Dłonie są często uznawane za nasz drugi aparat mowy, bo wykonując gesty przekazujemy informacje i komunikaty. Są też tą częścią naszego ciała, na którą sami najczęściej patrzymy. Dlatego tak szybko poznajemy, kiedy ich skóra jest w dobrej kondycji, a kiedy szorstka i przesuszona.
Temperatura ma znaczenie
Nasze dłonie nie lubią skrajnych temperatur. Skóra rąk wystawionych na działanie niskiej temperatury – bez ochrony i odpowiedniej pielęgnacji – szybko ulega spierzchnięciu. Dzieje się tak, ponieważ gruczoły łojowe spowalniają swoją pracę i dochodzi do zaburzenia w warstwie łojowej płaszcza hydro-lipidowego. Staje się on cięższy, bardziej zwarty, co prowadzi do szybszej utraty wody. Natomiast niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zbyt wysoka temperatura też ma wpływ na kondycję rąk. Ciepłe, suche powietrze sprzyja nadmiernemu parowaniu wody (naturalny proces chłodzenia i utrzymywania równowagi cieplnej organizmu) na początku z wierzchniej warstwy skóry, czyli naskórka, a następnie z głębszych warstw skóry. Substancja międzykomórkowa górnej warstwy naskórka, tzw. cement zaczyna się rozszczelniać. W rezultacie powstają szczeliny umożliwiające zwiększone parowanie (już z niższych warstw skóry), które także stanowią drogę do wnikania drobnoustrojów. Zmiany powstające pod wpływem niskich, mroźnych temperatur nazywane są pierzchnięciem, bo oprócz szorstkości występuje również bolesność i zaczerwienienie.
Uwaga na alergeny
Najwięcej reakcji o charakterze alergicznym objawia się na skórze. Jeśli dochodzi do osłabienia bariery immunologicznej, np. poprzez niekorzystne wpływy temperatur czy detergentów, skóra będzie alergicznie reagować na czynniki zewnętrzne. By temu zapobiec, należy unikać kontaktu z substancjami drażniącymi obecnymi np. w detergentach. Prace domowe najlepiej wykonywać jest w rękawiczkach, a po zakończeniu prac porządkowych – nałożyć na dłonie odżywczy krem. Wysuszenie skóry dłoni powoduje też mydło. Podczas mycia usuwamy ze skóry nie tylko zanieczyszczenia, ale również pokrywające ją sebum odpowiedzialne za regulację gospodarki wodnej skóry. Ponadto większość mydeł posiada zasadowe pH - naturalne pH skóry jest kwaśne, bo taki odczyn chroni ją przed różnego rodzaju drobnoustrojami. Zmiana pH na zasadowe sprzyja powstawaniu stanów zapalnych w obrębie skóry, a to przerywa jej ciągłość i sprzyja utracie wody.
Sportowa forma
Sport to zdrowie, ale podczas intensywnego wysiłku fizycznego dochodzi do utraty wody. Regulując gospodarkę termiczną, nasz organizm oddaje wodę i zawarte w niej elektrolity poprzez nadmierną produkcję gruczołów potowych. Jeśli dodatkowo trening wymaga wykorzystania dłoni, np. trzymania kierownicy roweru, ciężarków czy wioseł, może dojść do nadmiernego przesuszenia skóry dłoni (również tej znajdującej się między palcami). Dlatego należy pamiętać o nawilżaniu i natłuszczaniu skóry dłoni. Warto zadbać o to, by stosowany krem do rąk miał w swoim składzie prowitaminę B5 lub D-Penthanol. Substancja ta ma właściwości zmiękczające, co pomaga usunąć zrogowaciałe komórki naskórka oraz jego regenerację i odnowę. Ułatwia to również wchłanianie substancji aktywnych z kremów.
