POZOSTAŃ ZAWSZE SUCHY

Jesienna pogoda potrafi zaskoczyć każdego. W ciągu jednego dnia możesz zacząć od poranka w kurtce przeciwdeszczowej, chodzić w samej koszulce po południu, by na wieczór ubrać się w ciepłą puchówkę. We Fjällräven uważamy, że nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania. I nie chodzi tylko o to, że są one złe ze względu na swoją funkcjonalność, ale także mogą być szkodliwe dla środowiska. Technologia Eco-Shell marki Fjällräven rozwiązuje oba problemy - jest nie tylko przyjazna naturalnemu środowisku, ale także zapewnia komfort podczas deszczu. W kolekcji jesień - zima 2017 szwedzka marka outdoorowa poszerza kolekcję produktów uszytych z tego wytrzymałego, wodoodpornego i oddychającego materiału.

Eco-Shell - najlepszy sposób, by pozostać suchym

Gdy Fjällräven rozwijał swoją linię Eco-Shell, celem było nie tylko stworzenie oddychającego materiału, który potrafiłby odeprzeć zarówno wiatr i deszcz, ale także, by materiał ten nie niszczył natury w niepotrzebny sposób. W 2015 roku w środowisku outdoorowym toczyła się debata o potencjalnych zagrożeniach płynących ze stosowania perfluorowęglowodorów (PFC), które mogą odkładać się w żyjących organizmach przez wiele lat, a następnie trafiać do łańcucha pokarmowego. Podczas gdy inne marki odzieżowe zdecydowały się pozostać przy używaniu impregnatów zawierających fluorowęglowodory, Fjällräven wybrał inną drogę.

"Postanowiliśmy wprowadzić zmiany na lepsze jak najwcześniej, ponieważ czuliśmy, że takie działanie będzie najbardziej etyczne" - mówi Henrik Andersson, szef działu rozwoju Fjällräven.

Pierwszym krokiem było stworzenie ubrań z przetworzonych materiałów, które także w przyszłości będzie można poddać recyklingowi. Dlatego do produkcji linii Eco-Shell wykorzystano poliester pochodzący z recyklingu. Następny krok to zadbanie o kompensację przyrodniczą produkcji. Najbardziej znaczącym zabiegiem było jednak zastosowanie impregnatów wolnych od fluoroweglowodorów.

High Coast Eco-Shell Padded Parka: w sam raz na jesienną szarugę.

W kolekcji jesień - zima 2017 Fjällräven rozszerzył linię Eco-Shell o dwie rodziny ubrań: High Coast i Bergtagen, dzięki czemu ubrania wolne od fluorowęglowodorów mają zastosowanie od poziomu morza aż po szczyty gór. Damska High Coast Eco-Shell Padded Parka to codzienna kurtka, która pomimo swojej prostoty zachowuje najwyższą funkcjonalność. Wiatr, deszcz czy niskie temperatury - w tym wodoodpornym płaszczu jesienna pogoda nie będzie wyzwaniem.

Jak działa Eco-Shell?

Materiał Eco-Shell zabezpiecza przed wiatrem i deszczem, a przy tym jest oddychający i odprowadza wilgoć na zewnątrz poprzez niewielkie pory. Warstwowy system (trzywarstwowy w liniach Keb i Övik oraz dwuipółwarstwowy w linii Abisko) w połączeniu ze strukturą miniaturowych hydrofilowych korytarzy - odprowadza wilgoć i chroni przed deszczem i wiatrem. Materiał wytrzymuje 20 000-30 000 mm słupa wody, a jego oddychalność to 20 000-26 000 g/m2/24 h.

Podczas ruchu zwiększa się zagęszczenie pary wodnej blisko ciała. Membrana zastosowana w Eco-Shell odprowadza ją przez system hydrofilowych korytarzy na zewnątrz materiału, gdzie wilgoć wysycha i znika.

Eco ShellEco Shell fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe

A. Zewnętrzna tkanina, wykonana z przetworzonego poliestru, posiada wolną od fluorowęglowodorów impregnację, która zabezpiecza przed deszczem, wiatrem, śniegiem i marznącymi opadami.

B. Środkową warstwę stanowi hydrofilowa membrana, która skutecznie blokuje wodę pochodzącą z zewnątrz, jednocześnie odprowadzając wilgoć wytwarzaną podczas ruchu na zewnątrz, umożliwiając jej odparowanie. Ponadto membrana w 100% chroni przed wiatrem.

C. W 3-warstwowej wersji materiału Eco-Shell wewnętrzna strona membrany pokryta jest cienką trykotową podszewką z poliestru, która chroni skórę i zapewnia komfortowe uczucie miękkości. Ta warstwa pomaga również w odprowadzaniu przez membranę wilgoci powstałej podczas aktywności.

D. Odporna na wiatr warstwa zewnętrzna wraz z membraną zapobiegają wychładzaniu ciała przez zimne powietrze.

E. W 2,5-warstwowej wersji materiału Eco-Shell powierzchnia wewnętrznej strony membrany zabezpiecza przed jej wycieraniem i sprawia, że ubrania są miękkie i przyjazne dla skóry.