Łapię dzień - Europejskie Stowarzyszenie Promocji Aktywności Ruchowej 50+ organizuje czas w domu seniorom, by byli zdrowsi psychicznie i fizycznie

Koronawirus, Covid-19 słowa, które pojawiły się całkiem niedawno i od razu stały się dla jednych synonimem izolacji, dla innych tęsknoty, dla jeszcze innych synonimem oczekiwania powrotu do czasów sprzed pandemii. Jest to czas, gdy nie możemy się spotkać z najbliższymi, czas, gdy ilość nagromadzonego czasu może się wydawać niekończącym się nadmiarem. Jest to wreszcie czas, który mógłby nam umknąć, jeśli nieopatrznie poświęcilibyśmy go na nieskończone rozpamiętywanie czasów minionych lub czekać z utęsknieniem na przyszłość zapominając zupełnie o teraźniejszości. Właśnie w tych czasach ESPAR 50+ (www.espar-50.org), organizacja pozarządowa pracująca z i dla osób starszych, wychodzi do swoich odbiorców z propozycją stworzenia nowej teraźniejszości: przyjaznej rzeczywistości, w której osoby starsze, mogą planować swój czas, wypełnić go różnymi propozycjami ciekawych form spędzania czasu, poczuć się częścią większej społeczności i wspólnie z wykwalifikowanymi instruktorami i innymi osobami zaangażowanymi, brać udział w różnych zajęciach on-line oraz off-line.

ESPAR50+ jest organizacją pożytku publicznego - zrzeszającą wykwalifikowanych instruktorów, która ma na celu promować aktywność wśród osób dorosłych i starszych. Do tej pory głównym zadaniem organizacji były działania mające na celu zachęcanie osób 50+ do wyjścia z domu i angażowanie się w różne formy rekreacji na świeżym powietrzu, poza domem. W obecnej sytuacji, gdy najlepsze co można było zrobić, to zostać w domu, ESPAR50+, wyszedł do swoich odbiorców z akcją, pt.: Łapię dzień, w której zachęcał do planowania swojego dnia oraz tygodnia, by czas kwarantanny, czas spędzony w domu niósł ze sobą jakość. Wiceprezes i pomysłodawczyni akcji dr Marta Gaworska tak opisuje założenia projektu: „Czas izolacji jest dla naszych seniorów czasem szczególnie trudnym. Nadmiar czasu, brak bezpośredniego kontaktu z bliskimi, czy choćby z kolegami, sąsiadami mogą prowadzić do stanów depresyjnych. Stało się dla nas priorytetem, by nasi seniorzy mimo ograniczeń mieli poczucie ‘mój dzień w moich rękach’. Kiedy każdy dzień wydaje się być podobny do poprzedniego, ważny jest jego rytm, ważne jest planowanie i realizowanie zamierzonych celów, bo potem przychodzi radość i satysfakcja. Dlatego postawiliśmy w naszej akcji na plan dnia.”

W ramach akcji Łapię dzień każdy senior mógł i może planować swój dzień, tydzień, w domu. W porozumieniu z psycholog Eweliną Plucińską opracowane zostały ramy akcji. Seniorzy otrzymali narzędzie w postaci ‘planera dnia’ z rekomendacją, jak można spędzić czas w domu, oraz szablonu do uzupełniania. By planer miał przełożenie praktyczne seniorzy mogli i mogą skorzystać z bogatej oferty zajęć w ciągu dnia, tygodnia. W ofercie zajęć pojawiły się: codzienne zajęcia gimnastyki porannej w formie rozruchu o godz. 8.30, raz w tygodniu nauka j. angielskiego, a także nauka tańca: salsy oraz tańców z różnych stron świata. Urozmaiceniem oferty był medytacyjno/wirtualny spacer po plaży, seria łamigłówek szaradziarskich przygotowanych specjalnie na potrzeby akcji przez wydawnictwo krzyżówkowe „Rozrywka”, zajęcia samoobrony. Sama akcja na etapie realizacji dostała akredytację Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego jako dobra praktyka mająca na celu przeciwdziałanie skutkom pandemii”.

W akcji wzięło udział wielu seniorów z różnych zakątków kraju. Seniorzy mogli spróbować różnych form zajęć, nauczyć się techniki wykonywania ćwiczeń, wykorzystując to co jest „pod ręką” w domu, a wszystko to pod okiem fizjoterapeutów, instruktorów członków stowarzyszenia z różnych stron Polski, osób wykwalifikowanych do prowadzenia zajęć z osobami starszymi, które w kreatywny sposób zachęcały do aktywności: ćwiczenia z rajstopami, z mąką, cytrynami (w sumie nic, czego nie znaleźlibyśmy w domu) joga na powitanie słońca.

