Gimnastyka, salsa, angielski - te wirtualne zajęcia pomogą wypełnić seniorom dzień w czasie izolacji

45 filmików z gimastyką poranną, lekcjami salsy i języka angielskiego pod okiem wykwalifikowanej kadry zrzeszonej w Europejskim Stowarzyszeniu Promocji Aktywności Ruchowej 50+ to specjalna propozycja dla seniorów w czasie społecznej izolacji.

Koronawirus diametralnie zmienił naszą rzeczywistość. Ograniczenia odczuwają zwłaszcza osoby starsze. Nie mogą spotkać się z najbliższymi czy przyjaciółmi. Samotne przebywanie w domu, bez rozmów, aktywności fizycznej czy rozrywki może przytłaczać osoby starsze. Szkoda też, by ten czas umknął na rozpamiętywaniu minionych lat czy innych troskach. Nie wspominając o braku ruchu czy twórczych zajęć, co niekorzystnie wpływa na stan zdrowia i samopoczucie seniorów: - Czas izolacji jest dla naszych seniorów czasem szczególnie trudnym - mówi dr Marta Gaworska, wiceprezes ESPAR50+ - Nadmiar czasu, brak bezpośredniego kontaktu z bliskimi, czy choćby z kolegami, sąsiadami mogą prowadzić do stanów depresyjnych. Stało się dla nas priorytetem, by seniorzy mimo ograniczeń mieli poczucie - mój dzień w moich rękach. A kiedy każdy dzień wydaje się być podobny do poprzedniego, ważny jest jego rytm, ważne jest planowanie i realizowanie zamierzonych celów, bo potem przychodzi radość i satysfakcja. Właśnie dlatego ESPAR 50+ (www.espar-50.org), wychodzi z propozycją do osób starszych, dzięki której mogą ciekawie spędzić czas nawet teraz w czasie pandemii. W ramach akcji Łapię dzień każdy senior może wybierać spośród serii zajęć wideo, które przygotowano pod okiem i z udziałem fachowców - fizjoterapeutów, lektorów czy instruktorów. Dodatkowo seniorzy otrzymali narzędzie w postaci ‘planera dnia’ z rekomendacjami, jak można spędzić czas w domu, oraz szablonu do planowania wybranych aktywności.

W propozycji do wyboru są: codzienne zajęcia gimnastyki porannej, nauka języka angielskiego raz w tygodniu, a także nauka tańca: salsy oraz tańców z różnych stron świata. Dodatkowo przygotowano wirtualny spacer z medytacją po plaży, zajęcia samoobrony, a we współpracy z wydawnictwem “Rozrywka” - serię łamigłówek szaradziarskich.

Filmiki z gimnastyką poranną udostępniane są codziennie o godzinie 8.30. Fizjoterapeutki demonstrują ćwiczenia na różne partie kręgosłupa czy pozycje jogi - ważne, zwłaszcza w sytuacji, gdy długo pozostajemy bez ruchu oraz uczą prawidłowego oddechu. Nie trzeba do tych ćwiczeń specjalnych warunków, można wykorzystać przedmioty codziennego użytku na przykład książkę czy poduszkę, a niektóre można nawet wykonywać przed telewizorem.

Na popołudnie inicjatorzy akcji proponują zajęcia korzystne dla umysłu jak lekcje z języka angielskiego z lektorem na poziomie podstawowym z przykładami przydatnych konwersacji, naukę tańców z różnych stron świata, filmiki, dzięki którym można się nauczyć chwytów samoobrony. Jest też specjalne wideo relaksacyjne, podczas którego można posłuchać morskich fal i spacerować po sopockiej plaży.

Wszystkie filmiki i materiały dostępne są głównie w formie online (na kanale Facebook: Europejskie Stowarzyszenie Promocji Aktywności Ruchowej 50+ oraz na kanale YouTube: Redakcja ESPAR 50+). Facebook Redakcja ESPAR 50+ www.espar-50.org

Stowarzyszenie zadbało jednak również o tych seniorów, którzy nie korzystają z osiągnięć techniki online. Organizatorom akcji udało się dotrzeć do 200 warszawskich seniorów za sprawą instytucji-partnerów a mianowicie: Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie (CAM) oraz Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. Seniorzy ci otrzymali materiały akcji Łapię dzień w formie drukowanej. Więcej informacji o akcji - www.espar-50.org

Warto wspomnieć, że akcja ESPAR 50+ na etapie realizacji dostała akredytację Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego jako dobra praktyka mająca na celu

przeciwdziałanie skutkom pandemii. Konsultowała ją także psycholog Ewelina Plucińska.

- Nasza akcja ma społeczny charakter, każdy z naszych członków bierze w niej udział dobrowolnie - wyjaśnia dr Gaworska. - Jest to reakcja naszych członków (instruktorów) na obecną sytuację. Zgłosiło się 15 instruktorów. Już teraz, patrząc na liczby wyświetleń i polubienia, korzystało z niej kilkanaście tysięcy osób starszych i dołączają kolejne. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji - zapraszamy – zachęca.

ESPAR50+ jest organizacją pożytku publicznego zrzeszającą wykwalifikowanych instruktorów, która ma na celu promować aktywność wśród osób dorosłych i starszych. Do tej pory głównym zadaniem organizacji były działania mające na celu zachęcanie osób 50+ do wyjścia z domu i angażowanie się w różne formy rekreacji na świeżym powietrzu i po pandemii wróci do tych działań.