowo zanika. Czasem jednak melanina wytwarzana jest w nadmiarze lub problemem są komórki barwnikowe (melanocyty), których nierównomierne rozmieszczenie powoduje powstawanie ciemniejszych plamek na skórze. W większości przypadków źródłem problemu jest nadmierna ekspozycja na słońce zaburzająca proces wytwarzania i zanikania melaniny. Zdarza się jednak, że przyczyną powstawania przebarwień są czynniki wewnętrzne, przede wszystkim tarczyca i żeńskie hormony płciowe. Niestety, to właśnie kobiety, dla których zdrowa i piękna skóra jest tak ważna, są najbardziej narażone na powstawanie przebarwień. Czynnikami zwiększającymi ryzyko są tabletki antykoncepcyjne i wahania hormonalne związane z ciążą i menopauzą.

Witamina C rozjaśni skórę

Sposobów na przebarwienia jest wiele – od domowych maseczek, przez peelingi i lasery. Gabinety kosmetyczne i medycyny estetycznej prześcigają się w ofertach wyrównujących kolor skóry i likwidujących zmiany pigmentacyjne, ale walkę z posłonecznymi „pamiątkami” warto rozpocząć za pomocą sprawdzonych kosmetyków z witaminą C. Wyjątkowe właściwości antyoksydacyjne i rozjaśniające uczyniły z niej niezwykle cenny składnik produktów kosmetycznych. Nie wszystkie produkty jednak charakteryzują się podobnymi właściwościami – ich skuteczność zależy od formy witaminy. Intensive Vitamine C od francuskiej marki Institut Esthederm zawiera specjalnie opracowaną stabilizowaną formę witaminy C, dzięki czemu pozwala w pełni wykorzystać jej dobroczynny wpływ na skórę. Krem reguluje mechanizmy pigmentacyjne, co rozjaśnia skórę i redukuje przebarwienia. Dodatkowo wykazuje silne działanie przeciwzmarszczkowe: stymuluje syntezę kolagenu, korygując drobne linie i zmarszczki, i chroni przed wolnymi rodnikami, spowalniając fotostarzenie skóry. Może być stosowany sam lub jako uzupełnienie po zabiegach medycyny estetycznej. Regularne stosowanie Intensive Vitamine C pozwala wyrównać koloryt skóry i rozjaśnić przebarwienia, jednocześnie zmniejszając ryzyko powstania nowych zmian.