Zmień skórę na piękną

Spokojnie - nie musisz uciekać się do drastycznych, krwawych metod czy wątpliwych mistyfikacji. Jeśli chcesz zmienić skórę, wystarczy. peeling, czyli zabieg polegający na złuszczaniu naskórka lub głębszych warstw skóry, w celu poprawy jej kondycji. Po jego zastosowaniu skóra staje się miękka, delikatna, gładka, widocznie odmłodzona i elastyczna. Czy jednak peeling jest zabiegiem bezpiecznym? Czy każdy może go stosować?

Preparaty peelingujące są dostępne w niemal każdej drogerii. Ich działanie jest jednak delikatne i  powierzchniowe – usuwają jedynie martwe komórki warstwy rogowej naskórka. Pomogą w odświeżeniu i oczyszczeniu cery, nie sięgną jednak głębszych warstw skóry.

Peelingi medyczne – odpowiedź na niemal każdy problem skóry

Skuteczną alternatywą dla wykonywanych w domu peelingów kosmetycznych są profesjonalne peelingi medyczne, wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów w gabinetach medycyny estetycznej. Ich możliwości są dużo większe niż preparatów stosowanych w domu – mogą bowiem działać na głębokie warstwy skóry. Poza usunięciem zrogowaciałego naskórka i oczyszczeniem skóry pozwalają także na:

· wygładzenie zmarszczek;

· usunięcie efektów fotostarzenia;

· redukcję przebarwień;

· ujednolicenie kolorytu skóry;

· ujędrnienie skóry;

· redukcja blizn potrądzikowych.

Ze względu na kompleksowe działanie peeling medyczny jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Nic dziwnego – każda skóra, nawet wrażliwa i sucha, wymaga bowiem od czasu do czasu dogłębnego oczyszczenia – mówi kosmetolog Angelika Machowska z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Andrzeja Krajewskiego.

Rodzaje peelingów – różne sposoby na piękną skórę

Stopień złuszczania skóry jest uzależniony od zastosowanej substancji. Niektóre peelingi powodują jedynie niewielkie, czasem trudno dostrzegalne łuszczenie, inne – prowadzą do łuszczenia intensywnego, któremu towarzyszą niekiedy zaczerwienienie skóry i uczucie ciepła. Na dalszym etapie w wyniku regeneracji poszczególnych warstw skóry dochodzi do zredukowania niekorzystnych zmian. Rodzaj peelingu oraz jego częstotliwość za każdym razem zostają dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Ich wybór opiera się na dokładnej diagnostyce skóry – zapewniają kosmetolodzy Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Andrzeja Krajewskiego.

W domowych warunkach najczęściej wykonywane są delikatne peelingi enzymatyczne (rozpuszczające złuszczony naskórek) i mechaniczne – typu scrub (złuszczanie następuje na skutek tarcia niewielkich drobinek o skórę).

W gabinetach medycyny estetycznej największą popularnością cieszą się natomiast:

· peelingi mechaniczne – polegają na złuszczaniu naskórka przy użyciu preparatów ścierających, należy do nich m.in. mikrodermobrazja;

· peelingi chemiczne – ich działanie opiera się na zastosowaniu substancji chemicznych, takich jak kwasy AHA czy fenol.

Czy peeling jest bezpieczny?

Peeling może być bezpiecznie wykonany na każdym rodzaju skóry – warunkiem jest jedynie dobór odpowiedniej siły zabiegu. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku skóry wrażliwej, naczynkowej i trądzikowej – wyjaśniają kosmetolodzy Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Andrzeja Krajewskiego. Należy jednocześnie pamiętać, że istnieje szereg przeciwskazań do zastosowania peelingu medycznego, np.:

· alergie skórne;

· ciąża i karmienie piersią;

· zakażenie skóry;

· gorączka;

· choroby autoimmunologiczne