Wroga klimatyzacja
Nadmiernej utracie wody ze skóry sprzyja również przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, i nie ma tu znaczenia pora roku. Obecnie coraz więcej biurowców, hoteli i apartamentowców zamiast centralnego ogrzewania wykorzystuje centralny nawiew, który latem chłodzi, a zimą grzeje. Powietrze w takich pomieszczeniach jest bardzo suche i przyspiesza parowanie wody z naszej skóry. By się chronić, powinniśmy zarówno latem, jak i zimą stosować kremy zawierające lipidy (obecność gliceryny w składzie gwarantuje nam obecność dobrze wnikających i działających substancji lipidowych). Tłuszcz znajdujący się w kremie będzie uszczelniał płaszcz hydro-lipidowy skóry i tym samym będzie zabezpieczał ją przed nadmierną utratą wody. Latem można aplikować kremy regenerujące tylko na noc, a w dzień stosować krem nawilżający.
Krem – pomocna dłoń
Nasze ręce zasługują na uwagę. Systematyczna (3-5 razy w ciągu dnia) aplikacja kremu do rąk pozwoli przywrócić skórze dłoni komfort, gładkość i elastyczność. Z doświadczenia wiem, że bardzo trudno jest znaleźć dobry krem do rąk, pomimo bardzo szerokiej oferty w sklepach i aptekach. Krem musi być dobrany do problemu, z jakim się borykamy. Dobry krem powinien się również szybko wchłaniać. Przy wyborze kremu powinniśmy zwrócić też uwagę na wielkość i poręczność opakowania, tak aby móc mieć go zawsze przy sobie, np. w torebce. Kolejną istotną cechą, jaką powinien charakteryzować się krem do rąk, jest długość działania. Miarą skuteczności produktu jest wygląd i kondycja naszej skóry co najmniej godzinę po aplikacji. Wybierajmy też kremy, które zostały opracowane przy współudziale lekarzy dermatologów i zostały przebadane klinicznie. Wybierając taki krem, mamy pewność, że produkt będzie bezpieczny i skuteczny.
Skład na miarę potrzeb
Niektóre kremy tworzą na skórze tylko film na powierzchni skóry, który daje wrażenie nawilżenia. Jakie składniki zadziałają na skórę dogłębnie? Ważne, by krem zawierał lipidy, np. krem w którego składzie występuje gliceryna daje gwarancję, ze zawarte w nim tłuszcze będą się bardzo dobrze wchłaniały przez warstwę rogową naskórka. Lipidy zapobiegają nadmiernemu parowaniu wody, przywracając prawidłowe funkcjonowanie płaszcza hydro-lipidowego, a także gwarantują ochronę przed drobnoustrojami. Innymi obok lipidami związanymi z gliceryną pożądanymi składnikami kosmetyków do pielęgnacji skóry rąk są, np. alantoina i bisabolol. Alantoina ma działanie zmiękczające (ułatwia usuwanie zrogowaciałych komórek naskórka), przeciwzapalne (chroni przed niepożądanymi skutkami drobnych urazów) i ściągające (uszczelnia barierę naskórkową). Natomiast bisabolol działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i łagodząco.
Ma to istotne znaczenie szczególnie w warunkach zimowych, gdy skóra staje się szorstka, zaczerwieniona i bardziej narażona na urazy mechaniczne. Ciekawym odkryciem kosmetycznym jest moroszka, zwana też maliną nordycką. Zawarte w niej substancje odżywcze i witaminy mają właściwości regenerujące skórę. Dłonie, podobnie jak twarz, narażone są na działanie promieni słonecznych. W rezultacie pojawiają się na nich przebarwienia. Dlatego warto wybierać kremy z filtrami – niezależnie od pory roku.
Dr Uruszla Brumer Lekarz medycyny estetycznej
Kremy do rąk NEUTROGENA® cieszą się uznaniem zarówno wśród klientów, jak i ekspertów – lekarzy i kosmetologów. Bazując na wieloletnim doświadczeniu oraz sprawdzonych i wyselekcjonowanych składnikach pielęgnacyjnych, marka NEUTROGENA® proponuje produkty odpowiadające różnym potrzebom pielęgnacyjnym dłoni.
krem-do-rak fot. materiały prasowe