Świętuj Międzynarodowy Dzień Światła dobrym oświetleniem LED na co dzień

Philips Lighting, światowy lider branży oświetleniowej, kontynuuje działania edukacyjne dotyczące wpływu oświetlenia na zdrowie i samopoczucie, a przy okazji Międzynarodowego Dnia Światła podkreśla jego oddziaływanie na cykl okołodobowy człowieka.

Światło odgrywa niezwykle ważną w rolę w życiu człowieka. Kontroluje nasz zegar biologiczny i reguluje dobowy rytm funkcjonowania całego organizmu. Bezpośrednio wpływa na nasz wzrost, rozwój, koncentrację oraz stan umysłu. Pośrednio oddziałuje na system odpornościowy, pamięć, samopoczucie, a nawet gojenie ran. W 2017 roku amerykańscy genetycy: Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young otrzymali Nagrodę Nobla z medycyny i fizjologii za wyjaśnienie mechanizmów, które rządzą rytmem dobowym, w tym znaczenia właściwej higieny snu. Według idei Human Centric Lighting
samopoczucie człowieka może być stymulowane przez światło, które pobudza organizm jak filiżanka dobrego, włoskiego espresso lub przeciwnie – relaksuje, sprzyjając wyciszeniu.


Wspomóż oświetleniem swój naturalny rytm biologiczny


Dzięki odpowiedniemu oświetleniu możemy stworzyć w domowym zaciszu warunki wspomagające nasz cykl dobowy. Dlatego warto zadbać o źródła światła, które zapewnią nam uzyskanie optymalnych parametrów wskaźnika oddawania barw (CRI), określanego w skali od 0 do 100. Im wyższa jest wartość wskaźnika, tym lepiej widzimy prawdziwe barwy oświetlanych przedmiotów. Powinniśmy wybrać źródła światła ze wskaźnikiem oddawania barwy 80-90.


„Temperatura barwowa wyrażana jest w Kelwinach (K). Opisuje barwę zarówno światła naturalnego i sztucznego. Im wyższa temperatura barwowa, tym biel jest chłodniejsza, a im mniejsza wartość, tym światło jest cieplejsze. Oprócz barwy światła i wskaźnika oddawania barw, bardzo ważne jest także zapewnienie sobie odpowiedniej ilości światła, a w tym natężenia światła, które wyrażone jest w luksach.W letni, bezchmurny dzień światło słoneczne dostarcza nam nawet 100 000 luksów. Natomiast w pochmurny, jesienny dzień, natura zapewnia nam zaledwie 2 000 luksów.” – mówi dr Paweł Morawski, z Philips Lighting.


Jak pokazują badania i przeprowadzone testy, aby dostarczyć do organizmu zastrzyk energii wystarczy raz na dobę na 30 minut włączyć oświetlenie zapewniające natężenie światła pomiędzy 2 500 – 10 000 luksów. Taki zabieg nie tylko pobudzi nas do działania, ale też pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.


Dostosuj światło do pomieszczeń, w których się znajdujesz


Ciepłe światło zbliżone do żółtego sprawia, że łatwiej jest nam się wyciszyć i zrelaksować. Będzie ono odpowiednie do sypialni oraz do oświetlenia miejsc, w których wypoczywamy, np. w salonie. Chłodne światło o barwie zbliżonej do niebieskiego z kolei pobudza do działania i sprzyja skupieniu. Warto zastosować je w gabinecie albo do oświetlenia biurka przeznaczonego do pracy. Pamiętajmy też, że w niektórych przestrzeniach najlepiej sprawdzi się światło maksymalnie zbliżone do dziennego. Należą do nich łazienka i garderoba, czyli miejsca, w których dobieramy ubiór i wykonujemy makijaż. W każdym domu znajdują się pomieszczenia, które wymagają zależnie od pory dnia lub naszej aktywności zarówno cieplejszego jak i chłodniejszego oświetlenia. Chłodne światło w sypialni pomoże nam się obudzić z rana, podczas gdy to samo pomieszczenie wieczorem powinno stać się miejscem relaksu. Podobne przykłady można zauważyć na podstawie innych pomieszczeń, takich jak salon. Warto znaleźć rozwiązania, które pozwolą nam na dostosowanie światła do naszych zmieniających się potrzeb.


Najwygodniejszym i jednocześnie najprostszym z nich jest zastosowanie oferowanych przez firmę Philips żarówek LED SceneSwitch, których światło można naprzemiennie zmieniać z ciepłego na zimne. Nie potrzeba żadnych dodatkowych instalacji, wystarczy jeden przycisk za pomocą, którego ustawisz odpowiednie oświetlenie. Jeśli zaś chcesz zupełnie odmienić atmosferę w swoim domu i korzystać z niekończących się możliwości, poznaj Philips Hue. Ten system inteligentnego oświetlenia potrafi naśladować naturalny cykl dobowy. Rano powita Cię światłem identycznym jak barwa słońca o świcie, a w ciągu dnia wybierze chłodniejszy odcień bieli, sprzyjający koncentracji. Z kolei wieczorem zapewni kojarzące się z zachodem słońca światło o ciepłej, relaksującej barwie. Dzięki aplikacji możesz sterować światłem w całym swoim domu za pomocą telefonu lub tabletu. Instalacja nie wymaga przy tym inwestycji w dodatkowe okablowanie – wystarczy kupić zestaw startowy, podłączyć mostek do routera, wkręcić żarówki – i gotowe.


Odkryj moc światła z Philips Lighting i poznaj katalog produktów, dzięki którym możesz regulować cykl dobowy swojego organizmu. Odmień estetykę domowej przestrzeni dostosowując ją do tego, czego w danej chwili potrzebujesz.