Arkadiusz Jakubik bohaterem retrospektywy aktorskiej

Od dwunastu lat Festiwal Dwa Brzegi prezentuje dorobek artystyczny najwybitniejszych postaci sztuki aktorskiej. Gościliśmy m.in.: Krystynę Jandę, Stanisławę Celińską, Janusza Gajosa, Marka Kondrata, Jerzego Stuhra, Bogusława Lindę. Celem tej retrospektywy jest pokazanie, że siła aktorki i aktora bierze się z siły ich osobowości, z pasji, z jaką traktują swój zawód, z różnorodnych zainteresowań, które pozwalają na głębokie budowanie kreowanych na ekranie postaci.

W tym roku bohaterem sekcji „I Bóg stworzył aktora” jest Arkadiusz Jakubik. Aktor, o którym można powiedzieć, że wymknął się spod kontroli Najwyższemu. Gra, reżyseruje w teatrze i filmie, pisze scenariusze i słuchowiska radiowe, śpiewa, komponuje, elektryzuje publiczność podczas koncertów i we wszystkich tych działaniach jest oryginalny i niebanalny. Na Dwóch Brzegach będziemy mogli prześledzić jak hartował się jego wizerunek artystyczny, oglądając 10-letniego Arka Jakubika w filmie „…COŻEŚ TY ZA PANI...”, poprzez role w: „WESELU”, „DOMU ZŁYM”, „CHCE SIĘ ŻYĆ”, „CZŁOWIEKU Z MAGICZNYM PUDEŁKIEM” i „CICHEJ NOCY”.

„Wesele” było spotkaniem na dużym ekranie z Wojciechem Smarzowskim (po wspólnych filmach telewizyjnych) i pokazało, że ten duet rozumie się doskonale. Potwierdziły to kolejne filmy, wśród nich: „Dom zły”, „Drogówka”, „Pod mocnym aniołem”, „Wołyń”. Sukcesy aktorskie nie wystarczyły jednak, by zaspokoić temperament artystyczny Arka Jakubika. W 2010 roku zadebiutował jako reżyser pięknego, smutnego filmu „PROSTA HISTORIA O MIŁOŚCI” ze znakomitymi kreacjami Aleksandry Popławskiej i Rafała Maćkowiaka. Kolejny film „Prosta historia o morderstwie” pokazał, że sztuka reżyserii nie stanowi dla niego problemu, a to oznaczało, że należy szukać innych wyzwań, ponieważ stabilizacja i komfort to stany nieakceptowalne przez Jakubika. Zaczął więc dalsze artystyczne penetracje.

Dziedziną sztuki, która jak powiedział jest jedyną przestrzenią aktywności twórczej, w której panuje prawdziwa artystyczna wolność jest muzyka. Na Dwóch Brzegach zapraszamy na spotkanie z dwiema zupełnie odmiennymi odsłonami muzycznych fascynacji Arka Jakubika. Nowy – i pierwszy solowy – album artysty „SZATAN NA KABATACH” zabrzmi w Klubie Festiwalowym 1 sierpnia, a szalony, nieobliczalny DR MISIO będzie muzycznym zamknięciem festiwalu 4 sierpnia na Zamku w Kazimierzu Dolnym. Zapraszamy.

W kolejnym newsletterze poinformujemy o muzycznym programie tegorocznego Festiwalu Dwa Brzegi.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 28 lipca – 5 sierpnia 2018. System sprzedaży internetowej będzie funkcjonował od 16 lipca. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU (www.facebook.com/FestiwalDwaBrzegi) i INSTAGRAMIE (www.instagram.com/dwabrzegi).