WALKA Z BLIZNAMI

Czego o nich nie wiemy, a co pomoże nam w osiągnięciu lepszego samopoczucia - porady eksperta magister rehabilitacji Marty Waszkiewicz

Nasza skóra posiada naturalne zdolności do regeneracji, jednak często efektem ubocznym procesu gojenia się tkanki jest blizna, będąca następstwem uszkodzenia skóry i zastąpieniem jej ubytku. Blizny na ciele mogą powodować problemy o charakterze funkcjonalnym, np.: zaburzenie czucia, drętwienie, niewrażliwość lub nadwrażliwość oraz o charakterze wizualnym, zaliczającym się do widocznych gołym okiem zmian zewnętrznych na powierzchni skóry.

BLIZNY

Pacjenci często zgłaszają ból, pieczenie oraz ciągnięcie w obszarze powstających zrostów. Czasami zdarza się również, że dolegliwości pojawiają się dopiero po czasie, znacznie później od momentu powstania rany. Są to najczęściej stany zapalne, ograniczenia ruchomości stawów, obrzęki, parastezje, zaburzenia odporności, zaburzenia trawienne, nawracające kontuzje, bóle głowy czy nawet stany depresyjne. Blizny potrafią zaburzać homeostazę całego organizmu oraz krążenia krwi, a nawet powodować zaburzenia w obrębie odżywiania sąsiadujących stawów.

DOBRA TERAPIA, CZYLI MASAŻ

„Najlepszą terapią jest profilaktyka”

Chcąc osiągnąć szybkie efekty w możliwie jak najkrótszym czasie, bliznę należy masować. Masaż to jedna z najbardziej skutecznych form terapii blizn. Występuje w licznych wariantach, a jego wykonanie może być bardzo różne w zależności od stadium gojenia się rany, kształtu blizny czy wrażliwości tkanki. W ekstremalnych przypadkach zaburzeń funkcjonalnych spowodowanych blizną, technika masażu będzie mocniejsza.

Podczas masażu dochodzi do poprawy ukrwienia, dzięki czemu usprawnia się odżywienie i dotlenienie tkanki. Dzięki odpowiednim technikom dochodzi do przesuwania fragmentów i warstw tkanki, co powoduje zlikwidowanie zrostów. Normalizuje się również napięcie mięśniowe, które jest zaburzone podczas procesu gojenia się rany.

„Produkt silikonowy wpływa pozytywnie na proces gojenia blizny” Terapia blizn to nie tylko masaż i terapia manualna. To również korekta postawy ciała, poprawa ruchomości stawów i tkanek sąsiadujących. Ważnym elementem terapii jest stworzenie najlepszych warunków do gojenia się ran i tworzącej się blizny. Warto podkreślić, że blizny mają ograniczoną zdolność do magazynowania wilgoci, dlatego produkty z silikonem świetnie sprawdzają się (po nałożeniu na zmianę zmniejsza się jej parowanie, procesy gojenia mogą przebiegać bardziej skutecznie, osiągany jest lepszy efekt gojenia się rany). Poza tym tego typu produkty wpływają pozytywnie na inne objawy związane ze świeżą blizną, takie jak: swędzenie, przerost czy zaczerwienienie.

Eau Thermale Avène Cicalfate+ żel na blizny pomaga zmniejszać zaczerwienienie, a w końcowym efekcie poprawić wygląd blizn chirurgicznych na twarzy i ciele. Konsystencja żelu pozwala na stosowanie zalecanego masażu, dzięki któremu już w ciągu 3 tygodni od rozpoczęcia kuracji wygląd zabliźnionej tkanki widocznie się poprawia.

„Przykurczowi blizny może zapobiec odpowiedni masaż”

U pacjentów, którzy po operacji lub po złamaniach przebywają w szpitalu, dochodzi do nadmiernego wydzielania hormonów stresu (adrenalina), co prowokuje nadmierne kurczenie się rany. Dodatkowo w przypadku, kiedy pacjent przyjmuje NLPZ, ryzyko wystąpienia przykurczu blizny wzrasta ze względu na ograniczoną przez leki produkcję prostaglandyny. Zjawisku temu może zapobiec odpowiedni masaż.

INNOWACJA

Żel na blizny do twarzy i ciała

Pojemność: 30ml

Cena: 45 PLN

W aptekach na terenie całego kraju.

Marta Waszkiewicz – Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie uzyskała tytuł magistra fizjoterapii. Ponad 10-letnie doświadczenie kliniczne zdobyła w Wojskowym Instytucie Medycznym. Wykładowca w szkoleniach Terapii Manualnej, Metod Neurofizjologicznych oraz prowadzonych w Centrum Kształcenia Podyplomowego WIM.

W ramach kształcenia podyplomowo ukończyła liczne krajowe i zagraniczne kursy. Współzałożycielka, szkoleniowiec oraz ekspert w bLife (www.blife.com.pl).

Fizjoterapia jest nie tylko jej pracą, ale przede wszystkim pasją, dlatego cały czas śledzi najnowsze doniesienia z kraju i ze świata, a także uczestniczy regularnie w szkoleniach, dzięki którym stale podnosi swoje kwalifikacje. Zajmuje się rehabilitacją bariatryczną, ortopedyczną oraz onkologiczną. Specjalizuję się w terapii schorzeń kręgosłupa oraz wprowadzaniem aktywności fizycznej u chorym poważnie obciążonych (MTF).

Prywatnie jest miłośnikiem zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania wolnego