Kredyt gotówkowy - czy to się opłaca?

Chrzciny, urodziny, wesele, wakacje, remont lub po prostu chęć sprawienia sobie przyjemności - powodów do wzięcia kredytu gotówkowego może być mnóstwo. Czasem zmusza nas do tego sytuacja. Jest jednak coś, co te powody łączy. Często robimy to bez zastanowienia, kalkulując dopiero po fakcie - czy to właściwie nam się opłacało? Dlaczego? Bo o ból głowy przyprawiają odsetki lub nieproporcjonalne raty, przez co oddajemy znacznie więcej niż pożyczamy. Jak tego uniknąć? Przedstawiamy trzy proste zasady, na które warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej.

1. Zapoznaj się z zasadami kredytu gotówkowego

Zanim zdecydujesz się na wzięcie kredytu, zapoznaj się z podstawowymi informacjami na jego temat. Musisz np. wiedzieć, że kredyt gotówkowy dostępny w banku, nie jest tym samym co oferują firmy pożyczkowe. Usługi banków są ściśle regulowane przez ustawę o kredycie konsumenckim. To daje gwarancją bezpieczeństwa, chociażby ze względu na obowiązek szczegółowego informowania Klienta o wszystkich „za i przeciw” oraz prawach i obowiązkach. Natomiast jeśli wybierzesz opcję firmy pożyczkowej, musisz mieć świadomość, że te działają w oparciu o kodeks cywilny. W takiej sytuacji, żeby czuć się bezpieczne i niczego nie przeoczyć, powinno się dobrze orientować w przepisach prawa i finansów.

2. Zwolnij na chwilę i zastanów się

Jeśli sytuacja Cię do tego nie zmusza, nie działaj pochopnie. Daj sobie czas na zapoznanie się z ofertą dostępną na rynku. Dziś naprawdę możemy pożyczać pieniądze o wiele rozsądniej. Wystarczy poświęcić na to chwilę, wyszukać odpowiednią ofertę, skonsultować ją z doradcą i dopiero potem zacząć realizować marzenia. W pierwszym kroku wejdź na stronę Banku, wypełnij formularz kontaktowy i czekaj na telefon od konsultanta. Zapytaj o szczegóły, upewnij się, że ta propozycja jest właśnie dla Ciebie i dopiero wtedy umów się na wizytę w placówce. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego kredytu na jasnych warunkach np. w Getin Banku, gdzie wszystko trwa kilkanaście minut. Po pierwszej wizycie w placówce już możesz wyjść z gotówką.

3. A może opcja bez odsetek?

Jeśli nie potrzebujesz bardzo wysokiej kwoty, możesz wybrać tzw. darmowy kredyt gotówkowy. W praktyce oznacza to, że Klient oddaje dokładnie tyle samo, ile pożyczył. Przykładowo Getin Bank w ramach „Darmowego Kredytu Gotówkowego” oferuje od 500 do nawet 4 000 zł z równą i prostą ratą rozłożoną na 10 miesięcy. Dlaczego darmowy? Bo Getin Bank nie obciąża kredytobiorcy żadnymi kosztami, czyli udziela kredytu bez ubezpieczenia, prowizji i oprocentowania, a RRSO wynosi 0%. Propozycja Banku skierowana jest do osób, które na dzień złożenia wniosku nie posiadają relacji kredytowej z Bankiem, tj. kredytu czy karty kredytowej lub posiadają taką relację nie dłużej niż od 30 dni. O kredyt mogą starać się zarówno obecni jak i nowi Klienci, ze stałym źródłem dochodu, zameldowani w Polsce. Wystarczy dowód osobisty i jedna wizyta, żeby otrzymać wnioskowaną kwotę.

Dziś oferty banków i regulujące je prawo konsumenckie zdecydowanie wychodzą nam naprzeciw. Kredyt gotówkowy nie musi być taki straszny jak go malują. Wystarczy zastosować się do tych trzech prostych zasad, a wtedy wybrana przez nas opcja będzie bezpieczna i komfortowa.