Salomon prezentuje ochronną maskę do uprawiania sportów wytrzymałościowych

Marka Salomon zaprezentowała kilka dni temu dwie nowe maski ochronne, dedykowane dla sportowców uprawiających sporty wytrzymałościowe. Produkt przeznaczony jest zarówno do treningu na świeżym powietrzu, jak i w trakcie zawodów. Lekkie maski - jedna na cieplejszą pogodę, a druga na zimowy klimat - zostały opracowane w Salomon's Annecy Design Center we francuskich Alpach i wyprodukowane przez francuskiego partnera Salomona w zakresie dostaw tekstyliów - firmę Chamatex. Projekt zrodził się na bazie oczekiwań i potrzeb sportowców, dla których istotne było stworzenie maski chroniącej ich przed potencjalnym rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19, jednocześnie pozwalając im trenować i ścigać się w komfortowych warunkach, bez poświęcania wydajności.

Nieznana przyszłość potencjalnych zawodów sportowych w nadchodzących miesiącach - w tym to, co może być wymagane z punktu widzenia bezpieczeństwa - oraz chęć zaspokojenia potrzeb osób trenujących w nieco bardziej zatłoczonych miejscach np. parkach, były kolejnymi czynnikami, które skłoniły markę Salomon do zrealizowania tego projektu.

Maski mają konstrukcyjną siateczkę, która tworzy wnękę nad ustami, dzięki czemu oddychanie jest wygodniejsze i zapobiega zasysaniu materiału do ust i nosa podczas wdechu w czasie aktywności. Wyposażone zostały również w regulowane, elastyczne sznurki, które pozwalają użytkownikowi na idealne dopasowanie. Maski zostały wykonane z lekkich poliestrów, a testy potwierdziły funkcję filtrującą co najmniej 90 procent cząstek 3 µm.

Maska przeznaczona do uprawiania sportów zimowych ma ten sam panel filtrujący wokół twarzy w połączeniu z miękkim, oddychającym kominem na szyję, zapewniającym ciepło. Dzięki pracy zespołu rozwoju produktów Salomon Winter Sports, opracowane zostało silikonowe wykończenie maski, które łączy się z goglami, co zapobiega unoszeniu się wilgoci i zaparowaniu szybki.

„Rezultatem tej zbiorowej pracy jest maska noszona jako naturalne i funkcjonalne przedłużenie ciała, zapewniające komfort i wydajność podczas wysiłku sercowo-oddechowego, wymaganego w sportach o wysokiej intensywności” - powiedział Guillaume Meyzenq, wiceprezes Salomon's Footwear. „Nasza znajomość sportu i współpraca z najlepszymi sportowcami outdorowymi, pozwoliły dość szybko opracować technologię i finalny wygląd tych masek”.

Przez dziewięć miesięcy Salomon współpracował z Chamatex'em, aby jak najlepiej zdefiniować potrzeby sportowców w kontekście treningu w masce. Charakterystyka wydajności została przetestowana przez 18 sportowców Salomona biegających w terenie w okresie jednego miesiąca.

Współpraca pomiędzy Salomon i Chamatex pozwoliła na szybki proces tworzenia produktu, ale skonstruowanie maseczki musiało gwarantować rozwiązanie konkretnych potrzeb i problemów. Pierwszy był fizjologiczny. Zastosowane materiały musiały być w stanie filtrować cząsteczki wirusa i zanieczyszczenia, jednocześnie pozwalając wydychanemu CO2 na przenikanie w wielu środowiskach, od ciepłej pogody po mroźne zimowe dni. Po szeroko zakrojonych badaniach materiałowych, prototypowaniu, symulacjach przepływu powietrza, pomiarach częstości oddechów i walidacji testów terenowych, zdecydowano się na zastosowanie plisowania i użycie siateczki z termoplastycznego poliuretanu, która nie przylega zbytnio do twarzy oraz umożliwia odpowiednie dopasowanie. Siateczka wewnątrz maski ma specjalną konstrukcję, która zwiększa przestrzeń w okolicy ust, co ułatwia oddychanie podczas uprawiania sportu. W maskach zastosowany został również wewnętrzny półsztywny szkielet wykonany z nadającego się do recyklingu TPU i zewnętrzną warstwę ultralekkiego poliestru.

Montaż wszystkich części był również wyzwaniem przemysłowym, ponieważ tradycyjne szycie jest synonimem przepuszczalności, czego należało unikać ze względu na cząsteczki wirusa. Aby rozwiązać ten problem, Chamatex podjął współpracę z firmą Bosch w Rodez we Francji, gdzie została zaprojektowana i zainstalowana w pełni zautomatyzowana linia produkcyjna z wykorzystaniem technologii plisowania, co gwarantuje bezpieczeństwo i trwałość maski. Na podstawie testów wykazano, że maska zatrzymuje co najmniej 90% cząstek o wielkości 3 µm, zgodnie z wytycznymi międzyresortowymi z dnia 29 marca 2020 r., zaktualizowanymi 28 stycznia 2021 r., we Francji oraz zgodnie z normą CWA 17553:2020 w pozostałej części Europy.

***

Stworzony we francuskich Alpach w 1947 roku Salomon jest zaangażowany w przesuwanie granic sportów górskich poprzez tworzenie innowacyjnego sprzętu, który pozwala ludziom bawić się, rozwijać i stawiać sobie wyzwania w wybranych sportach na świeżym powietrzu. Firma produkuje i sprzedaje wysokiej jakości obuwie, sprzęt do sportów zimowych i alpinizmu, sprzęt turystyczny oraz odzież przeznaczoną specjalnie dla wszystkich tych dyscyplin. Produkty są opracowywane w firmowym centrum projektowym Annecy, gdzie inżynierowie, projektanci i sportowcy współpracują, aby tworzyć innowacyjne rozwiązania, które nieustannie poprawiają doświadczenia na świeżym powietrzu tych, którzy postrzegają naturę jako rozległy plac zabaw.