Testy na koronawirusa: czas uporządkować wiedzę

Gdzie mogę zrobić test? Jak on wygląda w praktyce? Na ile wynik jest wiarygodny? I czy w ogóle powinienem się zbadać? To pytania, które coraz częściej zadają Polacy. Niestety, rzetelne informacje giną w chaosie informacyjnym. Najwyższa pora uporządkować fakty.

Obawy o zdrowie swoje i bliskich są naturalne w sytuacji, w której wszyscy się znaleźliśmy. W zdecydowanej większości przestrzegamy dokuczliwych obostrzeń wprowadzonych przez służby sanitarne - wszystko, by chronić się przed zarażeniem i ograniczyć rozprzestrzenianie pandemii.

Podstawową bronią w walce z COVID-19 są testy na obecność wirusa w organizmie. Podkreśla to Światowa Organizacja Zdrowia. Niestety, lekarze zlecają je w ograniczonym zakresie, w ściśle określonych sytuacjach. A przecież już rozpoczęło się stopniowe odmrażanie gospodarki, a przed nami kolejne etapy powrotu do normalności.

- Galerie handlowe, restauracje czy punkty handlowe wznowiają swoją działalność. Zakrywanie ust i nosa czy używanie rękawiczek jednorazowych jest bardzo ważne. Podobnie jak zachowanie dystansu do innych. Ale testów nic nie zastąpi. Gdy gospodarka ruszy, będzie to kluczowy element walki z pandemią - mówi lek. med. Michał Milczarek, dyrektor operacyjny ALAB laboratoria.

- Test na obecność może wykonać każdy, kto podejrzewa, że mógł mieć kontakt z osobą zakażoną lub po prostu chce wiedzieć, czy jest zdrowy. Nie jest do tego potrzebne skierowanie od lekarza. Nie ma też znaczenia, czy u pacjenta występują czy nie występują objawy. Wystarczy zgłosić się do jednego z punktów pobrań na terenie kraju. - dodaje doktor Michał Milczarek.

Jakie są zatem fakty na temat testów na koronawirusa zebrane przez ekspertów ALAB laboratoria? Oto najważniejsze z nich:

. Testy są szczególnie zalecane dla osób, które ze względu na charakter wykonywanej pracy mają kontakt ze zwiększoną liczbą osób np. w służbie zdrowia, handlu detalicznym, obsłudze w placówkach bankowych itp.

. Istnieją dwa rodzaje testów: genetyczne (pobiera się wymaz z gardła) oraz serologiczne (pobiera się próbkę krwi).

. U osób bezobjawowych wykonywanie testu genetycznego za pomocą wymazu z gardła obarczone jest dużym ryzykiem błędu.

. Ilościowe oznaczanie w krwi przeciwciał w kierunku wirusa powodującego chorobę COVID-19 charakteryzuje się wysoką zdolnością do jego wykrycia (czułość) lub braku (swoistość).

. Jedną z najlepiej sprawdzonych w diagnostyce metod są testy ELISA (ang. enzyme-linked immunosorbent assay). To metoda powszechnie stosowana w badaniach biomedycznych, zarówno naukowych, jak i diagnostycznych. Test ELISA jest szybki, czuły i nie naraża pacjenta na kontakt ze szkodliwymi czynnikami.

. Test ELISA daje odpowiedź na pytanie, czy we krwi znajdują się dwa antygeny: IgG oraz IgM.

. Jak odczytywać wyniki testu na obecność przeciwciał COVID:

- Wynik negatywny (brak przeciwciał we krwi pacjenta):

1. brak kontaktu z koronawirusem SARS-CoV-2.

2. badanie wykonano w trakcie trwania "okna serologicznego", w przypadku podejrzenia zakażenia badanie należy powtórzyć po około 2-4 tygodniach, wynik ujemny pierwszego badania oraz dodatni drugiego potwierdza zakażenie.

- Wynik wątpliwy:

badanie należy powtórzyć (po 1-2 tygodniach).

- Wynik dodatni (obecne przeciwciała w krwi pacjenta):

1. przebyta lub aktywna infekcja SARS-CoV-2.

2. w określonych sytuacjach medycznych istnieje ryzyko otrzymania wyniku fałszywie dodatniego (u 3-4% osób szczepionych na grypę, 2,5% pacjentów z chorobą autoimmunologiczną, przebytą lub trwającą infekcją innymi niż SARS-CoV-2 koronawirusami, takimi jak: HKU1, NL63, OC43 lub 229E).

3. zaleca się potwierdzenie pozytywnego wyniku serologicznego przeciwciał IgM.

Badania na obecność wirusa COVID-19 wykonywane są w ALAB laboratoria codziennie, od poniedziałku do soboty. Do badania nie trzeba być na czczo. Czas pobrania nie wpływa na poziom przeciwciał, dlatego pobrania mogą odbywać się także popołudniem.

- Jesteśmy pierwszą siecią laboratoriów w Polsce, które wykonuje automatyczne testy ilościowe ELISA - dodaje doktor Michał Milczarek.

Dziś wielu pracodawców zastanawia się, jak zapewnić bezpieczny powrót do pracy swoim pracownikom. Decyzję o przeprowadzeniu wśród pracowników badań w kierunku przeciwciał można podjąć jako samodzielną akcję albo w porozumieniu np. z lekarzem medycyny pracy.

Szczegóły preferencyjnej oferty badań "Bezpieczny powrót do pracy twoich pracowników" można uzyskać pod adresem covid19@alab.com.pl lub korona.obsluga@laab.com.pl.

Adresy punktów pobrań w całym kraju są dostępne na stronie alablaboratoria.pl.

Więcej informacji można znaleźć na kanale YouTube sieci ALAB laboratoria. W cyklu bezpłatnych webinariów "Rzetelnie o koronawirusie" eksperci w przystępny sposób omawiają zagadnienia związane z COVID-19. Zachęcamy do poszerzenia swojej wiedzy!

***

ALAB to jedna z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów diagnostycznych, w skład której wchodzi 85 laboratoriów, w których wykonywanych jest ponad 35 mln badań rocznie. W całym kraju prawie 2500 podmiotów leczniczych współpracuje z ALAB laboratoria. Świadczy usługi dla: publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, szpitali, prywatnych praktyk lekarskich, klientów indywidualnych oraz jednostek prowadzących badania kliniczne.

ALAB jest jednym z laboratoriów wpisanych na listę Ministerstwa Zdrowia i wykonuje testy genetyczne na obecność koronawirusa m.in. na podstawie umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego na badania dla personelu medycznego szpitali i innych poradni zdrowotnych. Oferuje również ogólnie dostępne testy na obecność przeciwciał ANTY-SARS- CoV-2.

Od początku pandemii ALAB wspiera personel medyczny. Przy współpracy z Fundacją TVN "Nie jesteś sam" oraz firmą Amazon w kwietniu uruchomił również pierwszy w Polsce Mobilny Punkt Pobrań ALAB laboratoria. W ten sposób wykonanych zostanie w całej Polsce 3400 testów u pracowników szpitali z pierwszej linii frontu w walce z epidemią - lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i diagnostów.

Więcej informacji: www.alablaboratoria.pl