ZOSTAŃ W DOMU, ZADBAJ O CZYSTOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO

Wiele z nas przebywa obecnie w domu - pracując zdalnie, odpoczywając, nadrabiając zaległości w serialach i książkach czy robiąc porządki. Dla każdego, robienie prania to po prostu jeden z wielu domowych obowiązków. Jednak przy staraniu się o utrzymanie prawidłowej higieny, musimy pamiętać o bezpieczeństwie dzieci i zwierząt, które przebywają z nami w domu. Każdy potrzebuje czasem pomocnej dłoni, zwłaszcza w tak nietypowych sytuacjach, jak obecna. Dlatego warto przypomnieć sobie, w jaki sposób zapewnić nieskazitelną czystość, higienę i bezpieczeństwo.

Detergenty do prania usuwają zabrudzenia, plamy, tłuszcz i brud z odzieży. Są gwarancją higieny i czystości. Wysokiej jakości środki piorące zostały opracowane tak, by dokładnie usuwać zabrudzenia i zanieczyszczenia z głębszych warstw ubrań i w normalnych warunkach wystarczy postępować zgodnie z etykietą na ubraniu i instrukcjami dozowania określonymi na opakowaniu detergentu, aby uzyskać pożądany efekt prania.

Jednak w obecnej sytuacji, większość z nas zadaje sobie pytanie: Czy należy prać ubrania natychmiast po przyjściu do domu ze sklepu lub ze spaceru z dziećmi? Jak prać ubrania, aby pozbyć się zarazków? Czy mogę podjąć dodatkowe kroki, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się chorób?

CZY MOJE PRANIE JEST BEZPIECZNE?

Chcemy podzielić się z Tobą wskazówkami naszych ekspertów, którzy podpowiedzą Ci, jak obchodzić się z rzeczami, które mogą być siedliskiem zarazków. Podkreślają oni, że szczególną uwagę należy poświęcić ściereczkom kuchennym, szmatkom do sprzątania, ręcznikom, zabrudzonej bieliźnie, pościeli oraz ubraniom chorych członków rodziny:

· Wszystkie z wymienionych rzeczy przechowuj w osobnym koszu na pranie i zawsze pierz je oddzielnie od pozostałych ubrań.

· Stosuj dłuższe cykle prania w wyższych temperaturach (> 60°C).

· Wyjmij rzeczy z pralki zaraz po zakończeniu cyklu prania. Susz na świeżym powietrzu lub w suszarce bębnowej.

· Używaj proszku do prania z wybielaczem na bazie aktywnego tlenu lub środka piorącego o działaniu antybakteryjnym lub przeciwwirusowym1.

· Dokładnie myj ręce na każdym etapie prania. Największym ryzykiem przenoszenia zarazków jest dotykanie brudnej i/lub mokrej odzieży.

Pamiętaj, że detergenty do codziennego użytku nie są opracowywane ani testowane pod kątem działania antybakteryjnego lub dezynfekującego, nawet jeśli zawierają wybielacz na bazie aktywnego tlenu. Aby zagwarantować działanie antybakteryjne lub dezynfekujące, dodaj do prania specjalne środki antybakteryjne i/lub dezynfekujące. Są one opracowane i przetestowane pod kątem eliminowania bakterii i/lub wirusów i można je rozpoznać po informacjach zamieszczonych na opakowaniu.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I ZWIERZĄT

Zajmując się domowymi obowiązkami, sprzątając i robiąc pranie, nie zapominaj o zawsze dociekliwych najmłodszych i zwierzętach, które towarzyszą nam w tym czasie w domach. Używając środków czystości, w tym detergentów do prania, pamiętaj, aby zawsze dokładnie zamknąć ich opakowanie i odkładać je na wysoką półkę, a najlepiej do zamykanej szafki – poza zasięgiem dzieci.

Jeśli używasz kapsułek Ariel Allin1 PODS, upewnij się, że zamykając pudełko przed odłożeniem, usłyszysz charakterystyczne kliknięcie. Dopiero wtedy chowaj je wysoko poza zasięgiem dzieci. Pozostawienie ich na pralce jest niewskazane, gdyż nawet tam mogą je dosięgnąć małe, ciekawskie rączki.

NIE ZAPOMINAJ O PRALCE

Dbałość o czystość i higienę obejmuje również dokładne czyszczenie pralki raz w miesiącu. W tym celu należy zastosować standardowy środek piorący z wybielaczem na bazie aktywnego tlenu i ustawić długi cykl prania w temperaturze 60°C lub nawet 90°C. Pralkę należy uruchomić bez wsadu. Więcej informacji na temat czyszczenia pralki znajdziesz w instrukcji obsługi urządzenia.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących właściwych praktyk w zakresie prania lub jeśli podejrzewasz, że osoba chora na COVID-19 miała kontakt z Twoim rzeczami, skonsultuj się z lekarzem lub lokalnymi władzami lub odwiedź stronę WHO oraz https://www.gov.pl/web/koronawirus.

Pracownicy służby zdrowia powinni postępować zgodnie z instrukcjami od swojego pracodawcy. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny stosować się do zaleceń lekarzy specjalistów.