#MiesiącDobrociDlaZwierząt - 7 sposobów na pomaganie przy okazji

Październik uznaje się za Miesiąc Dobroci dla Zwierząt. To czas, kiedy więcej mówi się o tym, że zwierzęta to istoty żywe, które są zdolne do odczuwania cierpienia, mają swoje prawa i zasługują na szacunek, opiekę, ochronę oraz dobre traktowanie.

Tej dobroci najbardziej potrzebują zwierzęta bezdomne. A tych jest w Polsce coraz więcej. Potwierdzają to kolejne raporty Narodowej Izby Kontroli, sporządzane regularnie od 2010 roku. Rośnie zarówno liczba schronisk, jak i zwierząt w nich przebywających. (źródło: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-pomaga-rozwiazac-problem-bezdomnych-zwierzat.html)

Wiele osób chce pomagać, ale nie wie od czego zacząć i do kogo się zgłosić. Na szczęście są organizacje, które specjalizują się w pomaganiu i za ich pośrednictwem najłatwiej angażować się w działania na rzecz zwierząt. Obawiasz się, że nie masz wystarczająco dużo czasu bądź funduszy? Niesłusznie! Pomaganie nie musi być czasochłonne ani pracochłonne. Na przykładzie akcji Karmimy Psiaki, pokażemy, jakie są najefektywniejsze formy pomocy bezdomniakom zupełnie przy okazji.

1.Utwórz zbiórkę pieniędzy na Facebooku

To narzędzie, które umożliwia wspieranie bezdomnych zwierzaków bez wychodzenia z domu. Facebook wprowadził możliwość organizowania zbiórek pieniędzy na rzecz organizacji pożytku publicznego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Cała procedura trwa zaledwie chwilę i jest wyjątkowo prosta. O czym warto pamiętać? Staraj się utrzymywać kontakt ze swoimi odbiorcami za pomocą postów. Dzięki temu, będziesz stale przypominać o swojej inicjatywie i dotrzesz do większej liczby odbiorców.

2. Pomagaj przy okazji zakupów online

Robisz zakupy w Promodzie, Calzedonii lub Sephorze? "Pomagaj Przy Okazji" to autorskie narzędzie akcji Karmimy Psiaki stworzone z myślą o tych najbardziej zabieganych. Wejdź na stronę wybranego sklepu internetowego przez link podany na stronie Karmimy Psiaki, a część wydanej przez Ciebie kwoty trafi do bezdomnych Psiaków i Kociaków. Baza sklepów współpracujących z fundacją jest duża i stale się powiększa.

3. Kupuj karmę dla swojego pupila w sklepie charytatywnym

Robiąc zakupy dla swojego Psiaka lub Kociaka, możesz pomóc bezdomnym czworonogom. Karmimy Psiaki od dwóch lat prowadzi internetowy sklep zoologiczny. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, gdzie 100 proc. zysku sklepu jest przekazywane na pomoc bezdomnym Psiakom i Kociakom. Karmę możesz kupić wszędzie, ale kupując w sklepie takim jak ten, masz bezpośredni wpływ na los porzuconych zwierzaków.

4. Zorganizuj wyjście do schroniska

Możesz odwiedzić schronisko sam, ze znajomymi, rodziną lub zorganizować wyjście z kolegami z pracy. Co możesz zrobić na miejscu? Wyprowadzić Psiaki na spacer, pomóc w sprzątaniu terenu, wyczesać Psiaki, wesprzeć placówkę w pracach remontowych. Jeśli potrzebujesz pomocy w zaaranżowaniu takiego wyjścia - możesz zgłosić się do organizacji, które skoordynują za Ciebie cały proces.

5. Zbieraj datki do puszki

Taką zbiórkę możemy przeprowadzać na koncertach, weselach, imprezach, w szkołach, firmach, sklepach. Możliwości jest wiele. To od Ciebie zależy, jaką zbiórka przyjmie formę oraz jak długo będzie trwała. Możesz ustawić puszkę na kilka miesięcy i odesłać ją dopiero po zapełnieniu lub zbierać datki tylko przez jeden dzień. Aby zbiórka była w pełni legalna, musi spełniać konkretne wymogi formalne. Dlatego łatwiej przeprowadzić ją za pośrednictwem organizacji. Zwykle otrzymujemy wtedy odpowiednio oznakowaną i zaplombowaną puszkę oraz materiały promocyjne.

6. Zaangażuj się w działania wewnętrzne organizacji

Masz lekkie pióro? Zgłoś się do pisania i promowania ogłoszeń adopcyjnych, zaangażuj się w prowadzenie bloga albo Facebooka. Masz trochę wolnego czasu? Zostań wolontariuszem na wydarzeniach charytatywnych. Często podróżujesz, jeździsz samochodem? Pomóż w przewożeniu karmy. Lubisz robić zdjęcia albo tworzyć ciekawe video? Możesz pomagać przy tworzeniu ogłoszeń adopcyjnych lub przygotowywać wideorelacje z wydarzeń. Posiadasz bloga? Jesteś influencerem? Lubisz udzielać się w social mediach? Zainspiruj swoich odbiorców i pokaż, że warto pomagać. Wystarczy się zgłosić a organizacja pokieruje już dalej.

7. Zorganizuj zbiórkę karmy

W schroniskach, aby nakarmić wszystkie zwierzaki, codziennie potrzebnych jest kilkaset kilogramów karmy. Zbiórkę karmy można też przeprowadzić przy okazji jakiegoś wydarzenia lub zainicjować ją samodzielnie. Fundacje bardzo chętnie pomagają przy formalnościach i dostarczają materiałów promocyjnych. W kontekście zbiórek karmy dla schronisk warto pamiętać, że przebywa tam bardzo dużo chorych i starych psów, które potrzebują karmy specjalistycznej. I takiej wysokiej jakości karmy najbardziej tam brakuje.

Więcej sposobów na pomaganie oraz wszelkie szczegółowe instrukcje znajdziesz na stronie www.karmimypsiaki.pl/pomoc. Daj się zainspirować i zacznij pomagać bezdomnym Psiakom i Kociakom.