Kolegen - siła superhelisy

Termin "kolagen" pojawia się w kosmetologii niemal tak często jak "witaminy" czy "nawilżanie". Wraz z rozwojem biotechnologii poznajemy coraz wnikliwiej jego rolę, a kontekst wykorzystania stale się poszerza. Dlaczego tak o niego zabiegamy? Jakie skutki niesie zaniedbanie pielęgnacji oraz gdzie szukać sprzymierzeńca w całej marketingowej otoczce na jego temat?

I. Święty Graal


To, co dla każdej kobiety wydaje się najważniejsze w sferze wyglądu skóry, to jej jędrność, elastyczność i brak zmarszczek. Geneza utraty jędrności skóry leży w degradacji warstwy strukturalnej skóry właściwej, czyli włókien kolagenowych i elastynowych. Tym procesem określa się utratę gęstości skóry i jej starzenie. Włókna stanowią rusztowanie dla struktury tkanek, spajają komórki i zapewniają sprężystość i odporność mechaniczną skóry.


Nic więc dziwnego, że w miarę rozwoju biotechnologii i upowszechniania zabiegów
kosmetologicznych, zaczęto używać go na szeroką skalę jako wypełniacz. Preparat w
formie nieusieciowanej służy do korekcji płytkich zmarszczek, natomiast usieciowany
stosowany jest w celu zmniejszenia głębokich bruzd, np. fałdy nosowo- wargowej. Efekt
po zabiegu utrzymuje się od 3 do ponad 12 miesięcy, a cena waha się od 600 do 1200 zł.


II. Co zatem przyczynia się do degradacji kolagenu i jak możemy temu przeciwdziałać?


Za upośledzenie syntezy kolagenu, oprócz genetyki, odpowiedzialny jest
chociażby brak witaminy C, która jest niezbędna do powstania aminokwasu wchodzącego w skład włókna kolagenowego. Jednak w przeciwdziałaniu objawom starzenia się skóry, z którymi jednoznacznie łączy się niedobór kolagenu, największe znaczenie ma działanie ochronne przed negatywnym wpływem czynników środowiska oraz wczesne wszczęcie pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. Za niekorzystny wpływ środowiska na skórę odpowiadają głównie promieniowanie UVA i UVB oraz wolne rodniki.


Promieniowanie słoneczne, pochłonięte przez chromofory komórkowe, oraz związki
obecne w smogu, przyczyniają się do powstania wolnych rodników, które utleniają
lipidy i struktury białkowe w skórze, a także stymulują aktywność enzymów –
metaloproteinaz, które rozkładają kolagen. Rozpad i niedostateczna ilości kolagenu w skórze skutkuje osłabieniem spoistości, elastyczności skóry oraz jej nadmierną rozciągliwością.


Obecnie najskuteczniejsza remedium na niszczący wpływ środowiska są filtry
słoneczne oraz dodatek antyoksydantów do kosmetyków. Mechanizm działania
przeciwutleniającego antyoksydantów to skomplikowane reakcje chemiczne mające na
celu ochronę komórki i jej DNA oraz elementów macierzy komórkowej i strukturalnych. Do naturalnych silnych antyoksydantów zalicza się koenzym Q10, kwas alfa-liponowy oraz niektóre witaminy:
- witaminę A (retinol)
-witaminę E (tokoferol)
- witaminę C ( kwas askorbinowy)
-witaminę B3 (niacynamid)
Warto sięgnąć po naturalne składniki z domowej apteczki, związki pochodzenia
naturalnego, które hamują aktywność enzymu rozkładającego kolagen – kolagenazy - to m.in: zielona herbata, róża i ostropest.


