Catering dietetyczny rozwiązaniem dla nielicznych? Czy dieta pudełkowa faktycznie jest droga?

Jeszcze kilka lat temu catering dietetyczny kojarzył się z luksusem, na który mogli sobie pozwolić nieliczni. Dzisiaj, gdy jak wynika z Raportu Pomelo 2020 r. wartość tego rynku w Polsce to około 1 mld złotych trudno już mówić o niszowości tej branży. Jej dynamiczny rozwój, na który wpływ mają trendy kształtujące zachowania konsumentów sprawiły, że dieta pudełkowa przestała być postrzegana, jako rozwiązanie zarezerwowane tylko dla nielicznych.

Catering dietetyczny to dziś nie tylko wygodne rozwiązanie, to przede wszystkim odmienny styl życia, który wybiera rokrocznie coraz większa liczba Polaków. Jak wynika z danych cateringu Pomelo na początku roku 2020 zamówienia na tego typu posiłki wzrosły w stosunku do roku poprzedniego o około 35%. Tak dynamiczny rozwój wynika głównie ze zmian, jakie zachodzą w społeczeństwie – żyjemy coraz szybciej, dużo pracujemy, a wolny czas najchętniej pożytkujemy na rozwój swoich pasji i zainteresowań. Dodatkowo, wzrost znaczenia zachowań prozdrowotnych w społeczeństwie, których nieodzownym elementem jest prawidłowa i zbilansowana dieta powodują, że coraz chętniej zlecamy opiekę nad naszym prawidłowym odżywianiem firmom zewnętrznym.

Zdrowe odżywianie z dostawą do domu

Chęć prowadzenia zdrowego stylu życia to trend, który bardzo silnie wpływa na popularność diety pudełkowej. Jak wynika z raportu Pomelo ponad 60% klientów stosuje catering dietetyczny, ponieważ chce zdrowo się odżywiać. Jednak samodzielne przygotowanie takiej ilości różnorodnych dań często wymaga nie tylko czasu i umiejętności kulinarnych, ale również sporych funduszy. Do tego dochodzi również kwestia specjalistycznej wiedzy, która pozwalałaby na zaplanowanie zbilansowanego menu, uwzględniającego kaloryczność i zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. – Oprócz zdrowych posiłków nasi Klienci otrzymują również wsparcie dietetyka, który po analizie celów oraz stylu życia klienta dopasowuje najlepsze rozwiązanie spośród 9 dostępnych w naszej ofercie diet. Dzięki temu zamawiając catering dietetyczny otrzymujemy smaczne i zbilansowane posiłki, „w pakiecie” z profesjonalną opieką specjalisty – mówi Anna Foszer, właścicielka cateringu Pomelo.

Catering dietetyczny – czy to się opłaca?

Pomimo rosnącej popularności dieta pudełkowa nadal wielu osobom kojarzy się ze sporym wydatkiem. Jest to kwestia mocno dyskusyjna. Jeśli weźmiemy pod uwagę czynniki składające się na finalny efekt w postaci 5 zdrowych posiłków otrzymanych codziennie pod drzwi kwota ta może okazać się niewiele wyższa, niż w przypadku samodzielnego przygotowywania posiłków w domu. Warto w tym miejscu uwzględnić nie tylko sam koszt kupna produktów spożywczych, ale również czas spędzony na planowaniu, zakupach i gotowaniu. Szczególnie ta ostatnia czynność jest częstym powodem korzystania z diety pudełkowej, gdyż jak wynika z raportu Pomelo 2020 r. „Rozwój cateringu dietetycznego w Polsce” 69% klientów deklaruje, że nie ma czasu gotować, a ponad 15% nie lubi tego robić. – Przeciętny Polak wydaje na zakupy spożywcze średnio 400 – 700 zł w miesiącu. Biorąc pod uwagę, że część z nas jada dodatkowo „na mieście” kwota ta może wzrosnąć nawet do 1200 zł. Warto, zatem usiąść i przeliczyć dzienne wydatki przeznaczone na posiłki i porównać je ze średnim, dziennym kosztem diety pudełkowej, który wynosi ok. 55 zł. Planując budżet, nie zapominajmy również o dodatkowych kosztach w postaci dojazdu do sklepu, energii potrzebnej do gotowania oraz czasu straconego na te wszystkie czynności – w końcu w obecnej rzeczywistości jest on zawsze na wagę złota – tłumaczy Anna Foszer, założycielka cateringu Pomelo. To właśnie oszczędność czasu jest dla wielu osób istotną kwestią. Prawie 40% badanych Klientów Pomelo wskazuje tę korzyść, jako najważniejszy czynnik przemawiający na plus diety pudełkowej. – W miesiącu przeznaczymy na zakupy około 23 h, na gotowanie 40h, a zmywanie 17h – w sumie to prawie 80h, czyli pół etatu w pracy! – dodaje Anna Foszer.

Catering dietetyczny to rozwiązanie dla każdego, kto nie tylko nie ma czasu, ale przede wszystkim chce zdrowo się odżywiać i do tego celu potrzebuje profesjonalnego wsparcia w komponowaniu codziennych, różnorodnych zdrowych posiłków. Decydując się na zakup diety pudełkowej oddajemy się w ręce ekspertów, którzy dbają o odpowiednie zbilansowanie posiłków, kaloryczność oraz trzymanie się zasad obranego programu żywieniowego. Należy również pamiętać, że regularność w stosowaniu diety to klucz do jej powodzenia. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych, dlatego popularność diet pudełkowych wśród Polaków stale rośnie i jak wskazują przedstawiciele branży, rynek cateringu dietetycznego swój szczyt osiągnie w 2025 roku.