4 filary czystego domu - na co dzień i od święta

Dbasz o swój dom i regularnie sprzątasz, ale czy wiesz, że nie zawsze posprzątany oznacza czysty? Nawet codziennie odkurzane mieszkanie może być pełne chorobotwórczych bakterii i wirusów. Na szczęście łatwo można się ich pozbyć, wiedząc jak i gdzie działać. Dzięki marce Lysol, światowemu ekspertowi w dziedzinie dezynfekcji, zrobisz to w kilku prostych krokach.

Nieproszeni goście – bakterie i wirusy w twoim domu

Nawet najbardziej wysprzątane mieszkanie nie jest całkiem wolne od zanieczyszczeń. Niewidoczne gołym okiem zarazki – bakterie, wirusy i drobnoustroje – również te chorobotwórcze (w sezonie jesiennym odpowiedzialnie głównie za przeziębienie i grypę), przedostają się do naszych domów każdego dnia. Co więcej, z ogromną łatwością mogą zostać rozniesione po całej mieszkalnej przestrzeni. Są jednak miejsca, w których gromadzi się ich szczególnie dużo i dlatego wymagają największej dbałości i higieny. Z jednej strony to wyzwanie, ale z drugiej pewność, że uderzając w źródła zanieczyszczeń skutecznie zwalczamy bakterie i wirusy zapobiegając ich dalszemu rozprzestrzenianiu się.

Poznaj 4 filary czystego domu

· Kuchnia – serce każdego domu oraz miejsce przygotowywania i spożywania posiłków. Okazuje się jednak, że to właśnie tutaj gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń. Pozostawione resztki pokarmowe, mycie i przygotowywanie posiłków na bazie surowych produktów czy artykuły spożywcze w plastikowych lub kartonowych opakowaniach – wszystko to tworzy podstawy do rozwoju bakterii i wirusów. W kuchni ich namnażaniu szczególnie sprzyja ciepłe i wilgotne środowisko. Właśnie dlatego, tak ważne jest dbanie o czystość wszystkich powierzchni i sprzętów kuchennych, a także o ich regularną dezynfekcję. W skutecznym zwalczeniu drobnoustrojów przyda się aerozol do dezynfekcji Lysol, który zabija 99,9% bakterii, wirusów i grzybów*. Wystarczy spryskać nim powierzchnię i odczekać 15 minut do jej całkowitego wyschnięcia. Nie trzeba wycierać. Po dezynfekcji powierzchnie mające kontakt z żywnością należy spłukać wodą przeznaczoną do spożycia.

· Łazienka i toaleta – kolejne pomieszczenie w domu z największą kumulacją bakterii. Podczas korzystania z łazienki i przeprowadzania różnych zabiegów higienicznych, pozostawiamy po sobie duże ilości śladów biologicznych – naskórka, włosów czy

wydzielin. Znajdują się one zarówno na umywalce, w okolicy odpływów i toalety, a także na akcesoriach, takich jak szczoteczka do zębów czy mydelniczka. Dzięki wyjątkowej wilgotności, jaka zwykle panuje w łazience, bakterie i wirusy mają tu doskonałe warunki do rozwoju.

· Łóżko i pościel – chcąc uchronić się przez zakażeniem, warto dbać również o czystość sypialni. Łóżko oraz pościel, to nie tylko skupisko roztoczy, ale też bakterii i wirusów, które w tak ciepłym środowisku zyskują optymalne warunki rozwoju. Nie wystarczy jednak samo wietrzenie poduszek czy kołdry, które daje złudne wrażenie ich odświeżenia. W eliminacji zarazków, zarówno z pościeli, jak i piżamy, pomoże jej regularna zmiana (najlepiej raz na tydzień) oraz wypranie w odpowiednio wysokiej temperaturze. Świetnym rozwiązaniem w walce z drobnoustrojami jest płyn do dezynfekcji marki Lysol, który zwalcza aż 99,9%* wirusów i bakterii również podczas prania w niskich temperaturach.

· Najczęściej dotykane przedmioty – poprzez użytkowanie ręczników czy ścierek kuchennych oraz dotykanie włączników światła, klamek, pilotów do telewizora czy ekranów smartfona pozostawiamy na nich bakterie i wirusy, które z łatwością mogą się rozprzestrzenić. W przypadku tych produktów i narzędzi także bardzo istotna jest higiena i dezynfekcja, szczególnie, że są one dotykane przez dzieci. Aby zachować maksymalną czystość należy regularnie, przynajmniej raz dziennie, dezynfekować powierzchnie ww. przedmiotów odpowiednim preparatem oraz co kilka dni wymieniać ścierki i ręczniki.

*Aerozol do dezynfekcji powierzchni: Na podstawie przeprowadzonych badań, gdy produkt stosowany zgodnie z instrukcją użycia, na twardych nieporowatych powierzchniach.

Produkt niszczy następujące wirusy grypy i przeziębienia: Rynowirusa typu 39, Wirusa grypy typu A i typu B. Zabija Koronawirusa SARS-CoV-2. Płyn do dezynfekcji prania: Antybakteryjny i wirusobójczy (w procesie namaczania) wobec: Koronawirusa SARS-CoV-2, wirusa grypy H1N1, RSV (wirusa przeziębienia), wirusa przenośnego zapalenia żołądka i jelit (Koronawirus TGE ATCC VR-763), wirusa opryszczki pospolitej typ 1 płyn do dezynfekcji prania w warunkach domowych.

Produktów biobójczych należy używać z zachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy przeczytać etykietę i informacje dotyczące produktu.