III. Nasi prawdziwi sprzymierzeńcy – jak naprawdę działa kolagen zawarty w kosmetykach? Zapewnienia producentów vs rzeczywistość


Kolagen nie ma jednej standardowej postaci. W naszym organizmie wyróżnia się aż
siedem typów kolagenu odpowiedzialnych za m.in. budowę błony podstawnej naskórka,
błony podstawnej naczyń krwionośnych i ściany tętnic, chrząstki stawowe czy soczewkę
oka. Ten znajdujący się w warstwie skóry właściwej – typ I i III – ma budowę potrójnej
superhelisy, czyli trzech skręconych aminokwasowych łańcuchów o długości 300 nm i
średnicy 1,5 nm. „Włókna kolagenu poprawiają gęstość skóry – wchłaniając się z kremu, uelastyczniają ją i spłycają zmarszczki” – tak obiecują producenci. Mimo
pocięcia cząsteczki kolagenu na najmniejsze odcinki, jego średnica uniemożliwia mu
przejście przez skórę. Obalamy zatem mit: kolagen zawarty w kosmetykach nie przenika przez skórę i nie uzupełnia jego ubytków! Z powodzeniem natomiast możemy
z zewnątrz dostarczać nanopeptydy, które stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu
oraz dostarczać antyoksydanty chroniące nowopowstałe cząsteczki. Wprowadzane przy pomocy masażu, jeszcze efektywniej przenikną przez naskórek.


Korzyści, które odczujemy używając kosmetyków z kolagenem wynikają z jego
silnych właściwości higroskopijnych. Kolagen, podobnie jak kwas hialuronowy, należy do grupy hydrofilnych składników działających powierzchownie, które przyciągają i wiążą wodę. Stosowany w kremach czy serach nie wchłania się, lecz tworzy na powierzchni skóry warstwę okluzyjną- wodny film ochronny. Efekt nawilżenia, wygładzenia i sprężystości naskórka spowodowany jest lepszym uwodnieniem i uelastycznieniem warstwy rogowej.


Pamiętajmy, że produkcja kolagenu maleje już po 21 roku życia. Im wcześniej zaczniemy stymulować fibroblasty, odpowiedzialne za syntezę kolagenu, tym większe będą jego zasoby w skórze w dojrzałym wieku. Używanie kremów  przeciwzmarszczkowych we wczesnych latach zwiększa szanse na piękną skórę i młody wygląd, stąd warto poświęcić swój czas na ukierunkowaną pielęgnację bazującą na składnikach wysokiej jakości.


Wypróbuj: Serum intensywnie regenerujące, Arbonne RE9 Advanced 247 zł/30 ml; Pędzel do aplikacji masek kosmetycznych, Sense&Body, Girls’ Best Friend, 24.90 zł; Maska energetyzująca z kolagenem na noc Sleeping Collagen Mask, Clarena 79 zł/100 ml; Nawilżająco-ochronna mgiełka termalna SPF 30 działająca antysmogowo, Uriage
39,90zł/50 ml; Krem Uniwersalny Only You Spf 15, Barwa Pause 90zł/30 ml; Ekoampułka 3 Antyoksydacyjna, Pat&Rub by Kinga Rusin 189zł/30 ml; Secret D'excellence Serum, Galénic 415zł/30 ml; White Caviar Creme Extraordinare, La Prairie 2478zł/60 ml; Ossential Growth Factor Serum Plus (serum stymulujące z retinolem z kompleksem chroniącym DNA i komórki, Zo Skin Health 629zł/30ml; Creme Draiche® De Beaute Serum antysmogowe, Nuxe 121zł/ 30ml; Ystheal Intense Koncentrat Przeciwzmarszczkowy, Eau Thermale Avene 115ł/30 ml.


Wypróbuj: Olejek z mango z filtrem UV, Klorane 54zł/125 ml; Szampon nawilżająco –
odżywczy na bazie 10 esencji roślinnych i składników naturalnych stymulujące syntezę
kolagenu, BEAUA 10 Essences Tsubaki 65 zł/700 ml; Maska odmładzająca-zagęszczająca włosy z peptydami roślinnymi przywracającymi aktywność komórkową - poprawa syntezy kolagenu, Rene Furterer Tonucia Anti-age 125 zł/200 ml; Butelka filtrująca, Dafi 35zł/ 500 ml; Multiujędrniający krem do ciała z wit. C, Elancyl 110zł/200 ml.

Wypróbuj zabieg, który daje efekt odmłodzenia i liftingu, proponowany przez Instytut
Sharley, Rytuał Młodości – Autorski zabieg z wkorzystaniem Sharley Youth Elixir 250zł/90 min

Dlaczego tak zabiegamy o kolagen?Dlaczego tak zabiegamy o kolagen? materiały prasowe