Odpowiedzialna adopcja, czyli jak dać zwierzęciu najlepszy prezent

Każdego dnia zwierzęta wnoszą do naszego życie wiele dobra i mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Dzięki kontaktowi ze zwierzętami domowymi, lepiej radzimy sobie w stresujących sytuacjach, mamy niższe ciśnienie krwi, a wyższe stężenie hormonów relaksu. Rośnie także nasza samoocena i uczymy się tak ważnej w życiu empatii. Niestety nie wszystkie zwierzęta mają szczęście i swojego człowieka do kochania. Święta to czas spełniania marzeń, także tych o ciepłym domu, ale pamiętajmy, że adopcja psa lub kota jest bardzo odpowiedzialną decyzją i powinna być dokładnie przemyślana. Dlatego dzisiaj radzimy, o czym warto pomyśleć przed adopcją czworonoga oraz jak przygotować się na powitanie nowego członka rodziny.

Przed adopcją

Kiedy pojawia się pragnienie, aby w naszym domu zamieszkał czworonożny członek rodziny, powinniśmy zastanowić się nad kilkoma ważnym kwestiami i upewnić się, że wszyscy domownicy są świadomi związanych z tym obowiązków. Dlatego warto zacząć od postawienia sobie kilku ważnych pytań. Ile swojego wolnego czasu jestem w stanie poświęcić na opiekę i utrzymanie higieny pupila? Czy mój domowy budżet uwzględnia stałe opłaty związane z pupilem (np. karma, akcesoria, profilaktyka), a także niezaplanowane wydatki (np. leczenie)? Czy znam kogoś, kto zaopiekuje się zwierzęciem w razie nieprzewidzianych zdarzeń? Taka analiza pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji i zweryfikuje, czy faktycznie jesteśmy gotowi na wzięcie odpowiedzialności za czworonożnego przyjaciela. Warto przedyskutować w rodzinnym gronie, czy wszyscy zgadzają się co do gatunku zwierzęcia i wspólnej odpowiedzialności za spełnianie jego potrzeb (np. spacerów, zabaw, pielęgnacji).

W trakcie poszukiwań

Gdy mamy już pewność, że jesteśmy gotowi na adopcję, pora na rozpoczęcie poszukiwań. Najlepszym punktem wyjścia będzie rozmowa z pracownikiem lub wolontariuszem danego schroniska lub fundacji. Pamiętajmy, że to oni znają swoich podoiecznych najlepiej i dzięki temu pomogą nam znaleźć idealnego czworonożnego kompana, którego charakter, poziom aktywności i potrzeby będą dopasowane do naszych możliwości, dotychczasowego doświadczenia ze zwierzętami i stylu życia. Wybierając zwierzę nie należy sugerować się tylko jego wyglądem. Najważniejszy jest temperament i indywidualne wymagania czworonoga. W schroniskach są lekarze i behawioryści, którzy dbają o zdrowie zwierzęcia i jego „przystosowanie” do życia poza nim. Proces adopcyjny może wydawać się skomplikowany - pada wiele różnych, dociekliwych pytań ze strony wolontariuszy i pracowników. Należy jednak pamiętać, że każdy element procesu adopcyjnego jest potrzebny, ponieważ jego celem jest stworzenie idealnego związku między czworonogiem a człowiekiem. Wolontariusz lub pracownik schroniska po wysłuchaniu naszych oczekiwań pomoże nam wybrać takiego pupila, który odnajdzie się w naszej rodzinie i którego potrzeby będziemy w stanie zaspokoić. Dlatego nie należy obawiać się dość szczegółowych ankiet przedadopcyjnych, czy wizyty i rozmowy z pracownikami schroniska – te narzędzia służą im jedynie do tego, aby jak najlepiej dobrać zwierzę do jego przyszłych opiekunów.

