Polecamy: NIEMIŁOŚĆ - najnowszy film Andrieja Zwiagincewa

Porzucić dziecko, żeby rozpocząć nowe życie? Przedstawiamy polski zwiastun filmu "Niemiłość", rosyjskiego kandydata do Oscara

„Kolejne arcydzieło Andreja Zwiagincewa”, „dowód wyjątkowego talentu”, „mocna, tajemnicza opowieść” – oceniają najnowszy film rosyjskiego reżysera zagraniczni krytycy. Film na ekranach polskich kin 2 lutego. Już teraz przedstawiamy polski zwiastun „Niemiłości”.

15 grudnia poznaliśmy wyniki eliminacji Amerykańskiej Akademii Filmowej do tzw. krótkiej listy filmów, które mają szansę na statuetkę. „Niemiłość” znalazła się wśród 9 filmów, które powalczą o Oscara w kategorii Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego. Najnowsze dzieło Andrieja Zwiagincewa  („Lewiatan”, „Elena”, „Powrót”) to obraz bezwzględnej walki między dążącymi  do rozstania małżonkami i rodziny, w której brakuje miłości.

Borys (Aleksiej Rozin) i Żenia (Marjana Spiwak), typowi przedstawiciele klasy średniej mieszkający na przedmieściach Moskwy, mają się rozstać. Nie mogą znaleźć wspólnego języka, a ich kontakty ograniczają się do wybuchowych kłótni, w których wyliczają wzajemne urazy. Mają nowych partnerów, z którymi chcą jak najszybciej związać się na stałe. Przeszkodą w ułożeniu życia od nowa może okazać się ich 12-letni, niechciany syn Alosza (Matwiej Nowikow). Rodzice nie zwracają na niego uwagi. Borys i Żenia swój plan chcą zrealizować, nawet jeśli będzie to oznaczało porzucenie dziecka.

„Mocna, tajemnicza opowieść”, „dowód wyjątkowego talentu”

- „Niemiłość” to kolejne arcydzieło rosyjskiego reżysera, mocna, tajemnicza i przerażająca opowieść o duchowej katastrofie: dramat, którego forma ostentacyjnie przypomina policyjny thriller. Hipnotyzująca intensywność i nieznośna niejednoznaczność trzymają w napięciu do samego końca – pisze Peter Bradshaw w „The Guardian”.

- Zwiagincew raz jeszcze udowadnia swój wyjątkowy talent w tworzeniu doskonale zbudowanych dramatycznych mikrokosmosów ilustrujących głęboko zakorzenione patologie rosyjskiego społeczeństwa – czytamy w recenzji Leslie Felperina w “The Hollywood Reporter”.

Owen Gleiberman w „Variety” ocenia: Majestatyczne dzieło (…). Niemal każdy, kto je obejrzy, z pewnością rozpozna zdiagnozowaną w nim chorobę, wykraczającą daleko poza samą Rosję. Siły spiskujące na zgliszczach miłości są dzisiaj wszechobecne.

 „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa była pokazywana w Konkursie Głównym w Cannes – otrzymała Nagrodę Jury. Europejska Akademia Filmowa przyznała filmowi nagrody w kategorii Najlepsze Europejskie Zdjęcia 2017 i w kategorii Najlepsza Europejska Muzyka 2017. „Niemiłość” jest nominowana do Złotego Globu dla Najlepszego Filmu Obcojęzycznego. Film jest rosyjskim kandydatek do Oscara. Polska premiera filmu zaplanowana jest na 2 lutego. Dystrybutorem jest Against Gravity.