SALOMON WINTER SPORTS ogłasza nowe ambicje zrównoważonego rozwoju

Salomon, marka outdoorowa, która od 1947 roku tworzy sprzęt narciarski we francuskich Alpach, ogłosiła właśnie wdrożenie nowej, bardziej zrównoważonej koncepcji projektowej w całej swojej kategorii sportów zimowych. To bardziej odpowiedzialne podejście do tworzenia sprzętu używanego w sportach zimowych - takiego jak: narty, buty narciarskie, gogle i kaski - jest kolejnym krokiem w kierunku realizacji ogólnych zobowiązań, jakie firma podjęła w celu zmniejszenia wpływu na środowisko. Przede wszystkim Salomon zobowiązał się do zmniejszenia całkowitej emisji dwutlenku węgla o 30 procent do 2030 roku i do tworzenia 100 procent swoich produktów zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym.

Uznając, że zmiany klimatu mają bezpośredni wpływ na przyszłe istnienie narciarstwa alpejskiego, narciarstwa biegowego i snowboardu, Salomon potwierdza dziś, że zrównoważony rozwój będzie głównym aspektem jego parametrów wydajności w przyszłych produktach adresowanych do sportów zimowych. Mając motywację do działania w całym łańcuchu dostaw, wykraczającym poza własne działania, firma Salomon Winter Sports przedstawiła plan działania w sposób bardziej zrównoważony poprzez:

  • Wprowadzenie szeregu progresywnych i wysoce zrównoważonych produktów do sportów zimowych
  • Zdefiniowanie listy „podstaw zrównoważonego rozwoju”, które muszą spełniać wszystkie produkty dla sportów zimowych do 2025 r., zgodnie z globalną strategią zrównoważonego rozwoju Salomona
  • Współpraca z partnerami w kurortach i kanałach dystrybucji, a także angażowanie się w społeczność sportów zimowych i kształtowanie dyskusji w kierunku wspólnych, ambitnych celów zrównoważonego rozwoju

Już teraz firma Salomon Winter Sports wprowadziła szereg środków na rzecz zrównoważonego rozwoju w swojej działalności, zmniejszając ilość opakowań, poprawiając trwałość i możliwość naprawy produktu, usuwając substancje chemiczne i materiały oraz integrując wykorzystanie bardziej zrównoważonych materiałów. (Szczegóły tych działań przedstawiono poniżej).

„Jako światowy lider w kategorii sportów zimowych czujemy się zobowiązani do dawania przykładu, jak nasza działalność związana ze sportami zimowymi może działać w coraz to bardziej zrównoważony sposób” - mówi Xavier LeGuen, wiceprezes ds. Sportów zimowych w firmie Salomon. „Kondycja sportów, które kochamy, zależy od naszej planety i jest to dla nas okazja, aby zrobić swoją część i pomóc wskazać drogę naprzód, dzieląc się naszymi filarami zrównoważonego rozwoju w branży sportów zimowych. W przyszłości spodziewamy się, że cała branża będzie ze sobą współpracować, aby przyspieszyć wysiłki w tej dziedzinie i wywrzeć pozytywny wpływ na zagrożenie klimatyczne, przed którym wszyscy stoimy”.

Wysoce techniczny charakter sprzętu dla sportów zimowych pozostawia niewiele miejsca na zmienność projektu, w którym często jest miejsce na wdrażanie zrównoważonych elementów w produktach. Charakter produktów takich jak narty - które składają się z metali, włókien szklanych / węglowych i drewna - sprawia, że zrównoważona produkcja jest trudnym zadaniem dla specjalistów ds. Badań i rozwoju. Pomimo tego wyzwania, dział sportów zimowych Salomona zobowiązuje się wytyczyć nowy, bardziej zrównoważony kurs w nadchodzących latach, kierując się celami określonymi w ogólnych zobowiązaniach firmy przedstawionych w 2019 r. Ponieważ Salomon niedawno zaczął wprowadzać te zmiany w swoim asortymencie obuwia, zespół projektantów produktów dedykowanych do sportów zimowych pracuje aktualnie nad rozwijaniem doskonałości, która nie wpłynie negatywnie na wydajność.

NOWY S / MAX eSKIN NORDIC SKI WYKORZYSTUJE BUTELKI Z TWORZYW SZTUCZNYCH Z RECYKLINGU W KONSTRUKCJI PODSTAWOWEJ

W tym miesiącu Salomon przedstawia nowe narty S / MAX eSkin Nordic, pierwsze narty firmy skonstruowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Podstawowa konstrukcja nart wykorzystuje plastikowe butelki z recyklingu. Nowy rdzeń nosi nazwę S-CORE 45 - S oznacza „zrównoważony”, a „45” to procent masy rdzenia, który pochodzi z poddanej recyklingowi pianki poliuretanowej (PET) z plastikowych butelek. (Wartość procentowa odzwierciedla ilość w długości 201 cm.) Przetworzony PET jest wkładany do formy Densolite, co zapewnia S-Core 45 idealne połączenie lekkości i trwałości.

