Zostań mistrzem głaskania swojego pupila!

Więź człowieka ze zwierzęciem jest szczególną relacją, która budowana z troską, przynosi wiele korzyści dla obu stron. Z okazji Międzynarodowego Dnia Przytulania wspólnie z lekarką weterynarii, Małgorzatą Głowacką, przygotowaliśmy kilka porad, które pomogą umilić chwile spędzone z Twoim pupilem. Poznaj bezpieczne i przyjemne sposoby, które pozwolą Ci zostać prawdziwym mistrzem głaskania Twojego psa lub kota.

Uwielbiasz, kiedy Twój kot pozwala się głaskać i zaczyna mruczeć, a Twój pies z radością macha ogonem podczas takich pieszczot? Nie bez powodu głaskanie to niezwykle miła forma spędzania czasu ze swoim pupilem, która przynosi obojgu wiele radości i satysfakcji. Podczas tej pozornie zwyczajnej czynności w organizmie zachodzą niesamowite procesy. W mózgu uwalnia się oksytocyna, która nazywana jest hormonem miłości i przywiązania. U ludzi podczas głaskania ulubieńca obniża się poziom kortyzolu – hormonu stresu, co w rezultacie m.in. zmniejsza ciśnienie tętnicze. Ten wpływ ma ogromne znaczenie dla zdrowia naszego układu krążenia i obniża ryzyko poważnych chorób serca i naczyń krwionośnych. Według naukowców z Duke University wystarczy pół godziny głaskania i zabawy z pupilem, aby zwiększyć wydzielanie oksytocyny w organizmie1. Dzięki masażowi skóry możemy z kolei poprawić wygląd sierści pupila, ponadto podczas głaskania jesteśmy w stanie ocenić stan skóry i szybko wychwycić potencjalne zmiany. Jednak nie każde zwierzę, nie zawsze i nie wszędzie da się pogłaskać, dlatego poniżej przedstawiamy tajniki „savoir-vivre’u” głaskania psów i kotów, przygotowane we współpracy z Małgorzatą Głowacką, lekarką weterynarii i ekspertką naukową ds. żywienia zwierząt Mars Polska.

Kto i kogo może głaskać?

Każde zwierzę jest inne i lubi być głaskane według własnych upodobań. Bądźmy zatem bardzo uważni i zachowujmy ostrożność w kontaktach ze zwierzęciem, które nas nie zna. Jeśli na spacerze spotkamy psa i będziemy chcieli go pogłaskać, najpierw zapytajmy się jego opiekuna, czy czworonóg lubi kontakt z nieznajomymi. Jeśli tak, ważne jest także, jak podejdziemy do zwierzęcia i w jaki sposób je dotkniemy. Nierespektowanie potrzeb psa może spowodować u niego niepotrzebny stres. Tę podstawową zasadę zwierzęcego savoir-vivre’u warto przypominać także dzieciom. Kiedy pies lub kot nie ma ochoty na głaskanie, należy to uszanować. Dodatkowo podczas interakcji z czworonogiem obowiązują również inne niezwykle ważne zasady. Psi i koci kodeks różnią się od siebie, zatem warto zapoznać się z mową ciała oraz wymaganiami danego gatunku w tym obszarze. Jeśli kot pozwala głaskać się po brzuchu, oznacza, że darzy nas wielkim zaufaniem, którego nie wolno nam nadużyć. Należy delikatnie pieścić ulubieńca, bacznie obserwując reakcje zwierzęcia, szanując jego decyzję, kiedy daje do zrozumienia, że ma już dość. Z kolei dla psa bardzo istotne jest nawet to, w jaki sposób do niego podchodzimy. Kiedy ustawimy się na wprost zwierzęcia, patrząc mu w oczy, najprawdopodobniej odczyta nasze zachowanie jako zagrażające. Z tego względu najlepiej kucnąć i zaczekać aż pupil sam do nas podejdzie. To, co wspólne dla psa i kota to niechęć do m.in.: łapania za szyję, mocnego ściskania czy tarmoszenia.

Gdzie głaskać?

Psy uwielbiają delikatne drapanie za uszami, przy nasadzie ogona, bokach tułowia i szyi, natomiast koty lubią, kiedy głaszcze się je głównie po głowie i szyi. Zawsze należy przyglądać się zachowaniu zwierzęcia i od razu reagować, jeśli zauważymy objawy stresu lub niechęci np. mlaskanie, oblizywanie się i ziewanie u psa lub prychanie u kota. Warto pamiętać, że naszych czworonogów nie należy pieścić w okolicach łap i ogona, nie powinniśmy również dotykać pyszczka zwierzęcia (u psów również głowy, z wyjątkiem obszaru za uszami).

U wielu zwierząt, zwłaszcza niepewnych i lękliwych, nie należy także dotykać brzucha, który jest bardzo wrażliwą strefą.

Kiedy głaskać?

Niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego momentu na pieszczoty. Najlepiej zaczekać, aż ulubieniec sam podejdzie domagając się naszej uwagi. Oczywiście można próbować zachęcić go przywoływaniem. Kiedy podchodzimy do psa lub kota, upewnijmy się, że zwierzę nas obserwuje. Zaskoczenie nie jest dobrze widziane przez czworonogi, podobnie jak przerywanie drzemki, czy przeszkadzanie podczas posiłku. Świetną okazją do głaskania jest spacer, a także trening. W czasie nauki pieszczota może być doskonałą nagrodą, wzmacniającą pożądane przez nas zachowania zwierzęcia. Także podczas zabiegów pielęgnacyjnych, jak czesanie lub szczotkowanie zębów, głaskanie jest miłym sposobem na wsparcie ulubieńca i sprawienie mu przyjemności.

Jak głaskać?

Forma dotyku także jest niezwykle istotna. Kiedy chcemy wyciszyć pupila, wystarczą powolne, posuwiste ruchy, które go uspokoją. Jedną z najlepszych technik dotykania psa jest tzw. Metoda T-Touch, polegająca na wykonywaniu łagodnych, kolistych ruchów na ciele zwierzęcia. Masaż T-Touch może być wykonywany na wszystkich zwierzętach i nie ma przeciwwskazań do jego wykonywania. Warto również wspomnieć, że jego regularne stosowanie nie tylko pomaga w leczeniu dolegliwości fizycznych i problemów natury psychologicznej, ale także bardzo wzmacnia więź i zaufanie pomiędzy zwierzęciem, a masującym je opiekunem.

Nie należy głaskać czy masować zwierzęcia za szybko i zbyt chaotycznie, ponieważ możemy je wystraszyć. Uważajmy na czworonogi, które mają chory kręgosłup czy inne dolegliwości. Ważne jest, by nie sprawić pupilowi bólu i nie spowodować dyskomfortu zbyt mocnymi i gwałtownymi ruchami. Głaskanie powinno być jednostajne i rytmiczne, dobrze wykonane działa uspokajająco, obniży pobudliwość oraz rozluźni mięśnie.

Budując naszą relację ze zwierzęciem, możemy mu sprawić przyjemność na wiele sposobów. Głaskanie, wspólna zabawa, podawanie pysznych posiłków czy smakołyków to klucz do prawdziwej więzi ze zwierzęciem.

***

Ponad 85 000 Współpracowników Mars Petcare w 55 krajach codziennie tworzy lepszy świat dla zwierząt. Dzięki współpracy z wiodącą instytucją naukową, jaką jest Instytut Nauki o Zwierzętach WALTHAM™ zaspokajane są zdrowotne i żywieniowe potrzeby ponad 400 milionów zwierząt domowych, czyli połowy ich populacji na świecie. Zespół ekspertów z Waltham zapewnia naukowe wsparcie przy tworzeniu portfolio ponad 50 globalnych marek Mars Petcare m.in.: PEDIGREE®, WHISKAS®, SHEBA®, PERFECT FIT™, CESAR®, ROYAL CANIN®, IAMS®, EUKANUBA®. Firma umożliwia także opiekę weterynaryjną poprzez największą na świecie sieć szpitali dla zwierząt, w tym BANFIELD™, BLUE PEARL™, VCA™, LINNAEUS, ANICURA i ANTECH.

Mars Petcare należy także do liderów w zakresie wykorzystywania najnowszych technologii do tworzenia lepszego świata dla zwierząt, ich opiekunów oraz lekarzy weterynarii. Do innowacyjnych rozwiązań należy m.in. opatentowana technologia testów genetycznych dla psów (WISDOM PANEL™), system GPS umożliwiający określanie lokalizacji pupila (WHISTLE™), a także programy wspierające start-upy, które podzielają misję Mars Petcare (Leap Accelerator i Companion Fund™).

Będąc częścią Mars Incorporated, prywatnej i rodzinnej firmy z ponad stuletnią historią, Mars Petcare posiada unikatową swodobę oraz wolność podejmowania decyzji w dążeniu do stworzenia świata, w którym zwierzęta będą zdrowe, szczęśliwe i mile widziane. Blisko połowa ze 130 000 Współpracowników zatrudnionych przez Mars Incorporated w 80 krajach to lekarze weterynarii. Mars Incorporated generuje sprzedaż netto na poziomie przekraczającym 35 mld USD w czterech segmentach biznesowych – Mars Petcare, Mars Wrigley, Mars Food, Mas Edge. Portoflio firmy tworzą jedne z najbardziej uwielbianych marek na świecie takich jak: MARS®, M&M’S®, SNICKERS®, TWIX®, gum do żucia i miętusów (ORBIT®, WINTERFRESH®, AIRWAVES®) oraz dań gotowych Ben’s Original™. Dołącz do Mars Petcare na platformach: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz YouTube.