„Odwrócone zdjęcie profilowe to mój gest solidarności z ludźmi, którym świat stanął na głowie, gdy dowiedzieli się, że mają raka. Statystycznie czeka to co 3. osobę.” - napisał Olivier Janiak przy swoim odwróconym do góry nogami zdjęciu na Facebooku i Instagramie.
Znane osoby włączyły się w akcję, która zwraca uwagę na wzrastająca liczbę chorych na raka i problem związany z dostępem do podstawowych informacji - jak i gdzie można się leczyć. Odpowiedzi na te pytania pomaga znaleźć nowy serwis internetowy Mednavi.pl.
Mednavi pokazuje jak i gdzie można leczyć różne rodzaje nowotworów w formie graficznych schematów. Prezentuje wszystkie możliwości leczenia danej choroby i od razu do każdej terapii dodaje placówki, które ją oferują. Mednavi zbiera dane z wielu źródeł, często trudno dostępnych dla pacjenta (lekarze, oddziały NFZ, setki szpitali).
- To jak notatka, którą próbuje zrobić chory lub jego bliscy przekopując się przez wywiady z lekarzami, fora pacjentów, teksty na portalach zdrowotnych, wyszukiwarki NFZ i strony internetowe dziesiątek szpitali - mówi Innocenta Dźwierzyńska, od której wszystko się zaczęło.
Innocenta wymyśliła Mednavi po swojej operacji. Musiała być pilnie operowana z powodu guza mózgu. Od kolejnych lekarzy słyszała, że konsekwencją operacji będzie uszkodzenie nerwu twarzowego. Szukała informacji o innych metodach operacyjnych, lekarzach i szpitalach, w których możliwy jest inny zabieg. Gdy to się udało - w Polsce, w ramach NFZ - pomyślała, że właśnie tego brakuje w internecie: zbiorczej informacji o wszystkich metodach leczenia konkretnego nowotworu i przypisanych do tych metod placówek.
Większość treści w serwisie Mednavi jest dostępna bezpłatnie. Można sprawdzić schematy leczenia poszczególnych nowotworów, przeglądać i filtrować profile prawie 600 szpitali i innych placówek oraz czytać odpowiedzi ekspertów. „Mednavi nie zamieszcza żadnych reklam. Nie promujemy firm farmaceutycznych ani placówek oferujących leczenie. Dostarczamy obiektywnych informacji, których zbieranie jest czasochłonne i kosztowne. Zadajemy pytania wybitnym lekarzom i setkom placówek, by dostarczać odpowiedź na kluczowe pytania: jak i gdzie można się leczyć. To nasza misja. By wypełniać ją jak najlepiej, wybraliśmy model działania oparty na opłatach od użytkowników. Pytamy, sprawdzamy, aktualizujemy. W imieniu chorych i z ich wsparciem” - piszą twórcy serwisu na stronie Mednavi.pl.
W wersji Mednavi Premium graficzny schemat pokazujący ścieżkę leczenia danej choroby zmienia się w interaktywne źródło informacji - z tego poziomu można czytać opisy każdej terapii i przeglądać szpitale, które prowadzą takie leczenie. Mednavi Premium kosztuje 99,90 zł kwartalnie lub 199,90 zł rocznie.