Na kanale YouTube ESPARu50+: Redakcja ESPAR 50+, można znaleźć serię różnych filmików.

Filmiki z gimnastyką poranną udostępniane są codziennie o godzinie 8.30. W filmikach z fizjoterapeutką Aleksandrą Szews-Tadych z Kiszkowa można znaleźć ćwiczenia na różne partie kręgosłupa, jakże ważne, zwłaszcza w sytuacji, gdy długo pozostajemy bez ruchu. W innych natomiast, z instruktorką Katarzyną Raczkowską z Piaseczna, można znaleźć ćwiczenia rozciągające z książką, a z instruktorką Izabelą Lajfert z Józefowa spróbować jogi kręgosłupa. W ćwiczeniach ważny jest też oddech i tego uczy instruktorka Magdalena Wójciak z Wrocławia. Ciekawym pomysłem jest to, że instruktorki wykorzystują do ćwiczeń wzmacniających górne i dolne partie ciała przedmioty codziennego użytku, np.: instruktorka Daria Loc z Wrocławia zamiast taśm Thera-Band© wykorzystuje rajstopy, instruktorka Ilona Żuczkowska z Warszawy pokazuje ćwiczenia z mąką, kaszą czy ryżem a instruktorka Katarzyna Guba z Tarczyna z garnkiem. Nie zabrakło też serii z poduszką Jaśkiem do której zachęca instruktorka Dagmara Szczerek z Warszawy. Okazuje się że nawet przed telewizorem czy na krześle można być aktywnym. Fizjoterapeutka dr Katarzyna Bulińska z Wrocławia i instruktorka Anna Łyczko z Rzeszowa pokazują jak aktywnie wykorzystać czas dla siebie przed telewizorem.

Filmiki popołudniowe objęły rozrywkę umysłową: zajęcia z języka angielskiego z lektorem językowym dr Aleksandrą Macintosh i jej córką Tosią Macintosh na poziomie podstawowym, gdzie program objął naukę konwersowania po angielsku z osobami nowopoznanymi (przydatne na wakacje zagraniczne, na które uczniowie być może wybiorą się po zniesieniu obostrzeń), zajęcia nauki tańców z różnych stron świata przygotowane przez instruktorkę tańca w kręgu Justynę Wicińską z Opola do tańczenia w warunkach domowych, dwa filmiki, dzięki którym można było się pouczyć chwytów samoobrony z instruktorem samoobrony Mateuszem Jeżak. Znaleźć tam można również link do filmiku, gdzie przy obłędnym odgłosie bijących o brzeg fal organizatorka akcji zabiera uczestników na wirtualny spacer po sopockiej plaży.

Już teraz skorzystało z niej kilkanaście tysięcy osób, a patrząc na liczby wyświetleń i polubienia, dochodzą kolejne. Co prawda filmiki i materiały dostępne są głównie w formie online (na kanale Facebook: Europejskie Stowarzyszenie Promocji Aktywności Ruchowej 50+ oraz na kanale YouTube: Redakcja ESPAR 50+) jednak ESPAR50+ zadbał również o tych seniorów, którzy nie korzystają z osiągnięć techniki online. Organizatorom akcji udało się dotrzeć do 200 warszawskich seniorów za sprawą instytucji-partnerów a mianowicie: Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie (CAM) oraz Caritas Diecezji

Warszawsko-Praskiej. Seniorzy ci otrzymali materiały akcji Łapię dzień w formie drukowanej.

„Warto wspomnieć, że akcja Łapię dzień jest akcją społeczną a udział w niej był dobrowolny. Jest to reakcja naszych członków (instruktorów) na obecną sytuację. Na nasze zaproszenie do wzięcia udziału w akcji zareagowało 15 instruktorów i od razu zaczęły nadchodzić filmiki. W imieniu stowarzyszenia a także uczestników skorzystam z tej okazji, by podziękować naszym wspaniałym instruktorom. Z takim zespołem można działać” – dodała dr Gaworska.

Łapię dzień to wspaniała inicjatywa i jeśli jeszcze nie mieliście okazji zajrzeć na kanały ESPAR-u 50+ a może macie bliskich, którzy według was mogliby z niej skorzystać, możecie to jeszcze uczynić. ....a jeśli już jesteście uczestnikami akcji, możecie wyświetlać i korzystać z filmików by dbać o swoją sprawność fizyczną i psychiczną. www.espar-50.org