W Norwegii znamy wiele osób, które śledzą protesty i bardzo zależało im na wyrażeniu osobistego poparcia dla odwagi setek tysięcy ludzi, którzy nie zważając na ryzyko zw. z pandemią, nie bojąc się coraz bardziej brutalnej policji, regularnie wychodzą na ulicę, by pokojowo protestować przeciwko łamaniu przez Polskę praw człowieka.
Dlatego z okazji 8 marca 2021 wybrałyśmy formę wideo.
Naszym marzeniem jest, aby jak najwięcej osób w Polsce usłyszało nasz głos wsparcia. Chcemy Wam powiedzieć, że w ostatnich latach w Norwegii odbyło się wiele koncertów charytatywnych i innych akcji solidarnościowych. Johanne i Ida, właścicielki feministycznej księgarni, które poznałyśmy przy okazji produkcji filmu, pod wpływem udziału w projekcie zdecydowały się przekazać 10% dochodu na Aborcyjny Dream Team. Wsparcie, jakie okazywane było nam na każdym kroku jest wsparciem przede wszystkim dla Was - i tym dziś chcemy się z Wami podzielić.
Polacy stanowią w Norwegii największą mniejszość narodową. Z publikowanych często w mediach artykułów o Polsce można wnioskować, że Norwegowie interesują się naszym krajem. Warto jednocześnie zaznaczyć, że tutaj również doszła do głosu doszła niebezpieczna narracja stawiająca znak równości między płodem a dzieckiem, inicjująca dyskusję o tym, czy ważniejsze jest życie matki, czy jej ciąża. Przeciwko temu protestowałyśmy wspólnie z Norweżkami 8 marca 2019, kiedy jeszcze było wolno się gromadzić. Dzisiaj to one chcą protestować z nami. Mamy nadzieję, że nasz wspólny film doda Wam trochę nadziei.
"KEEP FIGHTING!"
Koyote, an artist and a Gestalt therapist from Oslo
Autorki filmu:
Judyta Nekanda-Trepka, większość życia spędziła i poświęcila rodzinnej Warszawie. Edukację i życie zawodowe związała ze społeczeństwem i komunikacją (Antropologia Kultury na UW oraz UJ, Akademia Treningu Antydyskryminacyjnego w Krk, Współczesna Komunikacja Marketingowa na SWPS oraz Queer Studies KPH). Szczególnie bliskie są jej rozwój dialogu międzykulturowego oraz inkluzja osób społecznie wykluczonych. Pracowała m.in. w Muzeum Historii Żydów Polskich, przy Biennale Sztuki w Berlinie, blisko dekadę tworzyła i realizowała eventy komercyjne (nagroda MP Power Awards za najlepszy projekt edukacyjny B2C) i offowe, nastawione na wzmacanianie tożsamości lokalnej ukochanego Żoliborza. Współkuratorka i autorka kilku wystaw (galeria Poligon, CSW). Budując od zera Biuro Kultury Gminy Żydowskiej w Warszawie, zdecydowała się połączyć tradycję z najnowocześniejszymi formami edukacji kulturowej. Tym sposobem, wspólnie z zespołem, zaoferowała stolicy m.in. festiwal współczesnej kultury żydowskiej Otwarta Twarda (2008-2010, ost. edycja – ponad 10 tysięcy osób), wpisała Synagogę im. Nożyków do programu Nocy Muzeów oraz wydała komiks o zapomnianych postaciach przedwojennej żydowskiej pt. „Złote Pszczoły”, narysowany przez wybitne polskie ilustratorki. W międzyczasie zasiadała w prezydium KDS Kultury przy Urzędzie Miasta W-wa. Kilka lat temu podjęła żelazną decyzję o wyjeździe z Polski. Po długich wahaniach między Danią a Norwegią wybrała Oslo. Urzekło ją połączenie gór i morza, wzmocnione przez kompaktowość miasta i chropowatość Norwegów. Naukę języka rozpoczęła rok przed wyjazdem, co zresztą dziś kontyunnuje, czekając na rozwój wydarzeń w po-covidowym świecie.
Joanna Olichwer. Wrześniara od 7 lat rozdarta między krainą chłodu a miejscem pochodzenia. Absolwentka Konstrukcji Budowlanych na wydziale Budownictwa Uniwersytetu Technicznego w Poznaniu. Od zawsze w podziemiu. Koordynowała m.in. prace w polskich i norweskich tunelach. Organizuje koncerty punkowe. Aktywistka, sercem nieprzerwanie z ruchami FOOD NOT BOMBS i Rhythms of Resistance. Obecnie członkini i współzałożycielka grupy Soli Aksjon Oslo. W duecie KIJ działa za pomocą foto-video w różnych przestrzeniach sytuacyjnych, mając na celu zapisanie czasowości zdarzeń w mniejszym lub większym stopniu istotnych dla społeczeństwa. Najbardziej dumna z klipów Super Girl Romantic Boys “Dansing” i 19 Wiosen “Symfonia Svalbardzka”. Studiując Edukację Artystyczną na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, stała się członkinią pracowni plastycznych, organizatorką i uczestniczką wielu wystaw i warsztatów. Była zaangażowana w kilka projektów. Do najważniejszych zalicza półroczny wolontariat w brazylijskich wioskach indiańskich, gdzie w ramach ochrony środowiska przetwarzała z dziećmi znalezione śmieci na instrumenty muzyczne. W NO ESCAPE wraz z przyjaciółmi promuje wschodnioeuropejską muzykę w Norwegii, a norweską w Pl, nie zapominając o korzeniach DIY. Od 2018 roku zajmuje się zawodowo organizowaniem eventów (głównie na terenie Skandynawii). W projekcie SIĘ KRĘCI wspierała procesy filmowe i dokumentacyjne. W pewnym momencie zaczęła nawet rapować. Założyła wraz z kadrą zespół Leśne Pantery, współwykonując znany i lubiany kawałek WDECH WYDECH MECH.