Czy przyjazna postawa nart dla środowiska znaczy gorsza? Nowy S / MAX eSkin ma wydajność, która przyspiesza tempo. Charakteryzują się taką samą grubością i taliowaniem jak narty wyścigowe Salomon World Cup, S / LAB Carbon Classic, aby zmaksymalizować odbicie, poślizg i przyspieszenie. Narty S / MAX eSkin będą szeroko dostępne jesienią 2021 r. W tym miesiącu do wybranych sprzedawców detalicznych w Skandynawii trafia ograniczona ilość nart S / MAX eSkin.

„Narty S / MAX eSKIN są wynikiem trzech lat badań i rozwoju w celu znalezienia najlepszego połączenia zmniejszenia śladu węglowego naszych surowców, utrzymania naszych wysokich standardów trwałości i zapewnienia wydajności, której oczekują narciarze - a wszystko to w konkurencyjnej cenie ”- mówi Aloïs Vacelet, kierownik linii produktów Salomon dla nart Salomon Nordic. „Dążymy również do uczynienia tego sportu bardziej dostępnym, a dzięki technologii eSKIN nie musisz kopać wosku. Chodzi o bezwoskowy uchwyt i cichy poślizg. Dodatkowo, dzięki wiązaniu SHIFT-IN, możesz dopasować osiągi swoich nart do warunków śniegowych, profilu toru lub kształtu fizycznego w ciągu dnia. I to wszystko możesz robić, będąc na nartach”.

Oprócz tworzenia flagowych produktów o tematyce zrównoważonego rozwoju różne kategorie w ramach działu sportów zimowych firmy Salomon, pracowały nad wprowadzeniem „podstaw” zrównoważonego rozwoju, które mają globalny wpływ w następujących obszarach:

OPAKOWANIE: Wszystkie opakowania kartonowe na buty do narciarstwa alpejskiego i nordyckiego, buty snowboardowe, wiązania, kaski i gogle posiadają certyfikat FSC w 100%; wszystkie jednorazowe tworzywa sztuczne w opakowaniach butów snowboardowych zostały wyeliminowane; plastikowe torby wokół par kijków zostały zastąpione małym plastikowym klipsem, oszczędzając ponad 5,4 tony plastiku rocznie (12,6 tony CO2); plastikowe okienko na opakowaniu gogli zostało zastąpione pełnym pudełkiem kartonowym z certyfikatem FSC, eliminując potrzebę stosowania kleju; uniknięto użycia 1 miliona jednorazowych torebek foliowych, odkąd zostały one wyjęte z opakowania wiązań snowboardowych

TRWAŁOŚĆ I NAPRAWA: 100 procent wiązań snowboardowych można naprawić, a płyty podstawy mają teraz dożywotnią gwarancję, kładąc nacisk na ponowne użycie, a nie na zużycie

USUWANIE WRAŻLIWYCH CHEMIKALIÓW I MATERIAŁÓW: 100% wszystkich butów snowboardowych Salomon nie zawiera PFC / PVC; deski snowboardowe używają teraz szyn korkowych zamiast gumowych, co zapewnia bardziej ekologiczną jazdę na dobrze sprzedających się deskach; cała gama butów do nart skandynawskich będzie wolna od PFC / PVC do jesieni / zimy 2023 r.; kolekcja butów do narciarstwa alpejskiego będzie wolna od PFC / PVC do jesieni / zimy 2025 r

INTEGRACJA WYKORZYSTANIA BARDZIEJ ZRÓWNOWAŻONYCH MATERIAŁÓW: Wszystkie skórki do narciarstwa backcountry, narciarstwa biegowego i snowboardu używają teraz moheru pochodzącego ze zrównoważonej i wolnej od okrucieństwa produkcji; rdzenie snowboardowe wykorzystują w swojej konstrukcji więcej materiałów pochodzenia biologicznego; We wszystkich czarnych wiązaniach do nart alpejskich 10 procent produktu jest wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu

Oprócz tych wielu kroków podjętych w siedzibie Salomona w Annecy we Francji, w fabryce nart Amer Sports w Altenmarkt w Austrii (gdzie produkowane są narty Salomon i Atomic), wykonano wzorową robotę dzięki swojemu systemowi gospodarowania odpadami i pozyskiwaniu energii. Zespół Amer Sports Winter Sports Operations otrzymał austriacką nagrodę Phönix 2014 w zakresie zarządzania odpadami za program ponownego wykorzystania odpadów w zakładzie, który działa w 100% na odnawialnej energii elektrycznej i posiada elektrownię na biomasę.

„Impuls do tych zmian przyszedł od naszych pracowników, którzy są pasjonatami prowadzenia działalności w sposób świadomy, a także od niektórych naszych zawodowych sportowców i ambasadorów, którzy są bardzo zaangażowani w ochronę środowiska i zrównoważony rozwój” - mówi LeGuen. „Wieloletni ambasadorzy narciarstwa Salomon, tacy jak Mike Douglas, Chris Rubens, Victor Galuchot, Greg Hill, Leah Evans i wszyscy nasi sportowcy zimowi, wyrażali swoje pragnienie, aby Salomon zmienił swoje sporty zimowe na dobre poprzez nowe zrównoważone podejście, które nie wymaga poświęcenia wydajność naszych produktów”.