Po adopcji

Jeżeli przeszliśmy rozmowę z wolontariuszem i wspólnie udało nam się odnaleźć idealnego do naszych oczekiwań psa lub kota oraz my jesteśmy dopasowani do potrzeb zwierzęcia, to co dalej? Trzeba pamiętać, że nasz dom to dla zwierzęcia zupełnie nowe środowisko, w którym odnalezienie się zajmie mu dłuższą chwilę. Warto zabezpieczyć w mieszkaniu przedmioty i miejsca, które mogą być szczególnie narażone na pogryzienie czy podrapanie przez naszego pupila. Aby zwierzę było szczęśliwe, wszystkie jego potrzeby muszą być zaspokojone – w tym behawioralne potrzeby żucia, gryzienia czy drapania. To w naszych rękach leży takie ich zaspokojenie, które pozwoli osiągnąć harmonijną relację z naszym podopiecznym. Niezwykle istotne jest zapewnienie zwierzęciu nie tylko atrakcji fizycznych, ale także umysłowych. Odpowiednio dobrane gryzaki, zabawki i wspólne spędzanie czasu na zabawach sprawią, że nasz pupil będzie szczęśliwy, a my będziemy spokojni o jego dobro.

- Decydując się na zwierzę w domu, należy pamiętać, ze kluczowa jest świadomość potrzeb behawioralnych czworonoga, zarówno tych fizycznych jak i psychicznych. Jeśli zapewnimy naszemu pupilowi wszystko, czego potrzebuje, zadbamy tak naprawdę o nasze wspólne dobro. Warto wiedzieć, że dla psa i kota istotne jest nie tylko odpowiednie jedzenie, dostosowane do potrzeb gatunku czy wieku, ale także właściwy sposób zabawy, aktywność fizyczna, stymulacja umysłowa. Psy potrzebują np. żucia i gryzienia czy zabaw węchowych, a koty aktywności symulujących polowanie. – mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii, ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt Mars Polska.

Czy w takim razie adopcja na święta jest dobrym pomysłem? Tak, jeśli decyzja o przygarnięciu zwierzęcia została podjęta odpowiedzialnie przez wszystkich domowników. W takim wypadku adopcja będzie pięknym prezentem nie tylko dla czworonoga, ale też dla jego nowego opiekuna, oraz początkiem wspólnej, fascynującej przygody na całe życie.

***

Ponad 85 000 Współpracowników Mars Petcare w 55 krajach codziennie tworzy lepszy świat dla zwierząt. Dzięki współpracy z wiodącą instytucją naukową, jaką jest Instytut Nauki o Zwierzętach WALTHAM™ zaspokajane są zdrowotne i żywieniowe potrzeby ponad 400 milionów zwierząt domowych, czyli połowy ich populacji na świecie. Zespół ekspertów z Waltham zapewnia naukowe wsparcie przy tworzeniu portfolio ponad 50 globalnych marek Mars Petcare m.in.: PEDIGREE®, WHISKAS®, SHEBA®, PERFECT FIT™, CESAR®, ROYAL CANIN®, IAMS®, EUKANUBA®. Firma umożliwia także opiekę weterynaryjną poprzez największą na świecie sieć szpitali dla zwierząt, w tym BANFIELD™, BLUE PEARL™, VCA™, LINNAEUS, ANICURA i ANTECH.

Mars Petcare należy także do liderów w zakresie wykorzystywania najnowszych technologii do tworzenia lepszego świata dla zwierząt, ich opiekunów oraz lekarzy weterynarii. Do innowacyjnych rozwiązań należy m.in. opatentowana technologia testów genetycznych dla psów (WISDOM PANEL™), system GPS umożliwiający określanie lokalizacji pupila (WHISTLE™), a także programy wspierające start-upy, które podzielają misję Mars Petcare (Leap Accelerator i Companion Fund™).

Będąc częścią Mars Incorporated, prywatnej i rodzinnej firmy z ponad stuletnią historią, Mars Petcare posiada unikatową swodobę oraz wolność podejmowania decyzji w dążeniu do stworzenia świata, w którym zwierzęta będą zdrowe, szczęśliwe i mile widziane. Blisko połowa ze 130 000 Współpracowników zatrudnionych przez Mars Incorporated w 80 krajach to lekarze weterynarii. Mars Incorporated generuje sprzedaż netto na poziomie przekraczającym 35 mld USD w czterech segmentach biznesowych – Mars Petcare, Mars Wrigley, Mars Food, Mas Edge. Portoflio firmy tworzą jedne z najbardziej uwielbianych marek na świecie takich jak: MARS®, M&M’S®, SNICKERS®, TWIX®, gum do żucia i miętusów (ORBIT®, WINTERFRESH®, AIRWAVES®) oraz dań gotowych Ben’s Original™.

Dołącz do Mars Petcare na platformach: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz YouTube.